Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Martwisz się oszustwami związanymi z polecaniem gwiazd? Oto jak możesz się przed nimi chronić.

Piotr R

6 maja 2024

Czy kiedykolwiek przeglądałeś swój kanał w mediach społecznościowych i znalazłeś reklamę lub film promujący różne produkty polecane przez gwiazdy? Strzeż się! Mogą to być oszuści, którzy chcą wyłudzić Twoje pieniądze i informacje. W niedawnym ostrzeżeniu konsumenckim FTC ostrzegła ludzi przed oszustwami polegającymi na rzekomym wspieraniu produktów przez gwiazdy w Internecie za pośrednictwem platform mediów społecznościowych.

Scam

Oszustwa polegające na polecaniu przez gwiazdy – czy jest się czego bać?

Chociaż nierzadko można zobaczyć reklamy telewizyjne i billboardy przedstawiające gwiazdy filmowe, celebrytów, lub osobistości z YouTube promujące towary lub usługi, oszuści szybko wykorzystują ich sławę do promowania własnych niebezpiecznych stron i usług. Niezależnie od tego, czy chodzi o wyjątkowe możliwości inwestycyjne, czy o tak zwane prezenty, podmioty zagrażające nigdy nie chybiają celu, jeśli chodzi o oszukiwanie niczego niepodejrzewających internautów.

„Zanim wydasz pieniądze na polecane przez celebrytów naczynia kuchenne premium, produkt odchudzający lub nie możesz przegapić okazji do zarobienia pieniędzy, zatrzymaj się. Odetchnij” – radzi FTC. Czy jesteś pewien, że gwiazda lub influencer naprawdę popiera ten produkt, lub program? Być może za tą reklamą online stoi oszust.” Pamiętaj, że w sieci są miliony potencjalnych ofiar, cyberprzestępcy wykorzystują sfabrykowane nagrania audio i filmy przedstawiające celebrytów i wpływowe osoby, promujące podejrzane produkty w niektórych najpopularniejszych sieciach społecznościowych.

Badacze z Bitdefender podkreślili również zwiększoną popularność i możliwości adaptacji tych oszustw w ostatnich miesiącach, powołując się na liczne fałszywe prezenty promowane przez celebrytów, możliwości inwestycyjne i programy kryptopodwajania, które wykorzystywały technologię deepfake i sztuczną inteligencję. W lutym 2024 r. Bitdefender Labs przeanalizowało sposób działania oszustów, którzy używali narzędzi reklamowych Facebooka do dostarczania niczego niepodejrzewającym oszustwom dźwiękowym typu deepfake.

Oszuści podszywający się pod znane gwiazdy, w tym Jennifer Aniston, Elona Muska i Oprah, promowali ograniczone czasowo możliwości inwestycyjne, hazard lub rozdawanie różnych gadżetów, w tym iPhone’ów i MacBooków. Jaki jest ich cel? Oszuści próbują przekonać nieostrożnych konsumentów do podawania danych osobowych i danych karty kredytowej na fałszywych stronach internetowych.

Jak chronić się przed oszustwami polegającymi na polecaniu gwiazd?

 • Pomyśl, zanim zaczniesz działać i sprawdź wszelkie prezenty lub promocje promowane przez celebrytów, które widzisz w Internecie.
 • Bądź wyjątkowo sceptyczny wobec możliwości inwestycyjnych, które obiecują gwarantowane lub natychmiastowe zyski. Żadna inwestycja nie jest pozbawiona ryzyka, nawet ta rzekomo popierana przez Twoją ulubioną gwiazdę. Jeśli ktoś twierdzi inaczej, jest to z pewnością oszustwo!
 • Jeśli natknąłeś się na produkty zdrowotne lub suplementy diety, które obiecują natychmiastowe korzyści, zastanów się dwa razy. Zapytaj swojego lekarza przed zakupem jakiegokolwiek leku dostępnego bez recepty lub innych produktów związanych ze zdrowiem.
 • Przyjrzyj się wszystkiemu, co brzmi zbyt dobrze, aby mogło być prawdziwe. Nie należy domyślnie ufać reklamom, filmom lub postom wykorzystującym wizerunek wpływowych osób z mediów społecznościowych, gwiazd Hollywood lub polityków.
 • Zachowaj ostrożność podczas udostępniania danych osobowych w Internecie oraz za pośrednictwem niechcianych wiadomości, e-maili i rozmów telefonicznych. Oszuści mogą wykorzystywać dane znajdujące się na Twoim profilu w mediach społecznościowych, aby dostosować swoje programy inżynierii społecznej, przejąć Twoje konto i wykorzystywać je do dostarczania oszustw Twoim obserwującym, przyjaciołom i rodzinie.
 • Zainstaluj rozwiązanie antywirusowe na swoim urządzeniu, aby chronić się przed próbami phishingu i fałszywymi stronami internetowymi. Rozwiązania Bitdefender oferują różne funkcje chroniące przed tymi zagrożeniami.
 • Porozmawiaj po angielsku z naszym bezpłatnym wykrywaczem oszustw opartym na sztucznej inteligencji. Przechytrz oszustów, korzystając z  Bitdefender Scamio i dowiedz się, czy treści online, z którymi wchodzisz w interakcję, lub wiadomości, które otrzymujesz, są próbą oszukania Cię.
 • Zawsze zgłaszaj oszustwa związane z poparciem celebrytów, na które natrafisz na platformach mediów społecznościowych, a także powiadamiaj CERT Polska i inne odpowiednie organy o wszelkich podejrzanych zachowaniach i oszustwach.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy