Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Fałszywe SMS-y – sprawdź, gdzie możesz je zgłosić

Piotr R

15 maja 2024

Aktualny krajobraz cyberbezpieczeństwa charakteryzuje się tym, że oszuści łapią się wszelkich dostępnych sposobów, by wykraść nasze dane i pieniądze. Cyberprzestępcy często podszywają się pod firmy kurierskie, lekarzy, pracowników ZUS i US, firmy energetyczne, Policję, a także pod pracowników wsparcia technicznego. Oszuści regularnie wysyłają fałszywe SMS-y i maile. Jeśli takie wiadomości dotrą także do Ciebie, nie bądź bierny i zgłoś oszustwo. Dlatego w tym artykule przedstawimy, gdzie zgłosić fałszywe smsy.

Smartfon

Czym są podejrzane smsy i jak je rozpoznać?

Podejrzane SMS-y to jedna z najpowszechniejszych taktyk phishingowych, które są często stosowane przez cyberprzestępców. Jeśli otrzymałeś wiadomość, że twoja paczka została wstrzymana z tytułu niedopłaty i nie wiesz, gdzie zgłosić tę sytuację, to przeczytaj do końca ten artykuł, ponieważ zgłaszanie cyberprzestępstw jest niezwykle istotne w walce z nimi. Jednak w pierwszej kolejności zastanówmy się, dlaczego oszuści stosują fałszywe SMS-y i jak je rozpoznać.

Dlaczego oszuści stosują fałszywe SMS-y?

Cyberprzestępcy stosują fałszywe SMS-y w trzech podstawowych celach. Chcą wyłudzać dane, pieniądze lub zainfekować Twoje urządzenie za pomocą złośliwego oprogramowania. Poniżej krótko opiszemy, w jaki sposób najczęściej wyglądają oszustwa, które mają na celu uzyskanie powyższych celów.

1. Oszustwa mające na celu kradzież danych

Nasze dane to bardzo cenny zasób dla wielu cyberprzestępców. Oszuści często wysyłają niebezpieczne linki w fałszywych SMS-ach, które odsyłają ofiary do spreparowanych stron internetowych mających na celu zbieranie naszych danych. Witryny często zawierają formularze, w których mamy wpisać nie tylko swoje dane osobowe, lecz także adres e-mail, hasło i dane bankowe. Jeśli spotkasz się z taką formą oszustwa, to nie podawaj żadnych danych i najlepiej nie klikaj w łącze. W dalszej części tego artykułu dowiesz się także, gdzie zgłosić próbę oszustwa sms, która ma celu kradzież naszych danych.

2. Oszustwa mające na celu kradzież naszych pieniędzy

Wiele oszustw związanych z fałszywymi smsami ma na celu kradzież naszych środków. Wiadomości mogą zawierać informacje, że np. musimy dopłacić, jakąś drobną kwotę za transport paczki z linkiem do portalu, gdzie możemy uregulować rzekomy brak. Strona jest spreparowana i po kilku kliknięciach godzimy się na drogi abonament na nieistniejącą usługę. Inny wariant tego przestępstwa może zawierać informacje, że nasz znajomy lub członek rodziny potrzebuje nagłej drobnej pożyczki i prosi o jej wysłanie na podany numer konta bankowego. Jeśli otrzymasz taką wiadomość, to przed wysłaniem środków koniecznie skontaktuj się z osobą, która rzekomo prosi o pożyczkę.

3. Oszustwa mające na celu zainfekowanie urządzenia

Cyberprzestępcy wysyłają fałszywe SMS-y także po to, by zainfekować urządzenia swojej ofiary. Wiadomości często zawierają niebezpieczne załączniki lub linki do stron, które zawierają złośliwe oprogramowanie szpiegujące. Po zainfekowaniu naszego urządzenia oszuści mogą uzyskać dostęp do naszej aktywności i danych ze smartfona.

Jak rozpoznać fałszywe smsy?

Poniżej przedstawiamy typowe symptomy świadczące o tym, że dana wiadomość może być niebezpieczna.

 • SMS zawiera podejrzany link z literówką.
 • Autor SMS-a próbuje przekonać nas, że jest pracownikiem jakiejś firmy i instytucji, a następnie wywiera na nas presję, abyśmy weszli w załączony link.
 • SMS zawiera informację, że musimy uregulować, jakąś wpłatę.
 • SMS jest zaznaczony jako SPAM przez operatora sieci.
 • Autor SMS-a proponuje atrakcyjne inwestycje i gwarantuje wysoki zysk.

Jeśli otrzymasz wiadomości, które zawierają powyższe elementy, to zachowaj szczególną ostrożność i zgłoś tę sytuację. Jednak, jak to zrobić? To pytanie zadaje sobie wielu internautów, dlatego w kolejnej części tego artykułu przedstawimy, gdzie zgłaszać oszustwa sms.

Gdzie zgłosić oszustwo sms?

Zgłaszanie fałszywych smsów jest bardzo istotne, ponieważ dzięki temu działaniu możemy skrócić czas zneutralizowania zagrożenia przez policję i inne centra walki z cyberprzestępczością. Dlatego poniżej przedstawimy, gdzie zgłaszać podejrzane smsy.

 • Jeśli otrzymasz próbę wyłudzenia sms i nie wiesz, gdzie ją zgłosić, to prześlij taką wiadomość na ten numer: 799-448-084. Dzięki temu poinformujesz pracowników CERT Polska o danym zagrożeniu. Pamiętaj, że możesz zgłosić maksymalnie 3 wiadomości w ciągu 4 godzin.
 • Jeśli nie chcesz skorzystać CERT zgłoszenie SMS, to możesz także skorzystać z innych form kontaktu, np., telefonicznego pod numerem +48 22 380 82 74, mailowego: cert@cert.pl lub przez WhatsApp: wa.me/48780907000
 • Kolejnym sposobem na zgłoszenie fałszywego smsa jest skorzystanie z odpowiedniego formularza na tej stronie https://incydent.cert.pl/.

Fałszywe SMS-y – jak nie stać się ofiarą?

 • Dokładnie sprawdź wygląd i adres strony, na której podajesz jakiekolwiek dane osobowe. Oszuści potrafią naprawdę dobrze spreparować każdą witrynę.
 • Nie działaj pod presją czasu. Zachowaj czujność, jeśli ktoś zmusza Cię do natychmiastowego działania.
 • Uważaj na wiadomości, które zawierają sensacyjne informacje. Nawet te, które zostały wysłane przez Twoich znajomych.
 • Weryfikuj źródło informacji, zanim postanowisz przesłać wiadomość do swoich znajomych.
 • Jeśli wiadomość zawiera prośbę o pieniądze, to skontaktuj się z rozmówcą za pomocą innego kanału komunikacji.
 • Zgłoś do CSIRT NASK każdą podejrzaną stronę i SMS-y, które Twoim zdaniem mogą być niebezpieczne.
 • Korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego. Bitdefender Total Security ostrzeże Cię przed niebezpiecznymi SMS-ami i zablokuje sfałszowane strony.

 

 


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy