Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieCiekawostki

Trendy spamowe tygodnia – Bitdefender Labs udostępnia zagrożenia e-mailowe z tego tygodnia

Piotr R

19 lutego 2024

Codziennie otrzymujemy spam e-mailowy i wchodzimy z nim w interakcję. Chociaż niektóre z tych niechcianych e-maili powodują tylko drobne irytacje, które niekoniecznie zakłócają nasze codzienne czynności, niektóre są złośliwe i mogą mieć potencjalnie niszczycielski wpływ na nasze samopoczucie i finanse.

Spam

Wszyscy wierzymy, że jesteśmy na tyle bystrzy, aby odróżnić zwykłą, starą marketingową pocztę e-mail od platform powiadomień często dostarczanych klientom. Jednak biorąc pod uwagę mnóstwo niechcianych wiadomości i stale zmieniającą się taktykę cyberprzestępców, wielu osobom coraz trudniej jest odróżnić wiadomości uzasadnione od nikczemnych.

Dlatego zespół Bitdefender co miesiąc stara się zapewnić Ci istotne informacje na temat najnowszych zagrożeń związanych z pocztą elektroniczną, aby pomóc Tobie i Twojej rodzinie chronić Twoje cyfrowe życie.

Badacze z Bitdefender Antispam Lab prowadzą badania polegające na przeglądaniu miliardów niechcianych e-maili, które użytkownicy otrzymują codziennie. W najnowszym rozdziale tygodniowych trendów spamowych starannie wybrano niektóre zagrożenia, o których musisz wiedzieć, aby chronić swoje konta i dane uwierzytelniające przed irytującymi phisherami.

Choć fala oszustw walentynkowych dobiega końca, cyberprzestępcy nie przestają próbować nakłonić niczego niepodejrzewających użytkowników Internetu do ujawnienia danych osobowych.

Trendy tego tygodnia obejmują:

 • Oszustwa podszywające się pod Europol i mające na celu zwrot pieniędzy za skradzioną kryptowalutę.
 • Wyłudzanie danych uwierzytelniających do kont różnych banków i instytucji finansowych.
 • Próby przechwytywania danych logowania do mediów społecznościowych i platform turystycznych.
 • Oszustwa związane z dostawą i rozdawaniem prezentów.


Cyberprzestępcy podszywają się pod Europol w oszustwie związanym z odzyskiwaniem kryptowalut

Skrzynki odbiorcze użytkowników Internetu zostały zalane fałszywą korespondencją Europolu, w której twierdzono, że mogą oni odzyskać skradzione kryptowaluty. W komunikacie znajduje się informacja, że ofiary oszustw związanych z kryptowalutami mogą teraz odzyskać swoje środki, które zostały „skutecznie zabezpieczone” z portfeli fałszywych „firm handlujących online”.

Jest to oczywiście kolejny podstęp mający na celu wyłudzenie danych osobowych i pieniędzy od nieostrożnych użytkowników.


Phishing w Citibank, Société Générale i United Services Automobile Association (USAA)

Według Bitdefender Antispam Lab, cyberprzestępcy w dalszym ciągu odnotowują wzrost liczby schematów phishingowych, które podszywają się pod znane instytucje finansowe w celu kradzieży danych osobowych klientów.

Niektóre z fałszywych e-maili, które dostrzegli specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa, były przynętą dla odbiorców i zawierały fałszywe powiadomienia, w których twierdzono, że ich zaplanowane płatności zostały wstrzymane lub że ich konta zostały zablokowane do czasu potwierdzenia różnych danych osobowych.

Oszustwa związane z dostawą i rozdawaniem prezentów

Oszustwa związane z dostawą i rozdawaniem nigdy nie znudzą się cyberprzestępcom. Po raz kolejny badacze z Bitdefender wykryli wielokrotne próby zdobycia danych osobowych za pośrednictwem fałszywych powiadomień twierdzących, że dostawy oczekują z powodu niezrealizowanych płatności lub że jesteś szczęśliwym zwycięzcą cotygodniowego konkursu, w którym nigdy nie brałeś udziału.

Fałszywe powiadomienia na Instagramie i LinkedIn

Niektórzy ludzie bardzo często korzystają z mediów społecznościowych. Bitdefender zauważył, że kampanie phishingowe podszywające się pod Instagram i LinkedIn oraz kuszące odbiorców zaproszeniami oraz ostrzeżeniami o usunięciu konta są nadal bardzo popularne wśród cyberprzestępców.

Cyberprzestępcy chcą uzyskać dostęp do Twoich kont na Bookingu

W ubiegłym tygodniu oszuści próbowali także naśladować oficjalną korespondencję Booking.com, aby przejąć konta. Jedna z fałszywych wiadomości miała wyglądać jak ostrzeżenie o reklamacji z platformy turystycznej.

W wiadomości poinformowano odbiorców, że obiekt musi podjąć natychmiastowe działania, aby „naprawić wszelkie wyzwania lub problemy”, z którymi borykali się klienci podczas pobytu. Inna oszukańcza korespondencja nękała odbiorców fałszywymi wiadomościami dotyczącymi rezerwacji i wskazówkami, w jaki sposób obiekty mogą przyspieszyć procesy rezerwacji.


Jak chronić się przed phishingiem i innymi oszustwami wykorzystującymi pocztę elektroniczną?

 • Dokładnie sprawdzaj niechcianą korespondencję. Szukaj podejrzanych domen e-mailowych, literówek i nietypowych żądań. Jeśli coś brzmi nieprawidłowo lub jest zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, jest to w 100% oszustwo.
 • Uważaj na wszystkie powiadomienia, które mówią, że musisz działać szybko, zweryfikować lub podać poufne informacje.
 • Sprawdź ustawienia swoich kont finansowych online, aby rozwiązać potencjalne problemy z bezpieczeństwem swoich kont i kart kredytowych lub potwierdzić płatności. Nigdy nie otwieraj linków ani załączników w niechcianych wiadomościach.
 • Nie wysyłaj ani nie dzwoń pod numery telefonów w celu potwierdzenia poufnych informacji, numerów kart kredytowych, numerów ubezpieczenia społecznego lub dokumentów tożsamości zawartych w podejrzanej wiadomości.
 • Zgłaszaj i usuwaj wiadomości otrzymane od nieznanych domen lub nadawców.
 • Skontaktuj się z platformą, firmą lub organizacją za pośrednictwem oficjalnych kanałów tylko wtedy, gdy masz wątpliwości co do korespondencji.
 • Używaj dedykowanych narzędzi bezpieczeństwa do wykrywania złośliwych i fałszywych wiadomości e-mail, np. systemów antywirusowych.
 • Użyj Bitdefender Scamio, jeśli nie masz pewności co do wiarygodności jakiejkolwiek niechcianej wiadomości. Porozmawiaj z chatbotem lub prześlij zrzut ekranu korespondencji, co do której nie jesteś pewien i natychmiast uzyskaj odpowiedź. Scamio to nasz oparty na sztucznej inteligencji wykrywacz oszustw, z którego można korzystać bezpłatnie i który wykorzystuje wielokrotnie nagradzane narzędzie do wykrywania zagrożeń, aby pomóc Ci przechytrzyć oszustów.

Nie daj się w tym roku zaskoczyć oszustom

Wybierz jedno z naszych kompleksowych rozwiązań antywirsuowych, aby chronić wszystkie swoje urządzenia przed złośliwymi i niebezpiecznymi działaniami.

Dzięki kompleksowym planom Bitdefender zyskujesz wielokrotnie nagradzaną ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i korzystasz z zaawansowanych systemów filtrowania chroniących przed oszustwami oraz phishingiem, które ostrzegają Cię za każdym razem, gdy odwiedzasz stronę internetową próbującą Cię oszukać. Co więcej, w ostatnim czasie dodano także nową, bezpłatną warstwę ochrony dedykowaną do zwalczania niebezpiecznych e-maili. Ochrona poczty Bitdefender integruje się z Twoim Gmailem i Outlookiem, aby nadzorować Twoją skrzynkę pocztową i chronić Twoje pieniądze i dane uwierzytelniające.

W połączeniu z najnowocześniejszym Menedżerem haseł, który pomaga przechowywać hasła do wrażliwych danych i skuteczną usługą Premium VPN, możesz mieć pewność, że Twoja prywatność oraz tożsamość w Internecie są bezpieczne od szpiegów i złodziei tożsamości.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy