Jak sprawdzić czy mam wirusa w telefonie? Objawy w systemie Android

Dziś smartfony są już nieodłącznym elementem naszego życia. Przechowujemy
w nich nasze dane osobowe, dane bankowe i inne poufne informacje, nic więc
dziwnego, że stały się one wymarzonym celem cyberprzestępców. Oszuści
ukrywają swoje wirusy pod wieloma postaciami i wiemy, że musimy się przed
nimi chronić. Nikt nie chciałby paść ich ofiarą, ale jak chronić swój smartfon
przed wirusem? Czy wirus w telefonie Android wykazuje objawy? Jak
sprawdzić czy mam wirusa w telefonie? Postaramy się odpowiedzieć na te
pytania!

Typy wirusa na Androidzie

Wirus na Androidzie potrafi przybrać wiele form, a każda z nich ma własne sposoby, aby przedrzeć się przez luki w zabezpieczeniach i rozgościć się w naszym systemie. Jakie typy wirusa na Androidzie są najczęściej spotykane.

 • Spyware – oprogramowanie szpiegujące ma gromadzić informacje z naszego telefonu i przesyłać je na zewnętrzny serwer. Oprogramowania szpiegujące na Androidzie udają legalne i pomocne aplikacje, aby użytkownik sam zainstalował je w swoim telefonie. Pobrane oprogramowanie rejestruje nasze wiadomości, odwiedzane strony, aktywność, a także przechwytuje loginy i hasła.
 • Ransomware – to program, dzięki któremu przestępca zdalnie blokuje nasze prywatne pliki, a następnie żąda okupu w zamian za ich odblokowanie i ponowne przywrócenie dostępu. Warto jednak wspomnieć, że cyberprzestępcy bardzo rzadko dotrzymują słowa i odblokowują przechwycone pliki. Lepszym pomysłem niż spłata haraczu, będzie inwestycja w dobry program antywirusowy na Androida, żeby taka sytuacja już nigdy więcej się nie powtórzyła.
 • Robaki – to najgroźniejsze wirusy na Androidzie, które przychodzą w wiadomościach SMS, MMS i innych mediach cyfrowych. Sposób w jaki robaki są zaprojektowane, pozwala im powielać się samodzielnie w nieskończoność. Aby zacząć działać, nie wymagają nawet żadnego ruchu ze strony użytkownika.
 • Trojany – Te wirusy na Androidzie, również zostają zainstalowane w systemie przez nas samych, jako element i dodatek do legalnej aplikacji, która po aktywacji infekuje telefon. Trojany mogą blokować niektóre aplikacje, a czasem nawet cały telefon.

Skąd bierze się wirus w telefonie z Androidem?

Cyberprzestępcy mają wiele pomysłów, aby zainstalować w naszym telefonie złośliwe oprogramowanie. Użytkownicy Androida są bardziej narażeni na infekcje i wirusy w telefonie, niż użytkownicy innych systemów operacyjnych, gdyż w internecie mnóstwo jest aplikacji, które przeznaczone są właśnie dla Androida. Jedne są bezpieczne, inne niekoniecznie, a my niestety coraz częściej korzystamy z niepewnych źródeł, zamiast ze sklepu Google Play. Skąd bierze się wirus w telefonie Android?

 • Zainfekowane aplikacje – to najczęstsza metoda cyberprzestępców. Wirusy lub innego rodzaju złośliwe oprogramowanie, udają legalne i przydatne aplikacje. Wydaje nam się, że są nam potrzebne i szybko instalujemy je w swoim telefonie. Jeśli pobierasz różne aplikacje z niepewnych źródeł, możesz kiedyś zaprosić wirusy do telefonu.
 • Złośliwe reklamy – Malvertising to metoda umieszczania wirusów w reklamach. Kliknij w reklamę, a rozpocznie się instalacja wirusa w telefonie. Raz, dwa i gotowe!
 • Fałszywe strony – wysyłane są też linki do zawirusowanych stron internetowych, na których znajdują się złośliwe kody. Wystarczy tylko otworzyć zarażoną stronę, a wirus szybko znajdzie się w naszym telefonie.

Aplikacje dla systemu Android, teoretycznie nie mogą wchodzić w interakcje z innymi aplikacjami ani z systemem operacyjnym. Jednak coraz częściej się to zdarza. System Android miewa trudności, ze sprawną aktualizacją najnowszych i najbezpieczniejszych wersji w telefonach wszystkich swoich użytkowników. Warto więc samemu zainstalować program antywirusowy Bitdefender dla Androida, który zabezpieczy urządzenie przed wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem.

Jak sprawdzić czy mam wirusa w telefonie?
Wirus na Androidzie – objawy

Zwykle objawy wirusa w telefonie nie są zbyt czytelne i nie jest łatwo zauważyć, że doszło do zarażenia złośliwym oprogramowaniem. Jednak niektóre objawy jakie wykazuje wirus na Androidzie wyraźnie się wyróżniają. Jak sprawdzić czy mam wirusa w telefonie? Na co zwracać uwagę?

 • Częste awarie aplikacji – Oczywiście wszystkie aplikacje mogą czasem ulec awarii, jeśli jednak dzieje się to zbyt często, mogą to być objawy wirusa w telefonie Android.
 • Zwiększone wykorzystanie limitu danych – Zwiększone wykorzystanie danych, kiedy obejrzałeś 10 filmów z rzędu i przeczytałeś niemal pół internetu to raczej nic dziwnego. Ale jeśli telefon cały dzień leży nieużywany, a limit jest wykorzystany bez wyraźnego powodu, to może oznaczać wirusa na pokładzie.
 • Natrętne reklamy – Irytujące, natrętne i uciążliwie wyskakujące reklamy, pojawiające się, gdy nie działa żadna aplikacja, to objawy wirusa, a dokładnie oprogramowania reklamowego w Twoim telefonie.
 • Szybkie wyczerpanie baterii – Wiesz, że wirus na telefonie wyczerpuje baterię szybciej niż inne, zdrowe aplikacje?
 • Wysokie rachunki za telefon – Tu pojawia się sytuacja, jak w przypadku zbyt wysokiego zużycia danych. Jeśli rachunek za telefon urósł nagle bez powodu, mogą to być objawy wirusa w telefonie.
 • Przegrzewanie się telefonu – Jeśli nie znasz przyczyny nadmiernego przegrzewania się Twojego telefonu, powodem również może być złośliwe oprogramowanie.

guest
1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Natalia
Natalia
18 maja 2020 13:21

Do objawów dodać jeszcze można pieniądze, które zniknęły z konta, dziwne zakupy naszą kartą, pożyczki na nasze dane…