Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Ochrona bankowości internetowej – czy znasz wszystkie zagrożenia?

Tomasz Mielewczyk

18 listopada 2020

Ochrona bankowości internetowej

Czy bankowość internetowa ma same zalety?

Bankowość internetowa pozwala na dostęp do konta z dowolnego miejsca na świecie. To duża wygoda dla osób, które dużo podróżują i pracują zdalnie. Dzięki temu w szybki i wygodny sposób mogą wykonywać wszystkie operacje finansowe niezależnie od miejsca, w którym się znajdują: nie tylko zlecać przelewy, opłacać rachunki i robić zakupy online, ale także wnioskować o kredyt czy wydanie karty płatniczej. Bankowość internetowa pozwala uniknąć wizyty w oddziale i dzięki temu zaoszczędzić czas na dojazd do placówki. Dlatego z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Do załatwiania spraw finansowych online powoli przekonuje się także starsze pokolenie, które dotychczas było przyzwyczajone do regularnych wizyt w oddziale banku. Nie wszyscy są jednak świadomi zagrożeń, jakie czyhają na niefrasobliwych użytkowników bankowości internetowej.

Bankuj bezpiecznie w sieci! Przed czym musisz się chronić?

Niestety wraz ze wzrostem popularności usług bankowości internetowej wzrasta liczba osób, które wykorzystują nieostrożność użytkowników, kradnąc dane i pieniądze z kont. To realne zagrożenie – nie tylko dla przedsiębiorców, ale także klientów indywidualnych. Coraz więcej banków oprócz serwisów internetowych oferuje swoim klientom aplikacje mobilne, do których można logować się za pomocą hasła, odcisku palca lub FaceID (potwierdzenia tożsamości za pomocą twarzy). To ostatnie rozwiązanie jest najbardziej kontrowersyjne i wciąż stosunkowo rzadko spotykane.

Jednym z największych zagrożeń dla użytkowników bankowości internetowej są wirusy, które wykradają dane do logowania oraz instalują na urządzeniu mobilnym złośliwe oprogramowanie, które przekazuje SMS-y od banku na urządzenia wykorzystywane przez przestępców.

pudełko bitdefender family pack
Nagradzany antywirus Bitdefender
Chroń wszystkie swoje urządzenia z Bitdefender Family Pack 2021, który zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowalniania zasobów systemu. Produkt nagradzany przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Family Pack:Zobacz produkt

Skuteczne sposoby ochrony bankowości internetowej

Jak zabezpieczyć swoje konto internetowe i dane w aplikacji mobilnej przed atakiem hakerów?

 • Nigdy nie zapisuj haseł do kont bankowych na żadnym urządzeniu mającym dostęp do sieci (nawet jeśli jesteś jego jedynym użytkownikiem).
 • Pamiętaj o instalacji programu antywirusowego przeznaczonego dla urządzenia, na którym pracujesz (innego rozwiązania potrzebujesz, jeśli korzystasz z produktów Microsoft, a innego, jeśli jesteś zwolennikiem urządzeń produkowanych przez Apple).
 • Ochrona bankowości internetowej to także zabezpieczenie urządzenia, z którego korzystasz, trudnym do złamania hasłem (zawierającym wielkie litery, cyfry i znaki specjalne). Nie dokonuj transakcji bankowych, korzystając z ogólnodostępnego Wi-Fi.
 • Zachowaj czujność za każdym razem, gdy otrzymasz nietypową wiadomość ze swojego banku. Bądź ostrożny przy otwieraniu linków zawartych w wiadomościach SMS-owych lub mailowych.
 • Wyloguj się z bankowości internetowej lub mobilnej, gdy tylko zakończysz wszystkie operacje finansowe.
 • Regularnie sprawdzaj stan konta (najlepiej raz na dobę). Gdy zauważysz jakiekolwiek podejrzane operacje, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem.

Antywirus – skuteczna ochrona bankowości internetowej dla każdego

Zanim wybierzesz program antywirusowy dla swojego komputera, smartfonu lub innego urządzenia posiadającego dostęp do Internetu, pamiętaj, że nie każdy zapewnia taką samą ochronę. Wiele osób „oszczędza” na zakupie pełnej wersji oprogramowania. Warto pamiętać, że bezpłatne oprogramowania wykorzystują jedynie podstawowe techniki zabezpieczające. Nie gwarantują pełnej ochrony bankowości internetowej przed cyberzagrożeniami, których z roku na rok przybywa.

Więcej informacji: Ochrona antywirusowa: czy bezpłatny antywirus może konkurować z wersją premium?

Jak działa oprogramowanie antywirusowe? Natychmiast blokuje atak na urządzenie i powiadamia użytkownika o wykryciu zagrożenia. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje poufne dane i środki zgromadzone na koncie, są bezpieczne, wybierz rozwiązanie, które zapewni kompleksową ochronę bankowości internetowej np. Bitdefender Internet Security.


Autor


Tomasz Mielewczyk

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy