Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Wirusy na stronie internetowej: Jak zabezpieczyć swój serwis przed atakami i utratą danych?

Piotr R

2 sierpnia 2023

Złośliwe oprogramowanie nie jest tylko domeną komputerów i smartfonów. Hakerzy są coraz bardziej przebiegli i wciąż szukają nowych sposobów na to, aby zinfiltrować coraz więcej aktywności związanych z naszym cyfrowym życiem, np. nasze urządzenia IOT, konta na mediach społecznościowych i nasze prywatne witryny. Dlatego w tym artykule przedstawimy, jak sprawdzić, czy nasza strona internetowa ma wirusa i w jaki sposób możemy go usunąć.

Wirusy na stronie internetowej

Jak rozpoznać wirusa na stronie internetowej?

Pierwszą myślą, jaka przyjdzie nam do głowy po tym, gdy nasza strona internetowa zostanie zainfekowana, może być to, że stoi za tym konkurencja, która chce nam zaszkodzić. Rzeczywistość pokazuje jednak, że takie sytuacje są bardzo rzadkie, a udane ataki na witryny internetowe są najczęściej spowodowane niedociągnięciami administratorów tych stron. Dlatego teraz skupimy się na sposobach, które wykorzystują hakerzy do włamania się na witryny.

Sposoby, w jakie wirusy mogą włamać się na stronę internetową

Możemy rozróżnić dwa podstawowe sposoby, którymi posługują się cyberprzestępcy do tego, aby zainfekować strony internetowe. Pierwszą jest wykorzystywanie luk w skryptach, z których korzystamy. Jeśli masz stronę opartą na WordPressie lub PrestaShop i nie aktualizujesz na bieżąco wszystkich wtyczek, to możesz być pewien, że prędzej czy później staniesz się celem ataku. Hakerzy doskonale znają wszystkie najpopularniejsze luki i z pewnością je wykorzystają.

Drugą przyczyną wirusów na stronach internetowych są wycieki danych ze źle zabezpieczonych komputerów. Jeśli obsługujesz stronę internetową za pomocą urządzenia, które nie jest zabezpieczone systemem antywirusowym, to w przypadku zainfekowania Twojej maszyny możesz stracić hasło do panelu administratora CMS. W takim wypadku hakerzy będą mogli po prostu zalogować się na Twoje konto i zainfekować stronę. Jednak jak sprawdzić, czy nasza strona internetowa ma wirusa?

Niepokojące sygnały wskazujące na obecność wirusa

Do najbardziej niepokojących sygnałów, które wskazują na to, że nasza strona może być zainfekowana wirusem, należy m.in.:

 • obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania SEO
 • przekierowanie użytkowników do materiałów o wątpliwej jakości
 • usuwanie plików z serwera bez naszego udziału

Ważność regularnej kontroli kodu strony internetowej

Gdy zauważymy, że nasza strona działa w sposób niepoprawny warto sprawdzić poprawność kodu naszej strony. Większość złośliwych kodów jest dodawanych na początku lub na końcu linii kodu, więc możemy w łatwy sposób zweryfikować jego poprawność. Warto także wyrobić sobie nawyk regularnej kontroli kodu źródłowego. Dzięki temu będziemy mogli znaleźć potencjalne zagrożenie jeszcze zanim zacznie ono szkodzić naszej stronie.

Narzędzia do wykrywania wirusów na stronie internetowej

Jeśli prowadzimy swoją stronę internetową, warto także korzystać z narzędzi, które służą do wykrywania wirusów na stronie internetowej. Do najskuteczniejszych z nich możemy zaliczyć systemy antywirusowe Bitdefender, które po prostu wyświetlą odpowiedni komunikat, jeśli wejdziemy na naszą witrynę i coś będzie z nią nie tak. Taki cyberincydent powinien skłonić nas do tego, abyśmy w pierwszej kolejności spróbowali rozpoznać zagrożenie poprzez ręczne sprawdzenie kodu źródłowego naszej strony.

Jeśli kierujemy dużą stroną internetową, warto także rozważyć zakup dostępu do usług, które będą stale monitorowały naszą stronę internetową. Do ich zadań należy m.in. powiadomienie nas o wszystkich, nawet tych najmniejszych, zmianach, które zachodzą na naszej witrynie. Dzięki temu w razie potrzeby będziemy mogli natychmiastowo zlokalizować źródło problemów.

Usuwanie wirusa ze strony internetowej

Pierwszym krokiem w momencie, gdy dowiemy się, że nasza strona internetowa jest zainfekowana, powinna być zmiana hasła na naszym koncie CMS. Następnie powinniśmy przywrócić stronę z kopii zapasowej, a także zaktualizować system CMS i wszystkie jego wtyczki. Warto także przejrzeć wszystkie pliki, które znajdują się na serwerze i odseparować te, które mogą być zainfekowane. Pamiętajmy także o tym, aby zadbać o cyberbezpieczeństwo komputera, na którym logujemy się na konto administratora CMS.

Krok po kroku instrukcja dla systemów zarządzania treścią (CMS)

Obecnie na rynku mamy dostęp do wielu systemów zarządzania treścią, jednak zdecydowanie najpopularniejszy jest WordPress, który jest wykorzystywany w ponad połowie stron internetowych w naszym kraju. Dlatego poniżej przedstawimy instrukcję usuwania wirusów ze stron zbudowanych na najpopularniejszym CMS, jednak pamiętajmy o tym, że jest ona uniwersalna i sprawdzi się w przypadku większości systemów zarządzania treścią.

WordPress to zdecydowanie najpopularniejszy system do zarządzania treścią w naszym kraju. Jeśli zauważysz, że Twoja witryna zaczyna zachowywać się w niecodzienny sposób, to:

 • Upewnij się, czy witryna jest zainfekowana. Możesz zrobić to np. przy pomocy Bitdefender Internet Security lub poprzez ręczne sprawdzenie kodu źródłowego strony.
 • Jeśli Twoja strona jest zainfekowana, to zmień wszystkie hasła.
 • Kolejnym krokiem jest przeinstalowanie WordPressa i zaktualizowanie go.
 • Usuń wszystkie plug-in, zainstaluj je od nowa i zaktualizuj je.
 • Wykasuj wszystkie pliki z serwera, przeskanuj je za pomocą oprogramowania antywirusowego i znów je dodaj.
 • Sprawdź, czy teraz strona działa poprawnie. Jeśli tak, to zrób jej kopię zapasową.

Wsparcie zespołu technicznego lub specjalistów ds. bezpieczeństwa

Jeśli powyższe kroki nie pomogą nam w uporaniu się z problemami spowodowanymi przez złośliwe oprogramowanie na naszej stronie internetowej, to niezbędne okaże się skorzystanie ze wsparcia zespołu technicznego. Obecnie na rynku istnieje wiele firm, które pomagają usunąć wirusy z witryn, a wyceny ich usług często są tańsze niż zakup dostępu do specjalistycznych narzędzi diagnostycznych, dlatego warto korzystać z ich pomocy.

Zapobieganie infekcjom witryn internetowych

Zapobieganie infekcjom witryn internetowych polega na tym, aby pamiętać o kilku podstawowych aspektach związanych z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko zainfekowania Twojej strony internetowej, to pamiętaj o:

 • regularnych aktualizacjach oprogramowania i wtyczek Twojej strony internetowej
 • aby zawsze korzystać z silnych haseł i autoryzacji dwuskładnikowej
 • regularnym tworzeniu kopii zapasowych swojej strony internetowej

Dlaczego warto dbać o bezpieczeństwo strony internetowej?

Dbanie o bezpieczeństwo swojej strony internetowej jest kluczowym elementem skutecznej kampanii marketingowej naszej firmy. Jeśli potencjalni klienci zauważą, że z naszą stroną jest coś nie tak, to najprawdopodobniej stracimy ich zaufanie, czyli coś, na czym najbardziej nam zależy.

Ponadto usunięcie wirusów z naszej strony przyniesie nam także korzyści takie jak zwiększone zasięgi witryny i lepszy wynik w pozycjonowaniu SEO. Ponadto nasza witryna będzie działała szybciej i sprawniej. Dlatego warto zawsze pamiętać o tym, że w razie jakichkolwiek problemów z naszą stroną powinniśmy podjąć wszelkie wysiłki, aby ją zoptymalizować i dbać o to, aby nie była podatna na ataki hakerskie.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy