Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Wirusy na iPhone: Jak chronić swój telefon i zachować bezpieczeństwo?

Piotr R

5 lipca 2023

Wirusy to fragmenty złośliwego kodu, które powodują niepowołane działania w urządzeniach. Pomimo że smartfony firmy Apple od wielu lat uchodzą za bardzo bezpieczne pod względem możliwości zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie, są one nadal podatne na tego typu zagrożenia. Oczywiście to prawda, że iOS jest zdecydowanie bardziej bezpieczny niż Android, jednak wielu użytkowników zapędza się w tych twierdzeniach, myśląc, że jeśli korzystają z iPhonów, są całkowicie wolni od trosk związanych ze złośliwym oprogramowaniem.

Smartfonom firmy Apple nadal zagraża zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem, ponieważ z uwagi na swą coraz większą popularność – potencjalna liczba ofiar cyberprzestępców cały czas się rośnie. Zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa jest aktualnie kluczowym elementem korzystania z sieci. Dlatego w tym artykule podpowiemy, w jaki sposób chronić się przed wirusami w iPhonie. Jednak najpierw opiszemy rodzaje wirusów, które mogą się w iPhonie pojawić.
iPhone

Rodzaje wirusów na iPhone

Urządzenia z oprogramowaniem iOS są zdecydowanie mniej podatne na zainfekowanie niż smartfony z Androidem. Wynika to z tego, że iPhony wyposażono w wiele narzędzi systemowych, które automatycznie usuwają wszelkie podejrzane aplikacje. Przy każdym uruchomieniu urządzenia dokonywane jest automatyczne skanowanie dysku w celu wykrycia potencjalnych zagrożeń. Telefony z Androidem nie posiadają tego typu zabezpieczeń, ponadto – w przeciwieństwie do iPhonów – mają otwarte środowisko, co skutkuje tym, że umieszczanie niebezpiecznego oprogramowania w sklepie Play przez hakerów jest częstym zjawiskiem.

Dowiedz się więcej – jak sprawdzić, czy na iPhonie jest wirus

Pomimo że wirusy na iPhonach nie występują zbyt często, musimy pamiętać o tym, że zawsze istnieje ryzyko zainfekowania tego urządzenia przez złośliwe oprogramowanie. Jednak w jaki sposób może się to stać? App Store jest całkowicie kontrolowany przez Apple, więc ryzyko pobrania niebezpiecznych aplikacji z tego sklepu wydaje się minimalne. Jednak wielu użytkowników, którzy próbują obejść zabezpieczenia iOS, decyduje się na wprowadzanie nieautoryzowanych modyfikacji systemu (tzw. Jailbreaking), który umożliwia pobieranie i instalowanie aplikacji spoza App Store. Takie oprogramowanie stanowi bardzo duże zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa użytkowników, ponieważ często jest zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Nie zapominajmy też o niebezpieczeństwie związanym z trojanami, które możemy pobrać przez odwiedzanie niebezpiecznych stron internetowych.

Najczęstszą formą złośliwego oprogramowania obserwowaną w urządzeniach z iOS są trojany i spyware, czyli zagrożenia, które skupiają się na szpiegowaniu swoich ofiar. Co ciekawe, niezwykle rzadko występują w tych urządzeniach oprogramowania typu ransomware. Malware może podszywać się pod aplikacje systemowe, takie jak kalendarz lub kalkulator, i wykradać dane użytkowników.

Bitdefender

Internet Security

Original price was: 146,37 zł.Current price is: 109,77 zł.

Najniższe ceny z ostatnich 30 dni

1 stanowisko na 1 rok – 109,77 zł
3 stanowiska na 1 rok – 164,67 zł
5 stanowisk na 1 rok – 219,55 zł
10 stanowisk na 1 rok – 274,44 zł

Bitdefender

Premium VPN

Original price was: 183,27 zł.Current price is: 146,61 zł.

Najniższe ceny z ostatnich 30 dni

5 stanowisk na 1 rok – 146,61 zł
10 stanowisk na 1 rok – 166,29 zł

Objawy obecności wirusa na iPhone

Pomimo tego, że zainfekowanie naszego smartfona z iOS jest stosunkowo niskie, powinniśmy zawsze monitorować jego pracę. Jednak jak sprawdzić, czy na iPhonie jest wirus? Do najczęstszych symptomów zainfekowania przez złośliwe oprogramowanie należą:

– Spowolnione działanie systemu.

– Nieznane aplikacje lub ikony pojawiające się na ekranie.

– Wyskakujące reklamy i przekierowania.

– Inne nieprawidłowości w działaniu iPhona.

Sposoby unikania zainfekowania iPhona wirusem

Wielu właścicieli urządzeń Apple zastanawia się, jak zabezpieczyć iPhone przed wirusami. Najlepszymi sposobami na uniknięcie złośliwego oprogramowania na iPhonach są działania prewencyjne. Powinniśmy zawsze pamiętać o regularnych aktualizacjach systemu operacyjnego iOS. Hakerzy często wyszukują luki w oprogramowaniu Apple i następnie wykorzystują je do przeprowadzania cyberataków. Jeśli zawsze będziemy na bieżąco aktualizować nasz system, nie staniemy się celami ataków starszego typu.

Pamiętajmy także o tym, aby korzystać tylko z oficjalnego oprogramowania, które jest dostępne w sklepie App Store. To samo dotyczy innych plików użytkowych, takich jak e-booki, pliki muzyczne i filmy. Jeśli chcemy z nich korzystać, pobierajmy je tylko z oficjalnych, legalnych źródeł.

Warto również unikać odwiedzania podejrzanych stron internetowych i klikania w pojawiające się tam reklamy. Uważajmy także na wiadomości, w których ktoś wysyła nam linki lub załączniki, nawet jeśli pojawią się w korespondencji z naszymi znajomymi. Takie linki mogą kierować nas do stron udających oficjalne witryny w celu kradzieży naszych danych lub do instalatorów trojanów.

Pamiętajmy także o tym, że zawsze warto dodatkowo zabezpieczyć się oprogramowaniem antywirusowym. Darmowy antywirus Bitdefender Mobile Security for iOS zapewnia skuteczną ochronę przed cyberzagrożeniami czyhającymi na nas w sieci. Ten pakiet został wyposażony w skuteczny silnik antywirusowy, ochronę w czasie rzeczywistym, ponadto umożliwia dostęp do limitowanej sieci VPN.

Co robić, gdy podejrzewamy zainfekowanie iPhona wirusem?

Gdy zauważymy jakieś niepokojące objawy, które dotykają naszego iPhona, to bezzwłocznie powinniśmy zaktualizować nasz system, uruchomić telefon ponownie oraz przeskanować go za pomocą skutecznego systemu antywirusowego.

Ponadto warto przejrzeć aplikacje, które zainstalowaliśmy na naszym urządzeniu i usunąć wszystkie te, które wydają nam się podejrzane. Pamiętajmy także o tym, że złośliwe oprogramowanie mogło już skraść część naszych danych, dlatego powinniśmy niezwłocznie zmienić wszystkie hasła na naszych kontach.

Jak zabezpieczyć iPhone przed wirusami?

Jeśli chcemy zniwelować ryzyko zainfekowania naszego smartfona z iOS złośliwym oprogramowaniem, zawsze pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach cyberhigieny.

Musimy odrzucić wszelkiego rodzaju tezy głoszące, że iPhony są całkowicie wolne od cyberzagrożeń. Tylko świadomość zagrożeń sieciowych i odpowiednia strategia obronna może nas ochronić przed złośliwym oprogramowaniem.

Warto korzystać z narzędzi ochronnych, w które został wyposażony nasz smartfon. Zawsze aktualizujmy system i regularnie uruchamiajmy ponownie naszego iPhona. Pamiętajmy o tym, aby instalować aplikacje tylko z App Store i zabezpieczyć nasze urządzenie za pomocą oprogramowania antywirusowego. Tylko w ten sposób będziemy mogli cieszyć się bezpieczeństwem podczas korzystania z urządzenia Apple.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy