Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InterneciePoradniki

Najlepszy antywirus, czyli jaki?

Piotr R

9 stycznia 2024

Wirusy, złośliwe oprogramowanie, phishing i internetowy scam, to terminy, z którymi przeciętny użytkownik sieci spotyka się coraz częściej podczas surfowania w Internecie. Coraz więcej cybernetycznych zagrożeń sprawia, że internauci z niepokojem wpisują w Google „najlepszy antywirus”, „jaki jest najlepszy antywirus”, lub „najlepszy program antywirusowy”. Po tym kroku otrzymują tysiące propozycji, które rzekomo gwarantują najlepsze możliwe zabezpieczenie antywirusowe. Jednak, czym powinien charakteryzować się skuteczny antywirus i na jakie jego cechy powinniśmy zwrócić uwagę?

antywirus a wydajność komputera

Aktualny krajobraz cyberniebezpieczeństw obfituje w wiele niebezpieczeństw skierowanych przeciwko internautom. Do najpopularniejszych z nich należy, m.in. phishing, ransomware, malware, trojany, wirusy i scam. Niestety wiele z nich może nie tylko doprowadzić do utraty naszych danych, lecz także do kradzieży naszych pieniędzy i tożsamości. Dlatego to niezwykle ważne, aby korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego i wiedzieć co sprawia, że dany produkt możemy nazwać tym najlepszym.

Co sprawia, że antywirus jest “najlepszy”?

Najlepszy program antywirusowy powinien charakteryzować się kilkoma cechami i spełniać podstawowe kryteria oceny antywirusów, które stosują niezależne instytuty badawcze, np. AV-Comparatives i AV TEST. Do najważniejszych z nich należy wydajność w wykrywaniu i neutralizowaniu niebezpieczeństw, wpływ na wydajność systemu, dodatkowe funkcje, które zapewnia dany produkt i cena.

Wydajność w wykrywaniu i neutralizowaniu niebezpieczeństw jest kluczowym kryterium podczas wyboru najlepszego antywirusa. Nieskuteczny system będzie przepuszczał wiele typów złośliwego oprogramowania. Jeśli chcesz poznać aktualną skuteczność antywirusów, to zapraszamy do przejrzenia jednego z raportów AV-Comparatives, który zamieściliśmy na tej stronie.

Najlepszy system antywirusowy powinien także charakteryzować się tym, że nie będzie negatywnie wpływał na wydajność systemu. Odpowiednie zabezpieczenie nie powinno zbytnio obciążać komputera lub smartfonu, ponieważ taki stan rzeczy znacząco zmniejsza komfort użytkownika.

Biorąc pod uwagę dynamikę, którą charakteryzuje się rozwój cyberniebezpieczeństw, nie możemy także zapominać o ochronie w czasie rzeczywistej. Aktualnie funkcja ta, jest niezbędna w zapewnieniu odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa każdemu użytkownikowi sieci i jeśli dany produkt go nie posiada, to z pewnością nie może być nazwany najlepszym antywirusem. Dlatego, jeśli szukasz najlepszego programu antywirusowego, to od razu możesz skreślić te, które nie zapewniają ochrony w czasie rzeczywistym.

Przegląd popularnych programów antywirusowych

Do najpopularniejszych systemów antywirusowych możemy zaliczyć między innymi:

 • Bitdefender Internet Security
 • Microsoft Defender
 • ESET Internet Security
 • AVAST Free Antivirus

Porównanie programów antywirusowych

Podczas porównania produktów celu wyboru najlepszego antywirusa przyjrzymy się czterem wyżej wymienionym produktom i ich wynikach w najnowszym teście ochrony przed malware, który przeprowadził instytut badawczy AV-Comparatives.

AV-Comparatives przeprowadził testy, w których porównano skuteczność kilkunastu antywirusów w wykrywaniu i neutralizowaniu zagrożeń typu malaware. Poniżej przedstawiamy wyniki, które osiągnął Bitdefender Internet Security, Microsoft Defender, ESET Internet Security i AVAST Free Antivirus.

Bitdefender Internet Security:

 • 98.2% wykrytych zagrożeń offline
 • 98.2% wykrytych zagrożeń online
 • 99.98% zneutralizowanych zagrożeń online

Microsoft Defender:

 • 77.0% wykrytych zagrożeń offline
 • 95.8% wykrytych zagrożeń online
 • 99.95% zneutralizowanych zagrożeń online

ESET Internet Security

 • 96.1% wykrytych zagrożeń offline
 • 98.3% wykrytych zagrożeń online
 • 99.96% zneutralizowanych zagrożeń online

AVAST Free Antivirus

 • 95.3% wykrytych zagrożeń offline
 • 99.5% wykrytych zagrożeń online
 • 99.97% zneutralizowanych zagrożeń online

Powyższe wyniki wskazują na to, że poza produktem Microsoftu większość antywirusów trzyma równy poziom, aczkolwiek Bitdefender osiągnął średni najwyższy wynik.

Pamiętajmy jednak, że najlepszy program antywirusowy charakteryzuje się nie tylko wysoką skutecznością, lecz także dodatkowymi funkcjami, które zabezpieczą użytkownika przed bardziej wyrafinowanymi formami cyberniebezpieczeństw. Dlatego musimy jasno zaznaczyć, że bezpłatne rozwiązania, czyli AVAST Free Antivirus i Microsoft Defender oferują tylko podstawowe funkcje obronne i nie zawierają dodatkowych modułów. Dlatego, pomimo tego, że AVAST (bezpłatny) osiągnął dobre wyniki w teście skuteczności, to nie możemy go nazwać najlepszym antywirusem.

Różnice pomiędzy Bitdefender Internet Security i ESET Internet Security polegają głównie na dodatkowych funkcjach. Oba produkty zawierają niezbędne moduły takie, jak: antyphishing, filtr antyspam, antyransomware, firewall, skanowanie w czasie rzeczywistym i skanowanie na żądanie. Bitdefender dodatkowo został wyposażony w niszczarkę plików, antitracker i ocenę podatności. Oprócz tego umożliwia korzystanie z limitowanego dostępu do sieci VPN. Dlatego z pewnością możemy zaliczyć go do grona najlepszych antywirusów.

Nie zapominajmy także o cenie produktów. Microsoft Defender i AVAST Free Antivirus to rozwiązania darmowe. Bitdefender Internet Security na naszej stronie kosztuje obecnie nieco ponad 146 zł za nową licencję na rok, natomiast koszt ESET Internet Security na stronie Antywirus.com za jednoroczną licencję wynosi 189 zł.

Czy warto inwestować w płatne oprogramowanie antywirusowe?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeśli chcemy mieć najlepszy antywirus, to warto zainwestować w płatny produkt. Darmowy antywirus ma tylko jedną zaletę – jest darmowy. Poza tym ma szereg wad, np. zapewnia tylko podstawową ochronę, która z reguły jest niewystarczająca do skutecznej ochrony przed aktualnymi cyberzagrożeniami, bywają rzadko aktualizowane i często nie zawierają funkcji ochrony w czasie rzeczywistym.

Z kolei najlepsze płatne antywirusy są na bieżąco aktualizowane i wyposażone w dodatkowe funkcje takie, jak: moduł antyphishingowy, antyransomware, antyspam, kontrolę rodzicielską i ochronę w czasie rzeczywistym. Bitdefender Internet Security dodatkowo oferuje dostęp do bezpiecznej przeglądarki dedykowanej płatnościom online, dzięki której będziesz mógł robić bezpieczne zakupy online oraz do limitowanej sieci VPN, dzięki której bezpiecznie połączysz się z publiczną siecią Wi-Fi. Bezpłatne antywirusy nie są w stanie zaoferować takich kluczowych funkcji, a ich brak może doprowadzić do utraty danych, tożsamości i pieniędzy. Dlatego inwestycja w najlepszy płatny antywirus jest konieczna do tego, żeby bezpiecznie poruszać się w sieci.

Praktyczne porady dotyczące antywirusów

W tym momencie prawdopodobnie już wiesz, w jaki antywirus chcesz zainwestować. Jednak pewnie zastanawiasz się także, jak prawidłowo zainstalować i skonfigurować najlepszy program antywirusowy. Dlatego poniżej zamieścimy krótki poradnik, w jaki sposób możesz to zrobić.

Każdy producent systemów antywirusowych ma na swojej stronie szczegółowy poradnik, w jaki sposób zainstalować i skonfigurować ich produkt, więc jeśli chcesz poznać szczegółową solucję, to zajrzyj na portal producenta. W tym artykule skupimy się na tym, jak możesz zainstalować Bitdefender Internet Security.

W pierwszej kolejności zerknij na stronę, gdzie możesz pobrać 30-dniowego triala oprogramowania Bitdefender. Następnie pobierz instalator i rozpocznij instalację systemu zabezpieczającego. Po zakończeniu instalacji zostaniesz poproszony o stworzenie konta na Bitdefender Central. Gdy już to zrobisz, to nastąpi uruchomienie programu, a Twoje urządzenie będzie już bezpieczne. Jeśli chcesz poznać szczegółową instrukcję instalacji antywirusa Bitdefender, to sprawdź tę stronę.

A co z procesem konfiguracji? Najlepsze antywirusy z reguły od razu po instalacji zapewniają już pełną ochronę. Dlatego, jeśli zależy Ci na kompleksowej ochronie bez żadnych wyjątków, to nie musisz przeprowadzać dodatkowej konfiguracji. Podobnie sprawa się ma aktualizacjami i regularnymi skanami systemu, które są niezbędne do prawidłowej pracy systemu zabezpieczającego. Najlepsze płatne antywirusy zapewniają automatyczne aktualizacje oraz regularne skanowanie dysku w tle. Dlatego nie będziesz musiał przeprowadzać ich ręcznie.

Najlepszy antywirus – kluczowe wnioski

Szukając najlepszego antywirusa, powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na to, by dany produkt był skuteczny, nie wpływał negatywnie na wydajność naszego urządzenia oraz zawierał dodatkowe funkcje takie, jak moduł antyphishingowy, antyspam, antyransomware, ochronę w czasie rzeczywistym i firewall. Oprócz tego warto pamiętać o tym, że praktycznie zawsze warto zainwestować w płatne rozwiązanie, a te bezpłatne z reguły nie są w stanie skutecznie zabezpieczyć współczesnego użytkownika sieci.

Jako zespół z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem w branży antywirusowej zdecydowanie rekomendujemy rozwiązania z firmy Bitdefender, ponieważ charakteryzują się one świetnymi wynikami w testach skuteczności oraz zostały wyposażone w wiele dodatkowych modułów i funkcji. Z całą pewnością możemy je zaliczyć do jednych z najlepszych antywirusów dostępnych obecnie na rynku.

Jeśli chciałbyś poznać więcej możliwości Bitdefender Internet Security, to sprawdź tę stronę.

Pamiętajmy także o tym, że nawet najlepszy antywirus nie uchroni nas, jeśli będziemy popełniali rażące błędy podczas korzystania z sieci. Dlatego pamiętajmy o tym, aby unikać pirackich treści, korzystać z silnych, unikalnych haseł, zawsze korzystać z oprogramowania antywirusowego i unikać klikania w nieznane linki.

 


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy