Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Wycieki Danych

U-Haul informuje klientów, że ich dane osobowe zostały wykryte w wyniku naruszenia

Piotr R

26 lutego 2024

Firma przeprowadzkowa U-Haul powiadamia klientów, że nieupoważniona osoba wykorzystała skradzione dane uwierzytelniające w celu włamania się do jej systemów i uzyskania dostępu do danych osobowych, w tym nazwisk i numerów prawa jazdy.

Logo U-Haul

5 grudnia 2023 r. firma U-Haul dowiedziała się, że nieupoważniona strona użyła legalnych danych uwierzytelniających, aby uzyskać dostęp do systemu, którego używają dealerzy i członkowie zespołu U-Haul do śledzenia rezerwacji klientów i przeglądania danych klientów” – czytamy w liście wysłanym do około 67 000 klientów, udostępnione przez The Register.

Wyciek danych z firmy przeprowadzkowej U-Haul

Firma przeprowadzkowa twierdzi, że szybko zainicjowała protokół reagowania po dowiedzeniu się o naruszeniu, jednocześnie pozyskując ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa do przeprowadzenia dochodzenia.

W toku dochodzenia zidentyfikowano już konkretne dane klientów, do których uzyskano dostęp, w tym imiona i nazwiska, datę urodzenia i numery prawa jazdy.

Z najnowszego raportu wynika, że ponieważ system danych klientów nie jest częścią systemu płatności U-Haul, nie uzyskano dostępu do danych kart płatniczych i kont bankowych.

Chociaż w zawiadomieniu nie używa się konkretnie terminu „skradziony”, nie ma powodu sądzić, że nieuprawniony dostęp nie został wykorzystany do skopiowania danych klientów – co zdarza się najczęściej.

U-Haul oferuje uzupełniające monitorowanie kredytów w celu zapobiegania atakom phishingowym i nalega, aby klienci zachowywali czujność w przypadku podejrzanej aktywności na ich rachunkach bankowych.

Co zrobić, jeśli korzystałeś z usług U-Haul?

Jeśli jesteś klientem U-Haul (w przeszłości lub obecnie), uważaj na niechcianą lub podejrzaną komunikację za pośrednictwem wiadomości SMS, lub e-mail Po takim naruszeniu oszuści próbują kupić skradzione dane i wykorzystać je do tworzenia oszustw, w których będą podszywali się pod firmy, z którymi prowadzisz interesy.

Nie trzeba przypominać, że należy zachować szczególną czujność w przypadku wiadomości rzekomo pochodzących od samej firmy U-Haul. W razie wątpliwości skontaktuj się z firmą samodzielnie poprzez osobny kanał.

Warto zauważyć, że oficjalna strona internetowa U-Haul jest obecnie niedostępna. Chociaż firma nie wspomniała o możliwości cyberataku na większą skalę, z pewnością warto ją rozważyć.

Jak zabezpieczyć się przed następstwami wycieków danych?

Przykład wycieku danych z U-Haul wskazuje na to, że problem kradzieży danych jest obecnie bardzo realny i powinniśmy być zawsze przygotowani na to, że informacje o nas mogą zostać udostępnione w sieci i wykorzystane do tego, aby nas skrzywdzić. Dlatego powinniśmy zawsze pamiętać o kilku cennych radach od zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa Bitdefender. Poniżej zamieszczamy najważniejsze z nich:

 • Zminimalizuj swój ślad cyfrowy – jeśli to możliwe to udostępniaj jak najmniej danych. W formularzach wypełniaj tylko niezbędne dane, a gdy kończysz korzystanie z danej usługi, lub nie planujesz współpracować z daną firmą, to poproś o usunięcie swoich danych z serwerów tych przedsiębiorstw.
 • Zawsze korzystaj z silnych i unikalnych haseł – jeśli dojdzie do wycieku Twoich danych, to cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do Twojego hasła i adresu e-mail. Jeśli wszędzie korzystasz z tego samego hasła, to bez problemu przejmą więcej Twoich kont, dlatego to konieczne, abyś zadbał o to, aby na każdym Twoim koncie było unikalne hasło. Silny kod powinien zawierać minimum 12 znaków (wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych). Przydatnym narzędziem do generowania i przechowywania haseł będzie z pewnością Bitdefender Password Manager, o którym więcej informacji znajdziesz Tutaj.
 • Uważaj na wiadomości phishingowe – gdy Twoje dane wyciekną do sieci, to najprawdopodobniej staniesz się celem kampanii phishingowych. Cyberprzestępcy mogą wysyłać do Ciebie wiadomości, w których będą podszywać się pod firmy, z których usług korzystasz. Dlatego powinieneś unikać klikania w linki w wiadomościach e-mailowych i pobierania podejrzanych załączników. Jeśli chcesz skomunikować się z daną firmą, to wykorzystaj kontakt z jej oficjalnej strony internetowej.
 • Uważaj na podejrzaną korespondencję – po wycieku Twoich danych możesz zacząć otrzymywać podejrzane wiadomości również na swoich mediach społecznościowych. Jeśli otrzymasz wiadomość od kogoś nieznajomego, który prosi Cię o przysługę, lub oferuje pieniądze w zamian za drobną opłatę, najprawdopodobniej jest to scam. W takim wypadku od razu zakończ korespondencję i zablokuj rozmówcę lub skorzystaj z pomocy naszego chatbota Bitdefender Scamio.
 • Zawsze korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowegoBitdefender Total Security zabezpieczy do 10 twoich urządzeń z systemami Windows, macOS, iOS oraz Android przed nawet najbardziej wyrafinowanymi kampaniami phishingowymi oraz złośliwym oprogramowaniem typu ransomware, malware oraz adware.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy