Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Interpol przejął 300 milionów dolarów z oszustw internetowych, deepfake i wymuszeń

Piotr R

20 grudnia 2023

Interpol aresztował 3500 osób i przejął 300 mln dolarów wpływów z cyberprzestępczości, w tym oszustw wykorzystujących technologię sztucznej inteligencji, w 34 krajach. Sześciomiesięczna operacja o kryptonimie HAECHI IV miała na celu szereg oszustw internetowych, w tym phishing głosowy, oszustwa romantyczne, wymuszenia, oszustwa inwestycyjne, pranie pieniędzy związane z nielegalnym hazardem w Internecie, naruszenia bezpieczeństwa poczty biznesowej, oszustwa w handlu elektronicznym i deepfake.

Oszust internetowy uwodzi kobietę

Wielka obława na oszustów internetowych

Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa i pracownicy Interpolu współpracowali, aby wyśledzić oszustów i zamrozić ich konta bankowe. Władze zablokowały ponad 82 000 podejrzanych rachunków bankowych, przejmując łącznie 199 milionów dolarów w twardej walucie i 101 milionów w kryptowalutach i niezamiennych tokenach (NFT).

„Zajęcie 300 milionów dolarów stanowi oszałamiającą sumę i wyraźnie ilustruje motywację stojącą za dzisiejszym gwałtownym wzrostem międzynarodowej przestępczości zorganizowanej” – powiedział Stephen Kavanagh, dyrektor wykonawczy służb policyjnych INTERPOL-u. „To oznacza oszczędności i ciężko zarobione pieniądze ofiar. To ogromne nagromadzenie nielegalnego bogactwa stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa globalnego i osłabia stabilność gospodarczą narodów na całym świecie”.

Oszustwa inwestycyjne, naruszenia bezpieczeństwa poczty biznesowej i oszustwa w handlu elektronicznym stanowiły 75% przypadków zbadanych w ramach tej operacji.

Podczas zatrzymania Interpol wydał dwa ważne ostrzeżenia dla krajów członkowskich:

 • Nowe oszustwo wykryte w Korei polegające na sprzedaży NFT z obietnicą ogromnych zysków okazało się klasycznym „rug pullem”, w wyniku którego programiści nagle porzucali projekt, a inwestorzy tracili pieniądze.
 • Wykorzystanie sztucznej inteligencji i technologii deepfake w celu uwiarygodnienia oszustw poprzez umożliwienie przestępcom ukrywania swojej tożsamości i udawania członków rodziny, przyjaciół lub osób, które kochają.

W Wielkiej Brytanii śledczy ujawnili kilka przypadków wykorzystania technologii deepfake do oszukiwania, nękania i wyłudzania ofiar, w szczególności poprzez podszywanie się pod inne osoby, szantaż i oszustwa inwestycyjne.

Przypadki wykorzystania treści syntetycznych generowanych przez sztuczną inteligencję obejmowały także podszywanie się pod osoby znane ofiarom za pomocą technologii klonowania głosu – rodzaj oszustwa najlepiej znanego w branży bezpieczeństwa informacji jako phishing głosowy lub vishing.

Jak walczyć z oszustwami internetowymi? Oto rady od zespołu Bitdefender:

 • Zweryfikuj autentyczność konta: zawsze dokładnie sprawdzaj legalność konta, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydaje się ono wiarygodne.
 • Uważaj na oferty zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Uważaj na nachalne, pilne wezwania do działania, które wydają się zbyt korzystne.
 • Informacje sprawdzane krzyżowo: zarządzając finansami, korzystaj wyłącznie z oficjalnych źródeł.
 • Unikaj nieznanych stron internetowych: powstrzymaj się od łączenia swojego portfela z nieznanymi lub podejrzanymi stronami internetowymi.
 • Korzystaj z zimnych portfeli i oprogramowania zabezpieczającego: wybierz zimne portfele dla większego bezpieczeństwa i zainwestuj w dedykowane rozwiązanie antywirusowe, takie jak Bitdefender Total Security, aby chronić przed zagrożeniami cyfrowymi.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy