Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AndroidPoradnikiWirusy

Jak sprawdzić czy mam wirusa na Androidzie

Marcin Jabłonka

18 lutego 2020

Zobacz nasze nadchodzące webinaria oraz sprawdź nasze programy antywirusowe

Typy wirusa na Androidzie

Wirus na Androidzie potrafi przybrać wiele form, a każda z nich ma własne sposoby, aby przedrzeć się przez luki w zabezpieczeniach i rozgościć się w naszym systemie. Jakie typy wirusa na Androidzie są najczęściej spotykane.

  • Spyware – oprogramowanie szpiegujące ma gromadzić informacje z naszego telefonu i przesyłać je na zewnętrzny serwer. Oprogramowania szpiegujące na Androidzie udają legalne i pomocne aplikacje, aby użytkownik sam zainstalował je w swoim telefonie. Pobrane oprogramowanie rejestruje nasze wiadomości, odwiedzane strony, aktywność, a także przechwytuje loginy i hasła.
  • Ransomware – to program, dzięki któremu przestępca zdalnie blokuje nasze prywatne pliki, a następnie żąda okupu w zamian za ich odblokowanie i ponowne przywrócenie dostępu. Warto jednak wspomnieć, że cyberprzestępcy bardzo rzadko dotrzymują słowa i odblokowują przechwycone pliki. Lepszym pomysłem niż spłata haraczu, będzie inwestycja w dobry program antywirusowy na Androida, żeby taka sytuacja już nigdy więcej się nie powtórzyła.
  • Robaki – to najgroźniejsze wirusy na Androidzie, które przychodzą w wiadomościach SMS, MMS i innych mediach cyfrowych. Sposób w jaki robaki są zaprojektowane, pozwala im powielać się samodzielnie w nieskończoność. Aby zacząć działać, nie wymagają nawet żadnego ruchu ze strony użytkownika.
  • Trojany – Te wirusy na Androidzie, również zostają zainstalowane w systemie przez nas samych, jako element i dodatek do legalnej aplikacji, która po aktywacji infekuje telefon. Trojany mogą blokować niektóre aplikacje, a czasem nawet cały telefon.

Skąd bierze się wirus w telefonie z Androidem?

Cyberprzestępcy mają wiele pomysłów, aby zainstalować w naszym telefonie złośliwe oprogramowanie. Użytkownicy Androida są bardziej narażeni na infekcje i wirusy w telefonie, niż użytkownicy innych systemów operacyjnych, gdyż w internecie mnóstwo jest aplikacji, które przeznaczone są właśnie dla Androida. Jedne są bezpieczne, inne niekoniecznie, a my niestety coraz częściej korzystamy z niepewnych źródeł, zamiast ze sklepu Google Play. Skąd bierze się wirus w telefonie Android?

  • Zainfekowane aplikacje – to najczęstsza metoda cyberprzestępców. Wirusy lub innego rodzaju złośliwe oprogramowanie, udają legalne i przydatne aplikacje. Wydaje nam się, że są nam potrzebne i szybko instalujemy je w swoim telefonie. Jeśli pobierasz różne aplikacje z niepewnych źródeł, możesz kiedyś zaprosić wirusy do telefonu.
  • Złośliwe reklamy – Malvertising to metoda umieszczania wirusów w reklamach. Kliknij w reklamę, a rozpocznie się instalacja wirusa w telefonie. Raz, dwa i gotowe!
  • Fałszywe strony – wysyłane są też linki do zawirusowanych stron internetowych, na których znajdują się złośliwe kody. Wystarczy tylko otworzyć zarażoną stronę, a wirus szybko znajdzie się w naszym telefonie.

Aplikacje dla systemu Android, teoretycznie nie mogą wchodzić w interakcje z innymi aplikacjami ani z systemem operacyjnym. Jednak coraz częściej się to zdarza. System Android miewa trudności, ze sprawną aktualizacją najnowszych i najbezpieczniejszych wersji w telefonach wszystkich swoich użytkowników. Warto więc samemu zainstalować program antywirusowy Bitdefender dla Androida, który zabezpieczy urządzenie przed wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem.

Jak sprawdzić czy mam wirusa w telefonie?
Wirus na Androidzie – objawy

Zwykle objawy wirusa w telefonie nie są zbyt czytelne i nie jest łatwo zauważyć, że doszło do zarażenia złośliwym oprogramowaniem. Jednak niektóre objawy jakie wykazuje wirus na Androidzie wyraźnie się wyróżniają. Jak sprawdzić czy mam wirusa w telefonie? Na co zwracać uwagę?

  • Częste awarie aplikacji – Oczywiście wszystkie aplikacje mogą czasem ulec awarii, jeśli jednak dzieje się to zbyt często, mogą to być objawy wirusa w telefonie Android.
  • Zwiększone wykorzystanie limitu danych – Zwiększone wykorzystanie danych, kiedy obejrzałeś 10 filmów z rzędu i przeczytałeś niemal pół internetu to raczej nic dziwnego. Ale jeśli telefon cały dzień leży nieużywany, a limit jest wykorzystany bez wyraźnego powodu, to może oznaczać wirusa na pokładzie.
  • Natrętne reklamy – Irytujące, natrętne i uciążliwie wyskakujące reklamy, pojawiające się, gdy nie działa żadna aplikacja, to objawy wirusa, a dokładnie oprogramowania reklamowego w Twoim telefonie.
  • Szybkie wyczerpanie baterii – Wiesz, że wirus na telefonie wyczerpuje baterię szybciej niż inne, zdrowe aplikacje?
  • Wysokie rachunki za telefon – Tu pojawia się sytuacja, jak w przypadku zbyt wysokiego zużycia danych. Jeśli rachunek za telefon urósł nagle bez powodu, mogą to być objawy wirusa w telefonie.
  • Przegrzewanie się telefonu – Jeśli nie znasz przyczyny nadmiernego przegrzewania się Twojego telefonu, powodem również może być złośliwe oprogramowanie.


Autor


Marcin Jabłonka

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy