Jak chronić się przed oszustwami związanymi ze zwierzętami domowymi?
Piotr R
27 maja 2024
Niewiele rzeczy jest bardziej ekscytujących niż powitanie zwierzaka w domu. Światowy rynek produktów do pielęgnacji zwierząt domowych przeżywa rozkwit, a do 2025 r. oczekuje się, że sprzedaż osiągnie 269 miliardów dolarów. Jednak w miarę jak sprzedaż i adopcja zwierząt domowych przeniosła się do Internetu, do sieci dołączyły również programy pozbawionych skrupułów oszustów, którzy chcą czerpać zyski, żerując na emocjach potencjalnych właścicieli zwierząt domowych.
Czy wiedziałeś?
- Od 2024 r. 66% gospodarstw domowych w USA (86,9 mln domów) posiada zwierzę domowe.
- Badanie przeprowadzone w 2021 r. wykazało, że ponad 60% potencjalnych nabywców zwierząt domowych spotkało się z fałszywą ofertą, przy czym odsetek szczeniąt wynosił 80%.
- Według raportów BBB Scam Tracker z 2022 r. yorki, daschundy i buldogi francuskie stanowią prawie 30% wszystkich oszustw związanych ze szczeniętami. Konsumenci wspomnieli jednak o ponad 40 rasach, co oznacza, że kupujący powinni zachować ostrożność podczas zakupów dowolnej rasy w Internecie.
- Tylko w ciągu ostatnich trzech lat Better Business Bureau otrzymało prawie 10 000 raportów o oszustwach z udziałem sprzedawców twierdzących, że mają na sprzedaż szczenięta i psy. Federalna Komisja Handlu szacuje jednak, że tylko 10% ofiar faktycznie zgłasza takie przestępstwa, zatem rzeczywista liczba oszustw internetowych związanych ze zwierzętami domowymi może być znacznie wyższa.
- W większości skarg – 60% – osoba oszukana po zapłaceniu pieniędzy nie otrzymała zwierzaka. W innych przypadkach wysyłano żywe zwierzęta, ale miały one ukryte problemy zdrowotne i nie otrzymały odpowiednich dokumentów od sprzedawcy.
- Chociaż duże portale internetowe, takie jak Craigslist, nie pozwalają na sprzedaż zwierząt domowych, oszuści omijają te zasady, udając, że po prostu „odnawiają dom” zwierzętom, zamiast sprzedawać je z zyskiem.
Czym są internetowe oszustwa związane ze zwierzętami domowymi i jak działają?
Oszustwa związane ze zwierzętami mają miejsce, gdy ktoś reklamuje w Internecie nieistniejącego pupila i nakłania kupujących do zapłacenia pieniędzy za zwierzę, które najczęściej nie istnieje. Oszust tworzy fałszywe oferty z przekonującymi opisami, uroczymi zdjęciami i atrakcyjnymi cenami, aby przyciągnąć niczego niepodejrzewające ofiary. Po otrzymaniu płatności z góry oszust nadal żąda większej kwoty na pokrycie wymyślonych opłat, takich jak transport, opieka medyczna i specjalne skrzynie. Niestety z reguły obiecane zwierzątko jest wyimaginowane i nigdy nie zostaje dostarczone.
Chociaż te fałszywe reklamy zwierząt domowych często pojawiają się na ogólnych platformach handlowych, takich jak Craigslist lub Facebook Marketplace, niektórzy oszuści kradną tożsamość legalnych hodowców, aby udawać renomowanych sprzedawców.
Etapy typowego internetowego oszustwa związanego ze zwierzętami
Oszuści często kradną zdjęcia prawdziwym właścicielom zwierząt, hodowcom lub witrynom ze zdjęciami, aby ich oferty wyglądały autentycznie. Następnie opowiadają wiarygodne historie o tym, dlaczego ich zwierzę potrzebuje nowego domu. Powody mogą być różne, na przykład oddelegowania do wojska lub alergia w rodzinie. Wykorzystując opowieści o chorobach, śmierci, lub innych historiach o pechu, wywierają presję na kupujących, aby szybko podjęli decyzję.
Krok 1 – Zwierzęta domowe bezpłatne lub niedrogie
Większość oszustw zaczyna się od ogłoszenia o darmowych lub niedrogich zwierzętach, lub szczeniętach.
Krok 2 – Oferta z rabatem
Oszust oferuje bezpłatne przywrócenie zwierzaka do domu, ale następnie prosi o obniżoną opłatę za wysyłkę.
Krok 3 – Rosnące opłaty
Gdy ofiara się zgodzi, oszust twierdzi, że potrzebne są dodatkowe pieniądze na drogie skrzynie, ubezpieczenie, dokumentację weterynarza itp. Niektórzy nawet tworzą fikcyjną tożsamość firmy spedycyjnej. Odmowa tych dodatkowych opłat może wiązać się z groźbą zgłoszenia kupującego w związku z porzuceniem zwierzęcia.
Najczęstsze oszustwa związane ze zwierzętami, na które należy uważać
Oprócz sprzedaży nieistniejących zwierząt domowych oszuści wykorzystują inne metody w celu kradzieży pieniędzy od niczego niepodejrzewających kupujących. Uważaj na te popularne metody oszustw związanych ze zwierzętami domowymi:
1. Fałszywe dokumenty podróży zwierzęcia
Niektórzy oszuści nielegalnie przewożą zwierzęta domowe z regionów o niższych kosztach hodowli do obszarów o wyższych kosztach, korzystając z fałszywych dokumentów i mikrochipów. W dokumentacji szczepionek mogą znajdować się informacje o przeterminowanych seriach lub datach niezgodnych z wiekiem zwierzęcia. Zweryfikuj legalność mikrochipów za pośrednictwem autoryzowanych baz danych i sprawdź szczegóły szczepień u renomowanych lekarzy weterynarii.
Możesz sprawdzić, czy mikrochip jest legalny, na tej stronie internetowej: www.dvc.services
2. Podszywanie się pod spedytorów zwierząt domowych
Oszuści mogą tworzyć fałszywe strony internetowe, e-maile i branding naśladujący legalne usługi transportu zwierząt. Po otrzymaniu płatności oszuści najprawdopodobniej zażądają dodatkowych opłat za brak dokumentów, zdjęcia, niewłaściwe klatki dla zwierząt, obowiązkowe ubezpieczenie zwierząt itp. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku wszelkich niechcianych wiadomości od rzekomych usług dla zwierząt linii lotniczych.
3. Podawanie się za Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Zwierząt Domowych
Oszuści mogą powielać strony internetowe i loga członków stowarzyszeń zajmujących się transportem zwierząt domowych, aby zyskać wiarygodność. Jeśli witryna wskazuje, że jest członkiem IPATA, sprawdź nazwę jej firmy na jej stronie internetowej.
Zignoruj wszelkie e-maile z rzekomych domen grupowych, które wydają się nielegalne lub nieoficjalne.
4. Oszustwa związane z szczeniakami
W okresie świątecznym wzrasta liczba oszustw związanych ze szczeniętami, ponieważ coraz więcej rodzin chce nowego szczeniaka. Oszuści wykorzystują ludzkie pragnienie posiadania futrzanego prezentu, tworząc w Internecie fałszywe oferty szczeniąt, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe. Nie wysyłaj pieniędzy ani nie podawaj żadnych informacji finansowych, dopóki nie spotkasz się osobiście ze sprzedawcą i nie zobaczysz zwierzaka. Jeśli nie możesz odebrać szczeniaka na miejscu, rozważ skorzystanie z usług renomowanej grupy ratującej zwierzęta. Mogą zweryfikować, czy sprzedawca działa legalnie i przestrzega odpowiednich praktyk hodowlanych.
Jak rozpoznać oszustwa związane ze zwierzętami domowymi?
Zachowaj ostrożność, jeśli rzekomy sprzedawca chce komunikować się tylko za pośrednictwem określonych aplikacji do przesyłania wiadomości, nie może odpowiedzieć na podstawowe pytania dotyczące pochodzenia zwierzęcia, odmawia rozmów wideo oraz osobistych spotkań i nalega na dokonywanie płatności za pośrednictwem trudnego do wyśledzenia systemu peer-to-peer. Legalni hodowcy posiadają rozległą wiedzę na temat swoich zwierząt, zapewniają przejrzystą dokumentację medyczną, dzielą się historiami hodowlanymi i ułatwiają odpowiednie ustalenia dotyczące odbioru lub dostawy.
Potencjalne oznaki oszustwa:
- W ogłoszeniu nie podano numeru telefonu. Sprzedawca unika połączeń głosowych, preferując komunikację wyłącznie SMS/e-mail. Może to wskazywać, że znajduje się poza granicami Twojego kraju.
- W ogłoszeniu znajdują się zdjęcia stockowe lub skradzione. Użyj Scamio, aby sprawdzić, czy zdjęcie Twojego zwierzaka jest prawdziwe, czy pobrane z Internetu. Scamio to narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które pomaga Ci identyfikować potencjalne oszustwa i ich unikać. Jeśli nie masz pewności co do reklamy zwierzęcia domowego, skopiuj/wklej tekst w języku angielskim lub link, opisz sytuację lub prześlij obraz, lub kod QR, który chcesz zweryfikować. Scamio przeanalizuje dane i poinformuje Cię, jeśli ktoś próbuje Cię oszukać.
- Podejrzany sposób płatności. Sprzedawca żąda przekazów pieniężnych, kart podarunkowych lub aplikacji peer-to-peer, takich jak Cash App, Zelle i Venmo.
- Cena wydaje się zbyt niska. Zwierzęta rasowe oferowane po znacznie obniżonych cenach, które nie odpowiadają typowym cenom dla tej rasy, mogą sygnalizować próbę oszustwa.
- Brak weryfikowalnych poświadczeń. Jeśli sprzedawca twierdzi, że jest zarejestrowany lub przynależny, należy niezależnie potwierdzić te roszczenia we wskazanych organizacjach. Renomowani sprzedawcy zwierząt domowych kładą nacisk na przejrzystość. Przyjmują zapytania, weryfikują swoje działania i przestrzegają najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa w przypadku płatności oraz odbiorów/dostaw, aby chronić wszystkie strony. Wszelkie wykręty lub odmowa potwierdzenia informacji należy uznać za główny sygnał ostrzegawczy.
Jak chronić się przed oszustwami związanymi ze zwierzętami domowymi?
Najbezpieczniejszym sposobem na sfinalizowanie transakcji jest zapłacenie pieniędzy dopiero po osobistym spotkaniu ze sprzedawcą, obejrzeniu zwierzęcia w jego obecnym domu i zapoznaniu się z całą dokumentacją i książeczkami zdrowia z pierwszej ręki.
Rozważając zakup zwierzęcia w Internecie, dokładnie sprawdź sprzedawcę. Przeczytaj recenzje poprzednich nabywców, jeśli są dostępne. Na platformach handlowych sprawdź ocenę i historię sprzedawcy w opiniach.
Inne zalecenia od zespołu Bitdefneder:
- Jeśli nie możesz odwiedzić hodowcy osobiście, nalegaj, aby obejrzeć na żywo zwierzaka i inne psy z jego miotu za pośrednictwem połączenia wideo. Bądź ostrożny, jeśli sprzedawca odmawia wirtualnych spotkań.
- Nie dokonuj żadnych płatności, nawet niewielkich, dopóki nie sprawdzisz, czy zwierzę jest zgodne z opisem i spełnia Twoje oczekiwania.
- Korzystaj z bezpiecznych metod płatności, takich jak karty kredytowe, BLIK lub PayPal. Unikaj przelewów pieniężnych lub nieformalnych aplikacji typu peer-to-peer, w przypadku których trudno jest odzyskać środki.
- Zadawaj szczegółowe pytania na temat rasy, działalności hodowlanej i konkretnego zwierzaka. Odpowiedzialni hodowcy posiadają wiedzę i przejrzystość.
- Uzyskaj dokumentację, taką jak świadectwa zdrowia, zapisy hodowlane i dokumenty rejestracyjne z możliwymi do sprawdzenia logo/formatami.
- Bądź cierpliwy i nie daj się pośpieszyć z zakupem, zanim wygodnie sprawdzisz hodowcę i zwierzaka.
Co zrobić, jeśli padniesz ofiarą oszustwa związanego ze zwierzętami?
Jeśli podejrzewasz, że rozmawiasz z oszustem, natychmiast zerwij z nim wszelki kontakt i zgłoś go odpowiednim władzom.
Oto lista osób, z którymi można się skontaktować:
- Policja
- CERT Polska
- Twój Bank
- Petscams.com — petscams.com/report-pet-scam-websites śledzi skargi, kataloguje oszustów zajmujących się sprzedażą szczeniąt i podejmuje próby usunięcia fałszywych witryn sprzedaży zwierząt domowych.
- IPATA – zgłoś oszustwo organizacji – petscams@ipata.org , która zbiera i publikuje znane e-maile od oszustów i stron internetowych zajmujących się zwierzętami domowymi.
Pamiętaj także o tym, aby zawsze korzystać z urządzenia, które jest chronione za pomocą skutecznego systemu antywirusowego. Bitdefender Total Security został wyposażony w moduł antyphishingowy, który zablokuje Ci dostęp do wszelkich niebezpiecznych linków i złośliwych załączników.
Skąd mam wiedzieć, czy rozmawiam z oszustem zajmującym się zwierzętami domowymi?
Do głównych sygnałów ostrzegawczych zaliczają się sprzedawcy, którzy komunikują się wyłącznie za pośrednictwem wiadomości tekstowych/e-maili, przetwarzają zdjęcia zwierząt domowych z innych witryn, żądają niestandardowych metod płatności, takich jak karty podarunkowe, odmawiają rozmów wideo lub spotkań osobistych oraz proponują zbyt niskie ceny. Legalni hodowcy są przejrzyści i mogą dostarczyć szczegółową dokumentację.
Jak odzyskać pieniądze, jeśli zostałem oszukany przy próbie zakupu zwierzaka w Internecie?
Jeśli zapłaciłeś kartą kredytową, natychmiast skontaktuj się z wydawcą karty, aby zakwestionować obciążenie i poprosić o zwrot środków w związku z oszustwem, nawet jeśli transakcja nie została sfinalizowana. Wiele firm obsługujących karty zapewnia zwrot środków w przypadku oszustw. Powinieneś także powiadomić Policję, CERT Polska, Petscams.com i wszelkie inne odpowie stowarzyszenia hodowców, takich jak IPATA. Szczegóły raportowania pomagają władzom wyśledzić oszustów.
Jak mogę się uchronić przed staniem się ofiarą oszustwa związanego ze zwierzętami domowymi?
Nigdy nie wysyłaj pieniędzy ani nie podawaj informacji o płatności, dopóki nie spotkasz się osobiście ze sprzedawcą i nie zobaczysz zwierzaka. Nalegaj na rozmowy wideo, jeśli nie możesz spotkać się twarzą w twarz. Korzystaj z bezpiecznych metod płatności, a nie przelewów pieniężnych lub aplikacji peer-to-peer. Dokładnie zbadaj sprzedawcę, przeczytaj recenzje i zweryfikuj wszelkie oświadczenia dotyczące referencji lub powiązań. Uważaj na sprzedawców, którzy odmawiają odpowiedzi na podstawowe pytania lub namawiają Cię do zakupu.
Autor
Piotr R