Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Poradniki

Ochrona tożsamości w sieci Internet

Veronika H

21 lipca 2022

Ochrona tożsamości w sieci Internet

Złodzieje tożsamości działają w każdym zakątku Internetu, ale szczególnie dużą aktywność przejawiają w mediach społecznościowych.

Ochrona tożsamości

Użytkownicy mediów społecznościowych lubią chwalić się nowymi zakupami, wakacjami w tropikach, podbojami miłosnymi czy awansami w pracy. Tego typu informacje docierają zarówno do znajomych, jak i osób obcych, w tym również wszelkiej maści oszustów przeszukujących media społecznościowe. Ze statystyk Bitdefendera wynika, że konsumenci aktywni w Internecie są o 30 % bardziej narażeni na kradzież tożsamości.

Obecność na Facebooku, Instagramie czy Twitterze nie jest niczym złym, aczkolwiek nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa online oraz obnoszenie się z bogactwem znacznie zwiększają ryzyko kradzieży tożsamości. Czasami mało istotne dane z punktu widzenia użytkownika Facebook, są bardzo łakomym kąskiem dla hakerów. Niezależnie od tego, czy jest to zdjęcie z ulubionej restauracji, data urodzenia, adres e-mail czy numer telefonu komórkowego.

Cyberprzestępcy mogą wykorzystać tego typu informacje i naruszyć tożsamość użytkownika serwisu. Niestety, udostępnianie danych jest mieczem obosiecznym — z jednej strony wzbogaca profil zaś z drugiej, zwiększa ryzyko cyberataku.

Udostępnianie informacji publicznie

Bitdefender przygotował sześć wskazówek, które pomogą dokonywać lepszych wyborów i chronić tożsamość w Internecie.

Chroń swoje konta w przeglądarkach silnymi, unikalnymi hasłami i włącz uwierzytelnianie dwupoziomowe. Zmień hasła dla dowolnego konta z tymi samymi danymi logowania, jeśli jedno z kont zostało zhakowane.

W dodatku uważaj na udostępniane i publikowane w mediach społecznościowych dane. W Internecie nic nie ginie. Nawet po usunięciu konta, informacje pozostaną w globalnej sieci. Dlatego warto dwa razy się zastanowić przed zamieszczeniem zdjęcia lub wpisu na Facebooku, Instagramie czy innym serwisie społecznościowym.

Nigdy nie podawaj informacji, które pomagają identyfikować osoby  korzystając z Internetu. Zachowaj prywatność swojego adresu e-mail, listy znajomych, numeru telefonu, wykształcenia i doświadczenia zawodowego.

Bezpieczne przesyłanie wiadomości

Regularnie sprawdzaj swoje ustawienia prywatności i upewnij się, że z nich korzystasz. Dostosuj je w taki sposób, żeby mieć pewność, że Twój profil i udostępniane treści będą oglądane wyłącznie przez znajomych.

Po pierwsze uważaj, z kim wymieniasz się wiadomościami i nie klikaj podejrzanych linków, ponieważ mogą być częścią kampanii phishingowej mającej na celu kradzież danych uwierzytelniających.

Po drugie korzystaj z rozwiązania zabezpieczającego i usługi ochrony przed kradzieżą tożsamości, aby chronić prywatność i otrzymywać powiadomienia, jeśli Twoje dane trafią do niewłaściwej osoby lub zostaną użyte do popełnienia oszustwa.

Poza tym chroń swoje dane przed wyciekiem informacji i oszustwom internetowym podczas przeglądania zakupów. Zdobądź niezbędną ochronę dostępu do twojej kamery i mikrofonu. Podsumowując korzystaj z VPN, który jest dostępny w oprogramowaniu antywirusowym od Bitdefender.

Bezpieczeństwo z ochroną tożsamości od Bitdefender

Bitdefender Internet Security
Bitdefender Antywirus Plus


Autor


Veronika H

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy