Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu dla dzieci

Piotr R

24 maja 2023

Wielu obecnych użytkowników sieci nie wyobraża sobie funkcjonowania bez dostępu do Internetu. Praktycznie każdy obywatel naszego kraju w jakimś stopniu z niego korzysta, ponieważ jest to świetne narzędzie do prowadzenia biznesu, nauki, rozrywki i komunikowania się. Niestety nie wszyscy potrafią poruszać się po nim bezpiecznie. Szczególnie narażeni na cyberniebezpieczeństwa są najmłodsi użytkownicy sieci, czyli dzieci – z natury ufne, otwarte i ciekawe świata. Te cechy bardzo często wykorzystują bezwzględni hakerzy, którzy próbują wykraść ich drogocenne dane. Dlatego w tym artykule przedstawimy 10 zasad, dzięki którym będziesz mógł zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci w sieciDziecko korzysta z tabletu

10 zasad bezpiecznego korzystania z Internetu dla dzieci 

Zadbaj o to, aby Twoje dziecko korzystało z urządzenia zabezpieczonego przez skuteczny system antywirusowy

Skuteczny system antywirusowy jest obecnie niezbędnym narzędziem, dzięki któremu odeprzesz większość znanych cyberniebezpieczeństw, takich jak phishing, ransomware i malware. Ponadto dzięki niemu będziesz mógł korzystać z bezpiecznej bankowości online. Dokonując wyboru oprogramowania antywirusowego, zwróć uwagę, aby miało ono funkcję zabezpieczenia mikrofonu i kamerki internetowej komputera. Dzięki temu hakerzy nie będą mogli podsłuchiwać Twoich dzieci.

Poucz swoje dzieci, aby nie podawały w sieci swoich danych osobowych

Dane osobowe są najcenniejszym zasobem, który posiadamy podczas poruszania się w sieci. Dlatego to bardzo ważne, abyś nauczył swoje dzieci, jak je chronić. Wytłumacz dzieciom, dlaczego nie powinny wysyłać swoich danych osobowych nieznajomym w sieci. Dzięki temu znacząco wzmocnią swoje bezpieczeństwo.

Zadbaj o silne hasła

Naucz swoje dzieci, w jaki sposób tworzyć silne hasła na portalach internetowych. Dopilnuj, aby używały skomplikowane hasła, które zawierają cyfry i znaki specjalne, dzięki którym trudno będzie je złamać. Postaraj się, aby Twoje dzieci zrozumiały, dlaczego muszą zawsze mieć unikatowe hasła na poszczególnych kontach. Zadbaj także o oprogramowanie umożliwiające bezpieczne przechowywanie haseł.

Korzystaj z kontroli rodzicielskiej i monitoruj aktywność Twoich dzieci

Zadbaj o to, aby urządzenia, z których korzystają Twoje dzieci, były zintegrowane z oprogramowaniem zapewniającym kontrolę rodzicielską. Systemy antywirusowe Bitdefender zawierają funkcje rozszerzonej kontroli rodzicielskiej, dzięki którym będziesz mógł: blokować dostęp do niechcianych stron internetowych i aplikacji na urządzeniach Twoich dzieci, monitorować ich wiadomości i połączenia telefoniczne, monitorować ile czasu spędzają na graniu w gry, a także sprawdzać ich lokalizację. Dzięki temu będziesz mógł zareagować natychmiast, gdyby działo się coś niepokojącego,

Naucz dzieci unikania publicznych sieci Wi-Fi

Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi niesie za sobą wiele niebezpieczeństw, ponieważ bardzo często są one pozbawione jakichkolwiek zabezpieczeń. Wprawni hakerzy mogą je wykorzystywać do monitorowania aktywności połączonych użytkowników i w ten sposób wykradać krytyczne dane, takie jak dane bankowe, hasła i adresy e-mail. Dlatego warto, abyś uświadomił dzieciom ryzyko korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Zamiast tego zadbaj o to, aby mogły łączyć się z siecią przez transmisję danych operatorów sieci komórkowych lub przez prywatne sieci VPN.

Przestrzegaj dzieci przed pirackim treściami

Zadbaj o to, aby Twoje dzieci nie korzystały z pirackich treści, ponieważ bardzo często zawierają ładunki złośliwego oprogramowania.

Regularnie aktualizuj system

Zadbaj o to, aby oprogramowanie, z którego korzysta Twoje dziecko, było zawsze na bieżąco aktualizowane. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko związane z atakami hakerskimi wykorzystującymi luki.

Monitoruj znajomości, jakie zawiera Twoje dziecko w sieci

Internet jest świetnym narzędziem do komunikacji i za jego pomocą można poznać mnóstwo wartościowych ludzi. Jednak musimy pamiętać także o tym, że wielu użytkowników sieci ukrywa swoją tożsamość i może mieć niecne zamiary wobec najmłodszych. Dlatego warto przestrzec dzieci przed nawiązywaniem znajomości przez Internet, a także monitorować ich aktywność w mediach społecznościowych.

Rozważ zakup dostępu do VPN

Prywatna sieć VPN nie tylko pozwoli Twoim dzieciom na bezpieczne połączenie z publicznymi sieciami Wi-Fi, lecz również pozwoli im być anonimowymi w sieci. Dzięki temu cyberprzestępcom będzie bardzo trudno monitorować ich aktywność w sieci.

Regularnie edukuj swoje dziecko w zakresie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu

Tylko regularna profilaktyka w zakresie cyberbezpieczeństwa pozwoli zapewnić bezpieczeństwo w sieci. Dlatego rozmawiaj ze swoimi dziećmi o niebezpieczeństwach, które niesie za sobą phishing, SPAM i ransomware. Komunikuj się z dziećmi w sposób otwarty i pokaż, w jaki sposób wyglądają kampanie phishingowe. Dzięki temu Twoje dzieci będą mogły dostrzec i uniknąć wielu cyberniebezpieczeństw.

Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu dla dzieci – podsumowanie 

Korzystanie z Internetu może nieść za sobą wiele cyberniebezpieczeństw, szczególnie dla najmłodszych użytkowników. Jednak dzięki powyższym 10 zasadom bezpiecznego korzystania z Internetu będziesz mógł skutecznie zadbać o bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci. Najważniejszymi elementami ochrony jest zapewnienie skutecznego systemu antywirusowego oraz regularne działania prewencyjne, takie jak edukacja swoich dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z sieci.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy