Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Zagrożenia Internetowe

Początek nowej ery oszustw deepfake

Piotr R

8 lutego 2024

Dawno minęły czasy, gdy e-mail phishingowy można było rozpoznać po złej gramatyce i źle zaprojektowanym logo firmy, pod którą podszywał się cyberprzestępca. Aktualnie do przeprowadzania ataków wykorzystuje się zaawansowaną technologię. Przykładem może być niedawny cyberincydent, w którym oszuści skorzystali z technologii deepfake do zorganizowania fałszywej wideokonferencji, przekonując pracownika finansowego do przekazania 25 milionów dolarów.

Oszustwo phishingowe

Policja nie podała nazwy konkretnej firmy z Hongkongu. Jednak według doniesień prasowych pracownik dał się oszukać, rozpoznając w rozmowie wideo swoich kolegów i dyrektora finansowego firmy.

Oszustwo zaczęło się od e-maila

Pracownik oddziału międzynarodowej firmy z Hongkongu otrzymał wiadomość rzekomo od dyrektora finansowego firmy mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii. Choć początkowo wydawało się to podejrzane, mogła to być próba wyłudzenia informacji, wątpliwości rozwiały się po dołączeniu do kolejnej telekonferencji i zobaczeniu osób, które wydawały się być jego prawdziwymi współpracownikami i dyrektorem finansowym.

Podczas fałszywej rozmowy oszuści wydali pracownikowi polecenie przelania pieniędzy na pięć oddzielnych kont bankowych w Hongkongu, a on wykonał 15 przelewów na łączną kwotę 25 milionów dolarów.

Oszustwo z wykorzystaniem deepfake

Oszuści wykorzystali technologię deepfake, aby zamienić publicznie dostępne nagrania wideo i inne materiały przedstawiające pracowników w przekonujących uczestników spotkań.

SCMP stwierdził, że oszustwo wykryto, dopiero gdy pracownik skontaktował się później z centralą firmy.

Deepfake filmy, nowy rodzaj oszustwa

Jakość fałszywych filmów deepfake jest coraz lepsza i staje się coraz bardziej popularna, zacierając granicę między treściami autentycznymi a sfabrykowanymi. Na przykład deepfake przedstawiający Jennifer Aniston promującą „rozdanie MacBooka” stał się ostatnio wirusowym viralem w serwisie YouTube. Podobnie cyfrowo stworzona wersja Taylor Swift została w tym miesiącu wykorzystana do promowania fałszywych rozdań naczyń kuchennych Le Creuset na Facebooku i TikTok.

Dowiedz się więcej, aby zachować bezpieczeństwo

Aby mieć szansę na wykrycie wyrafinowanych metod wszystkich oszustów, musisz ulepszyć technologię używaną do ochrony Twojej firmy. Dzięki Bitdefenderowi Scamio będziesz mógł to zrobić. Bitdefender Scamio to wykrywacz oszustw AI nowej generacji, który pomaga w ciągu kilku sekund sprawdzić każdą wiadomość e-mail phishingową, podstępną wiadomość lub fałszywą reklamę. Spróbuj i zobacz, co możecie wspólnie odkryć!

Pamiętaj także o tym, aby zawsze zabezpieczać swoje komputery i urządzenia mobilne za pomocą skutecznego systemu antywirusowego. Bitdefender Total Security pozwoli Ci ochronić komputery z systemami Windows i macOS oraz smartfony z iOS i Androidem przed złośliwym oprogramowaniem, niebezpiecznym spamem i innymi zagrożeniami phishingowymi.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy