Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

08 lutego 2024

Koalicja rządów światowych, w tym Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, podejmuje kroki w kierunku stworzenia ram ograniczających wykorzystanie komercyjnego oprogramowania szpiegującego w celu zapobiegania łamaniu praw człowieka. Porozumienie przyciągnęło także uwagę gigantów technologicznych, takich jak Google, Microsoft i Meta, którzy przyłączyli się do sprawy. Ogłoszenie dotyczące tych ram następuje po narzuceniu przez Stany Zjednoczone nowej polityki odmawiania wiz twórcom i operatorom oprogramowania szpiegującego.

Kamera

Umowa przeciwko oprogramowaniu szpiegowskiemu

Spyware to jeden z najniebezpieczniejszych typów złośliwego oprogramowania w krajobrazie zagrożeń, a komercyjne rozwiązania w zakresie oprogramowania szpiegującego nie są wyjątkiem.

Na przykład oprogramowanie szpiegowskie Pegasus firmy NSO Group jest zwykle instalowane na urządzeniach w złośliwych zamiarach i ma na celu pomóc operatorom w podsłuchiwaniu rozmów telefonicznych, wydobywaniu danych, wykonywaniu nagrań wideo i głosowych lub przechwytywaniu wiadomości.

Oprogramowanie szpiegowskie: niezbyt dwuznaczne moralnie

Narzędzia takie często wykorzystują exploity dnia zerowego w celu uzyskania dostępu do podatnych na ataki urządzeń i zazwyczaj są sprzedawane za ogromne sumy pieniędzy. Konsensus jest taki, że twórcy komercyjnego oprogramowania szpiegującego często sprzedają swoje wywrotowe rozwiązania dużym podmiotom komercyjnym i rządom na całym świecie.

Chociaż cel narzędzia jest oczywisty, twórcy komercyjnego oprogramowania szpiegującego umieszczają się w moralnie niejednoznacznym obszarze, udając legalne firmy, które mogłyby pomóc w łapaniu przestępców. Jednak w większości przypadków narzędzia spyware wpadają w niepowołane ręce, pozwalając użytkownikom na angażowanie się w naruszenia praw człowieka, w tym inwigilację cywilną, cenzurę, szantaż i inne formy nadużyć.

Kilka krajów odmówiło podpisania porozumienia

Według The Recorded Future jedynie 24 z 35 podmiotów uczestniczących w konferencji, w tym Grecja, Włochy, Cypr i Singapur, podpisały umowę. Chociaż pełna lista uczestników nie została upubliczniona, niektóre kraje, w tym Meksyk, Hiszpania, Tajlandia i inne, podobno odmówiły podpisania porozumienia w sprawie spyware.

Ochrona przed oprogramowaniem szpiegującym

„Skuteczny system antywirusowy to jedno z najlepszych rozwiązań pozwalających zabezpieczyć się przed oprogramowaniem szpiegującym i jego niszczycielskimi skutkami. Skuteczny antywirus może pomóc udaremnić nie tylko ataki oprogramowania szpiegowskiego, lecz także wirusów, trojanów, robaków, exploitów zero-day, rootkitów, oprogramowania ransomware, ataków phishingowych i innych zagrożeń cyfrowych” – mówi Dariusz Woźniak z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/world-governments-sign-accord-to-thwart-spyware-abuse/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy