Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Jak rozpoznać, że mam wirusa w telefonie?

Redaktor

22 października 2021

Jak często zastanawiasz się nad tym, czy twój telefon nie ma wirusa? Podejrzewam, że robisz to bardzo rzadko, a nawet wcale. Każdy użytkownik smartfona myśli, że skoro ma telefon przy sobie, nikt mu go nie ukradł, to dane w nim zgromadzone są bezpieczne. Nic bardziej mylnego.

Bardzo często zdarza się, że nasz telefon został zaatakowany przez groźne wirusy, a my nie mamy o tym zielonego pojęcia. Można by się zastanowić nad tym, jaki jest cel wprowadzania wirusów do naszych urządzeń. Na pewno nie wynika to ze złośliwości hakera. Nie żywi do nas przecież żadnej urazy, często nawet nas nie zna, więc po co miałby to robić? Często się mówi, że jeśli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Tak jest też i w tym przypadku. Nasze smartfony to nieograniczona skarbnica danych, które odpowiednio wykorzystane, przynoszą ogromne korzyści cyberprzestępcom.

Co cennego gromadzimy w naszych telefonach?

Wszystko, co gromadzimy w naszych telefonach jest cenne i nie powinno dostać się w niepowołane ręce. Smartfony pozostawiają ślady tego, co robimy a na co dzień. Sami chyba nie zdajemy sobie sprawy, ile informacji o nas i o naszej rodzinie gromadzi nasz telefon. Dzięki niemu kontaktujemy się ze znajomymi za pomocą wielu portali społecznościowych. Publikujemy swoje zdjęcia, informujemy, co robimy każdego dnia. Odbieramy ważne informacje za pomocą poczty elektronicznej. Kontaktujemy się w ten sposób z naszymi znajomymi, a często z firmą, w której pracujemy. Robimy zakupy online, co często wiąże się z udostępnieniem numeru karty kredytowej, czy innych naszych wrażliwych danych. Niezabezpieczony przez odpowiedni antywirus telefon jest dużym zagrożeniem dla naszej bankowości online. Coraz częściej z pozycji telefonu sterujemy urządzeniami, które mamy w naszych domach. Niezbędnym jest do tego połączenie z siecią wi-fi. Jeśli jest przypadkowe, stanowi duże ryzyko dla bezpieczeństwa naszego smartfona. Za pomocą niezabezpieczonej sieci możemy wpuścić do niego cały wachlarz groźnych wirusów. Nie należy zapominać, że oprócz podstawowej funkcji, jaką spełnia nasz smartfon, a mianowicie małego komputerka, jest on również narzędziem do rozrywki. I w tej roli również może być niebezpieczny. Na rynku jest coraz więcej aplikacji, dedykowanych smartfonom. Nie zapominajmy jednak, że nie wszystkie są autoryzowane. Część z nich powstała tylko po to, aby za ich pośrednictwem „wpuścić” do naszego urządzenia wirusy, które w odpowiedni sposób zajmą się naszymi plikami. Będą one niezłym źródłem do zarabiania olbrzymich pieniędzy.

Jak sprawdzić, czy smartfon ma wirusa?

Na początku urządzenie nie daje żadnych objawów zainfekowania. Nie zauważamy niczego niepokojącego, dlatego nie możemy odpowiednio zareagować. Dopiero, kiedy wirus odpowiednio się rozmnoży, możemy zauważyć jego obecność. A wtedy jest już za późno na jakikolwiek ruch z naszej strony. Zachęcamy zatem do profilaktyki a nie działania w momencie, kiedy jest już za późno. Niemniej jednak opowiemy o kilku sygnałach, które wskazują na obecność wirusa w telefonie. Potem podpowiemy, jak się przed nim ustrzec.

Oto najczęstsze objawy, które wskazują na zainfekowane urządzenie:

Szybkie przegrzewanie się telefonu – nie zawsze budzi nasze obawy, ponieważ zrzucamy to na karby tego, ż często z niego korzystamy. Poza tym „bawimy się” nim również podczas ładowania go. Wówczas nie widzimy związku między tym, że staje się coraz częściej gorący z obecnością wirusa.

Uporczywe reklamy– na początku również nie wzbudzają naszych podejrzeń. Skoro odwiedzamy coraz więcej stron www., to musimy się liczyć z tym, że sieć zna nasze preferencje. Zatem będzie nam podsyłać coraz to nowsze o podobnej treści. Gdybyśmy w swoim smartfonie zainstalowali odpowiedni antywirus, nie zastanawialibyśmy się, czy zwiększona liczba reklam jest wynikiem grasującego w urządzeniu wirusa.

Pliki z zainfekowaną treścią – te są coraz bardziej atrakcyjne merytorycznie i wizualnie. Zawierają treści, które przykuwają nasz wzrok. Często są wysyłane rzekomo z firmy, sklepu czy banku, które są nam znane. Ich interfejs nie odbiega od oryginału. Takie pliki nie wzbudzają naszych podejrzeń. „Klikamy” w nie bez zastanowienia. I tym samym wpuszczamy do naszego smartfona wirusy, trojany i inne niebezpieczne zagrożenia.

Pamiętajmy, że cyberprzestępcom nie zależy na zniszczeniu naszego telefonu, tylko pozyskaniu danych, które się w nim znajdują. Odpowiednio przetworzone i wykorzystane są świetnym narzędziem do zarabiania olbrzymich pieniędzy.

Nagłe wyczerpywanie się baterii– ten proces jest praktycznie nie zauważalny przez nas. Mamy świadomość, że z czasem wydolność naszej baterii słabnie. Poza tym wiemy, jak mocno jest on eksploatowany. Codziennie oglądamy filmy, słuchamy muzyki, odwiedzamy internetowe sklepy. Bawimy się telefonem w każdej możliwej chwili. Jak zatem w takim wypadku zauważyć nagłe zużycie baterii?

Błyskawiczne przekraczanie limitu danych– ten incydent możemy w bardzo szybki sposób zaobserwować w swoim urządzeniu. Jeśli korzystamy z telefonu w podobny sposób: odbieramy maile, przeglądamy oferty sklepów internetowych, korzystamy z usług bankowości online, jesteśmy aktywni na portalach społecznościowych, to mamy świadomość, że nasz pakiet danych w którymś momencie zostanie wyczerpany. Jeśli jednak stanie się to szybciej niż zwykle, to możemy podejrzewać, że nasz telefon został zainfekowany.

Awarie systemu– ta sytuacja doprowadza do irytacji niejednego użytkownika smartfona. Nie zawsze jednak kojarzymy ją z obecnością wirusa. Myślimy, że przeciążyliśmy telefon nadmierną ilością zainstalowanych aplikacji czy zgromadzonych plików. Do głowy nam nie przychodzi, że zawieszanie lub wyłączanie aplikacji jest skutkiem agresywnego działania wirusa. Tylko zainstalowanie odpowiedniego antywirusa, dedykowanego smartfonom, zapobiegłoby takiemu nieszczęściu.

Czy właściciel smartfona może samodzielnie usunąć wirusa z telefonu?

Oczywiście jest kilka sposobów na na zatrzymanie działań tego „szkodnika”. Nie ukrywamy jednak, że są one niezbyt skuteczne, czasami nie przynoszą żadnego efektu.

Aktualizowanie systemu – tę czynność bardzo często bagatelizujemy albo odkładamy na później. Nie wydaje ona nam się ważna. Spotkaliśmy się nawet z taką opinią, że lepiej nie aktualizować telefonu, żeby nie zainfekować go jakimś wirusem. To bardzo poważny błąd. Każda aktualizacja systemu, którą zaleca producent, ma za zadanie wyłapywanie luk, które pojawiają się w systemie. Te są idealnym miejscem do zagnieżdżenia się wirusa. Aktualizowanie systemu pozwala „wyłapać” niebezpieczne aplikacje i zainfekowane pliki.

Przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych – to dobre dla systemu, ale niekorzystne dla użytkownika posunięcie. Pozwala wychwycić wirusa i unieszkodliwić go ale jednocześnie pozbawia nas wszystkich ważnych dla nas plików. Nie mamy już w naszym telefonie zdjęć, ulubionych aplikacji czy gier. Znikają bezpowrotnie nasze notatki, a nawet ebooki.

Zainstalowanie antywirusa – jest to najlepszy sposób na ochronę naszych danych. Nie dość, że jest niedrogi, to jeszcze niezwykle skuteczny. W znacznym stopniu zwalnia użytkownika od kontrolowania tego, co wprowadza do swojego smartfona. Skuteczny antywirus prześwietli wszystkie nasze działania. Sprawdzi, które z aplikacji są niebezpieczne, sprawdzi sieć wi- fi, do której aktualnie się podłączyłeś. Musisz jednak pamiętać, aby zakupić antywirus z autoryzowanego źródła. Jeśli kupimy taki sam, ale dużo tańszy, to musimy sobie zdawać sprawę, że sam w sobie może być zagrożeniem dla naszego smartfona.

Podsumowanie:

Jeśli natrafiłeś na ten artykuł, to znaczy że masz świadomość zwiększającej się ilości cyberprzestępstw. Jeśli nie padłeś jeszcze ich ofiarą, to masz szczęście. Nie oznacza to jednak, że będzie tak zawsze. Każdego dnia dochodzi do milionów ataków na całym świecie. Najgorsze jest to, że żaden użytkownik nie może się przed nim samodzielnie uchronić. Nie jest w stanie odpowiednio zadziałać w momencie pojawienia się wirusa w telefonie, ponieważ ten jest praktycznie niezauważalny. Dopiero po jakimś czasie pozostawia nieodwracalne skutki. Bardzo często doprowadza też do utraty naszych finansów. Jedyną skuteczną profilaktyką jest zainstalowanie w telefonie dobrego programu antywirusowego, który zlokalizuje i unieszkodliwi wir

Odwiedź blog Marken

Polepsz swoją ochronę


Autor



Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy