Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Oszuści wyłudzają informacje o portfelu kryptograficznym

Piotr R

5 marca 2024

Internetowe oszustwa mają wiele kształtów i rodzajów. Niektórzy docierają do odbiorców za pośrednictwem telefonu, mediów społecznościowych lub SMS-ów, inni zaś szukają ofiar za pośrednictwem tradycyjnego e-maila, a także za pomocą ofert związanych z kryptowalutami i portfelami kryptograficznymi.

Oszustwa kryptograficzne

Cyberprzestępcy mogą wyrządzić wiele szkód, gdy dostaną w swoje łapy Twój adres e-mail, włączając w to kierowanie do Ciebie wyrafinowanych wiadomości phishingowych.

Oszustwa phishingowe związane z kryptowalutami

Oszuści często wykorzystują wizerunek popularnych giełd kryptowalut i platform portfeli do oszukiwania użytkowników. Laboratorium Bitdefender Antispam Lab przechwyciło wiele e-maili phishingowych o tematyce kryptograficznej, naśladujących legalną korespondencję z Binance i MetaMask.

Oszuści wysyłali e-maile promujące unikalne wydarzenia zrzutów BUSD, z których skorzystali dotychczasowi posiadacze tokenów.


Po wejściu w interakcję z fałszywymi e-mailami użytkownicy są kierowani na fałszywą platformę, na której muszą połączyć się z kompatybilnym portfelem kryptowalut.

Odrębna kampania udająca pilną wiadomość e-mail od MetaMask ostrzega odbiorców, że ich portfel kryptowalutowy zostanie wkrótce zawieszony, ponieważ nie został zweryfikowany, i wzywa użytkownika do natychmiastowego działania.


Odbiorcy są kierowani na fałszywą witrynę MetaMask z prośbą o podanie tajnego hasła. Działanie to ostatecznie umożliwiłoby cyberprzestępcom dostęp do ich portfela i środków.


Phishing dla kont społecznościowych

Konta w mediach społecznościowych to kolejny pożądany zasób, który oszuści kradną nieostrożnym użytkownikom Internetu. Stanowią idealną platformę do rozpowszechniania dalszych oszustw internetowych, fałszywych reklam i dezinformacji. W ostatnim czasie Bitdefender Labs stwierdził, że po raz kolejny oszuści chętnie kradną dane logowania i dane osobowe użytkowników LinkedIn i Meta.

Użytkownicy LinkedIn byli kuszeni wiadomościami rzekomo wysyłanymi od potencjalnego współpracownika lub klienta, podczas gdy użytkownicy biznesowi Facebooka w dalszym ciągu otrzymywali fałszywe ostrzeżenia dotyczące naruszenia określonych standardów społeczności związanych z ich działalnością biznesową.

 

Wystarczy jeden oszukańczy e-mail, aby zagrozić Twojemu cyfrowemu dobrostanowi

Ochrona Twojej skrzynki odbiorczej i unikanie oszustw może być trudnym zadaniem, ale nie w przypadku ochrony zapewnionej przez Bitdefender.

Skorzystaj z Bitdefender Scamio, bezpłatnej usługi wykrywania oszustw, gdy nie masz pewności co do autentyczności niechcianej wiadomości lub spamu. Porozmawiaj lub prześlij zrzut ekranu korespondencji, co do której nie jesteś pewien i uzyskaj natychmiastową odpowiedź. Scamio to wykrywacz oszustw oparty na sztucznej inteligencji, który wykorzystuje wielokrotnie nagradzane wykrywanie zagrożeń, aby pomóc Ci przechytrzyć oszustów.

Możesz także zdecydować się na jedno z naszych kompleksowych rozwiązań bezpieczeństwa, aby chronić wszystkie swoje urządzenia przed złośliwymi i oszukańczymi działaniami, jednocześnie korzystając z:

 • Nagradzanej ochrony przed złośliwym oprogramowaniem zapewnianej przez systemy antywirusowe Bitdefender.
 • Zaawansowanych systemów filtrowania zapobiegających oszustwom i phishingowi, które ostrzegą Cię za każdym razem, gdy odwiedzisz stronę internetową, która może próbować Cię oszukać.
 • Poręcznego i godnego zaufania menedżera haseł Bitdefender Password Manager.
 • Wydajnej sieci Bitdefender Premium VPN.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy