Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Dlaczego tak naprawdę potrzebujesz VPN

Damian S

31 maja 2023

Dlaczego potrzebujesz VPN

Ile razy zastanawiałeś się czy naprawdę potrzebujesz VPN? Czy warto? Można korzystać z darmowego VPNa czy lepiej zapłacić? Wszystkie są takie same czy niektóre są bezpieczniejsze?

Szukając odpowiedzi na to pytanie możesz także dowiedzieć się jakie z Twoich działań w sieci powinny zostać całkowicie prywatne.

Analiza wydatków i korzyści wygląda inaczej dla każdej osoby, w zależności od jej potrzeb. Niektórzy mogą chcieć obejrzeć dzisiejszy mecz, który jest dostępny w ich kraju. Niektórzy mogą chcieć dodać dodatkową warstwę ochrony podczas pracy zdalnej.

Ile razy zastanawiałeś się, czy naprawdę potrzebujesz VPN? Czy warto? Czy powinieneś zapłacić za jeden, czy po prostu skorzystać z bezpłatnych opcji? Czy wszystkie są do siebie podobne, czy też niektóre sieci VPN są bezpieczniejsze niż inne?

Zapoznaj się z radami ekspertów i dowiedz się jak najlepiej wykorzystać swój VPN.

Jak VPNy stały się istotne

Masowe zbieranie danych, niepokoje społeczne, wycieki danych, to tylko kilka z powodów, dla których VPN stały się ostatnio popularne. Nie wszystkie VPNy są jednak takie same.

Korzystanie z bezpiecznego VPNa stało się niezbędne z wielu zachęcających powodów takich jak ochrona podstawowego prawa do wolności słowa i prywatności.

Trzy główne czynniki uczyniły je prostym i tanim rozwiązaniem do ochrony cyfrowego śladu:

 • coraz większe zainteresowanie brakiem prywatności w sieci
 • raporty opisujące jak głęboko sięga ten problem
 • znacznie usprawnienia pod kątem użytkowania i wydajności, które sprawiły, że VPNy są proste w użyciu.

Rozłóżmy na czynniki pierwsze kilka mitów o użytkowaniu VPN i dzięki pomocy ekspertów opiszmy jak to naprawdę wygląda.

Czy naprawdę potrzebujesz VPN będąc połączonym z Wi-FI?

Niechroniona sieć Wi-Fi jest „siecią Wi-FI współdzieloną przez więcej osób niż tylko mnie”, jak wyjaśnia Bogdan Botezatu, Director of Threat Research and Reporting z firmy Bitdefender.

Nawet jeśli hotspot jest chroniony hasłem „jeżeli zbyt dużo ludzi jest połączonych do jednej sieci i znają hasło Wi-Fi, wiedzą oni jak zdeszyfrować przepływający ruch.”

Ujawnienie Twojego ruchu internetowego wszystkim innym połączonym do niezabezpieczonej sieci Wi-FI, także zostawia dane o Twoim zachowaniu właścicielowi sieci, dostawcy Internetu (ISP) i innym operatorom.

“Za każdym razem, gdy łączysz się z darmowym Wi-Fi w kawiarni, VPN ochroni Cię przed zebraniem danych na Twój temat oraz wykorzystaniem ich w nieodpowiednim celu. Ochroni Cię on również przed przechwyceniem Twojej komunikacji. Twój VPN powinien się automatycznie się uruchamiać po połączeniu do publicznej, niezabezpieczonej sieci. Nie ma żadnego powodu by tego nie robić, a można dużo zyskać.”
Alex “Jay” Balan (Director of Security Research, Bitdefender)

Czy potrzebujesz VPN do bankowości elektronicznej?

Nasz sposób interakcji z bankami znacząco się zmienił w tych czasach. Rzadko kiedy dokonujemy operacji stacjonarnie, gdzie stosowane są rygorystyczne procedury, zamiast tego wykonujemy i odbieramy przelewy kilkoma tąpnięciami na smartfonie.

Korzystanie z aplikacji do bankowości elektronicznej jest tak proste, że czasami tracimy czujność. Nasze interakcje z bankami to teraz wymiana cyfrowych danych, abstrakcyjne przepływy danych, których nie możemy zobaczyć, ale które cyberprzestępcy mogą wyśledzić, przechwycić i wpłynąć na nie.

Użycie VPN dla bankowości elektronicznej jest dobrym wyborem, ponieważ dodaje to kolejną warstwy szyfrowania dla Twojej aktywności w sieci. Warto mieć na uwadze jedną bardzo ważną rzecz:

“W swojej relacji z bankiem chcesz być przewidywalnym – przewidywalne zachowanie, adres IP, lokalizacja, metod uwierzytelniania, tak aby bank mógł Cię odpowiednio sprofilować i reagować na każde nietypowe zachowanie.
Alex “Jay” Balan (Director of Security Research, Bitdefender)

VPN zmienia Twój adres IP i lokalizację, a to może zmylić zabezpieczenia Twojego banku. Możesz zminimalizować szanse wybierając adres IP zlokalizowany w swoim kraju. Zachowasz w ten sposób ochronę oferowaną przez VPN jednocześnie pozwalając bankom przewidzieć Twoje zachowanie, dzięki czemu będą mogły zablokować potencjalne próby oszustwa.

Czy nadal potrzebujesz VPN nawet jeżeli korzystasz z HTTPS?

Gdy wszyscy mówią o szyfrowaniu danych, czasami trudno jest zrozumieć jak różne produkty i usługi zwiększające poziom prywatności i zabezpieczeń ze sobą współgrają lub jakie mają punkty wspólne.

“Każdego dnia korzystamy z szyfrowania. Większość naszych rozmów jest szyfrowania i deszyfrowana w locie bez naszego udziału. Warto oczywiście jest dowiedzieć się trochę więcej na ten temat.”
Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

Wiele stron korzysta teraz z HTTPS (HyperText Transfer Protocol Secure), protokołu bezpieczeństwa, który szyfruje ruch pomiędzy serwerem, a stroną internetową z którą próbujesz się połączyć.  Twoje urządzenie jednocześnie łączy się z wieloma stornami i aplikacjami, które nadal korzystają z HTTP i nie szyfrują Twoich danych.

Korzystając z bezpiecznego VPN, takiego jak Bitdefender Premium VPN, zagwarantuje, że cały ruch internetowy z Twojego urządzenia jest szyfrowany.

HTTPS ukrywa Twoje dane przed podsłuchiwaniem i manipulację, VPN robi to samo, dodatkowo maskuje Twój adres IP i urządzenie.

Szczególnie ważnym jest, aby używać VPN na urządzeniach mobilnych, gdzie trudniej jest zauważyć, czy adres zawiera HTTPS. Korzystając z telefonu lub tabletu nie jesteśmy tak uważni, dlatego zaufany VPN jest najlepszym sposobem zaszyfrowania swoich danych.

Jak działa VPN

Czy potrzebuję VPNa w domu?

W domu czujesz się bezpiecznie i komfortowo, jednak Twoje dane osobowe nie korzystają automatycznie z tej samej ochrony.

Jeżeli odrobiłeś pracę domową i zminimalizowałeś zagrożenia dla swojej sieci W-Fi, to jesteś na dobrej pozycji. Jeśli jednak nie zmieniłeś domyślnych haseł na routerach, to nadal jesteś łatwym celem dla cyberprzestępców.

Dalej mamy problem legalnego zbierania danych przez dostawców Internetu (ISP). Twierdzą oni, że dane są anonimizowane, ale nie mamy gwaracji, że nie da ich się do Ciebie prześledzić.

Dzięki VPNom o wysokiej wydajności nie należy się już przejmować spowolnieniami łącza, nie ma powodu by nie korzystać z nich w domu.

“Możesz się martwić spowolnieniami spowodowanymi przez VPN. W rzeczywistości może być zupełnie odwrotnie. VPN korzysta z kompresji, a to oznacza, że wykorzystujesz mniej ruchu będąc połączonym z VPN i Twój Internet może działać szybciej niż zwykle.”
Alex “Jay” Balan (Director of Security Research, Bitdefender)

Czy VPN naprawdę coś zmienia?

Aby produkt zwiększający prywatność przyniósł Ci jakieś wymierne korzyści musisz ciągle z niego korzystać. Pomaga również zrozumienie, co może, a czego nie może zrobić dany produkt, tak abyś zawsze miał rękę na pulsie.

Dobry VPN może Ci pomóc istotnie zredukować cyfrowy ślad i zmniejszyć ilość danych pozostawianych w sieci danego dnia.

Dzięki poradom ekspertów dziedziny cyberbezpieczeństwa, możesz zrobić wszystko co tylko możesz, aby zminimalizować wpływ na Twoją prywatność w sieci (jak kradzież tożsamości lub podszywanie się w mediach społecznościowych).

Podsumowanie: Czy warto korzystać z VPN?

Potrzebujesz VPN, jeśli:

 • wykorzystujesz technologię do rozwijania swojej kariery, zarabiania pieniędzy i wyżywienia rodziny
 • rozumiesz, że technologia jest niezwykle skomplikowana i cyberprzestępcy są niezwykle zmotywowani by zdobyć i wykorzystać Twoje dane
 • sprawdziłeś kiedyś czy Twoje dane zostały ujawnione w sieci i miałeś nieprzyjemne doświadczenie
 • jesteś świadom jest wszechobecne i agresywne jest zbieranie masowe zbieranie danych – zarówno w publicznych i prywatnych domenach
 • rozumiesz, że możesz użyć produktu, który znacząco zwiększy Twoją prywatność w sieci
 • wiesz, że wiele rzeczy jest poza Twoją kontrolą oraz że technologia może Cię ochronić przed niektórymi z nich

„Dostawca VPN powinien się jasno określić czy nie przechowuje żadnych logów czy robi to tylko przez określony czas- jak np godzina, po której wszystko usuwa i nie da się z Tobą nic powiązać.”
Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

Jeżeli wybierzesz VPN firmy, której ufasz, która jest zasłużona na rynku oraz zatrudnia szerokie grono ekspertów – jak Bitdefender Premium VPN – będziesz mieć pewność, że produkt spełni wszystko co obiecuje.

Kończąc, jakie jest najlepsze zastosowanie dla VPN? Ochrona Twojej prywatności w sieci.

Źródło: https://www.bitdefender.com/cyberpedia/why-you-need-a-vpn/

Sprawdź również:


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy