Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Rodzaje sieci VPN

Piotr R

6 czerwca 2023

Internet to bardzo popularna przestrzeń, którą wykorzystujemy do pracy, nauki, prowadzenia biznesów i rozrywki, lecz niestety nie jest w pełni bezpieczny. Kampanie phishingowe, złośliwe oprogramowanie i włamania na konta są powszechnie spotykanymi zjawiskami w sieci. Jedynym sposobem na zachowanie cyberbezpieczeństwa jest przestrzeganie zdrowych zasad cyberhigieny połączone z korzystaniem ze skutecznego antywirusa. Eksperci do spraw IT zwracają także uwagę, że warto zainteresować się dostępem do prywatnej sieci VPN. W artykule, który niedawno opublikowaliśmy, szczegółowo opisaliśmy, czym jest sieć VPN, dlatego w tym tekście skupimy uwagę na jej typach.

VPN

Przegląd różnych typów sieci VPN

Dostęp do sieci VPN nie tylko korzystnie wpływa na nasz poziom cyberbezpieczeństwa, lecz także może sprawić, że będziemy mogli omijać różnego rodzaju blokady regionalne. Bitdefender VPN jest niezwykle uniwersalnym narzędziem, które możemy wykorzystać do wielu celów, dlatego nie powinno nas dziwić, że jest kilka rodzajów sieci, które są przystosowane do konkretnych zadań.

Rodzaje sieci VPN

Aktualnie istnieje wiele rodzajów sieci VPN. W tej części niniejszego artykułu wymienimy i opiszemy najważniejsze z nich.

Sieci VPN zdalnego dostępu

Sieci VPN zdalnego dostępu to rozwiązanie skierowane głównie do firm i instytutów publicznych, w których pracownicy pracują zdalnie lub hybrydowo. Dzięki temu rozwiązaniu mogą oni połączyć się zdalnie z siecią biurową, mieć dostęp do wszystkich zasobów i jednocześnie cieszyć się pełnym bezpieczeństwem.

Sieci VPN typu Site-to-Site

VPN typu Site-to-Site to typ sieci również skierowany głównie do firm i międzynarodowych korporacji. VPN Site-to-Site umożliwia bezpieczne połączenie urządzeń zlokalizowanych na całym świecie z główną siecią firmy. Możemy go podzielić na dwa podtypy: sieci VPN oparte na intranecie i sieci VPN oparte na ekstranecie.

Sieci VPN oparte na intranecie

Sieci VPN oparte na intranecie to wirtualne sieci, które są alternatywą dla sieci WAN. Ten typ VPN oparto na architekturze intranetów i działa z wykorzystaniem współdzielonej sieciowej infrastruktury. Ponadto sieci VPN oparte na intranecie korzystają z technologii IP Frame Relay lub ATM, a także IPSec i GRE.

Sieci VPN oparte na ekstranecie

Sieci IP VPN oparte na ekstranecie zazwyczaj są tworzone po to, aby umożliwić klientom połączenie się z wewnętrzną siecią firmy. Założenia VPN opartego na ekstranecie są podobne do tych intranetowych. Więc także korzystają z technologii skalowania rozwiązań sieciowych.

SSL/TLS VPN

SSL, czyli Secure Sockets Layer i TLS, czyli Transport Layer Security to dwa typy protokołów, stworzonych w celu budowania połączenia VPN, w którym przeglądarka jest klientem, a użytkownik ma ograniczony dostęp do sieci. Protokoły TLS i SSL są najczęściej wykorzystywane przez strony internetowe i zapewniają bezpieczne połączenie przeglądarki do serwera aplikacji.

IPSec VPN

IPSec VPN jest protokołem, który stosuje się w celu zabezpieczenia internetowej komunikacji w sieci IP. Tunel VPN w tym typie sieci jest ustawiony w taki sposób, aby użytkownik miał dostęp do głównego serwera. IPSec VPN umożliwia ochronę komunikacji internetowego protokołu dzięki szyfrowaniu pakietów danych i kontrolę bezpieczeństwa każdego połączenia.

Sieci VPN oparte na protokole PPTP (Point-to-Point Tunneling Protocol)

PPTP VPN to najpowszechniejszy protokół, który umożliwia stworzenie tunelu i przechwytywanie danych. PPTP VPN najczęściej jest używany w firmach, w których pracownicy łączą się zdalnie z siecią VPN.

PPTP VPN jest wykorzystywany zarówno przez internautów biznesowych, jak i prywatnych. Charakteryzuje się tym, że aby go używać, użytkownik nie musi kupować dodatkowego sprzętu. Zamiast tego można go zainstalować w formie prostego w obsłudze i niedrogiego oprogramowania.

Protokół tunelowania warstwy 2 (L2TP) i internetowa wymiana kluczy (IKEv2) VPN

L2TP to skrót od Layer to Tunneling Protocol, który charakteryzuje protokół stworzony przez firmy Microsoft i Cisco. VPN L2TP w przeciwieństwie do VPN IPsec (który szyfruje dane) umożliwia stworzenie tunelu łączącego dwa punkty w jednej sieci bez szyfrowania. Założenia protokołu L2TP są podobne do tych z PPTP. Nie tylko nie szyfrują komunikacji, lecz także opierają się na protokole PPP. Różnica między nimi polega na tym, że L2TP zapewnia pełną poufność danych i ich integralność.

Internetowa wymiana kluczy IKEv2 to protokół VPN, który zapewnia szybkość i stabilność w wymianie kluczy. Obecnie powoli wypiera protokół OpenVPN i świetnie sprawdza się w urządzeniach mobilnych. Jego wadą jest dostępność tylko przez UDP.

Protokół Secure Socket Tunneling Protocol (SSTP) VPN

Protokół SSTP to standard umożliwiający stworzenie tunelu VPN, dzięki któremu użytkownicy będą mogli uzyskiwać zdalny, bezpieczny dostęp do sieci komputerowych. Jego charakterystyczną cechą jest to, że pozwala unikać problemów z blokowaniem portów.

Którą sieć VPN wybrać?

Wybór odpowiedniej sieci VPN zależy od wielu czynników, takich jak to, czy ma ona chronić firmę, czy osobę prywatną. Jeśli chcemy zabezpieczyć korporację, to najlepszymi rozwiązaniami będzie VPN typu Site-to-Site z możliwością oparcia sieci na intranecie i ekstranecie lub PPTP. Jeśli chcemy zabezpieczyć naszą stronę internetową, to warto rozważyć VPN w standardzie SSL/TLS. Z kolei w przypadku osoby prywatnej doskonale sprawdzą się standardy PPTP, IPSec, SSTP i L2TP.

Sprawdź również:


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy