Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Złośliwe oprogramowanie w plikach muzycznych

Piotr R

28 czerwca 2023

Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa od jakiegoś czasu zauważają wzmożoną ilość złośliwego oprogramowania, które ukrywa się w plikach audio. Takie trojany mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla naszych kont społecznościowych, danych i e-maili, lecz nawet dla danych bankowych i portfeli kryptograficznych. Dlatego w poniższym artykule powiemy, dlaczego powinniśmy unikać plików niewiadomego pochodzenia i jak zabezpieczyć się przed złośliwym oprogramowaniem w plikach muzycznych.

Haker

„Darmowa” muzyka może wiele kosztować

Pomimo tego, że aktualnie miesięczny dostęp do legalnej muzyki w dobrej jakości jest tańszy niż zakup jednego albumu CD, wielu użytkowników sieci nadal pobiera nielegalne pliki audio. Powody są różne – brak środków na subskrypcję Tidala lub Spotify, brak dostępu do mobilnego Internetu oraz chęć odtwarzania muzyki w dobrej jakości za pośrednictwem nietypowych nośników danych. Musimy jednak pamiętać, że takie działania są nie tylko wątpliwe etycznie, lecz także ryzykowne dla naszego cyberbezpieczeństwa.

Połączenie złośliwego oprogramowania z plikami audio to wyjątkowo sprytne rozwiązanie nie tylko ze względu na fakt, że pliki multimedialne są bardzo rozpowszechnione w sieci, ale również dlatego, że większość internautów nie zna tego typu zagrożenia. Hakerzy załączają do ścieżek złośliwy kod aktywujący się w momencie odtworzenia utworu. Następnie instalowane jest oprogramowanie, które może wykradać dane, monitorować naszą aktywność w sieci lub nawet kopać kryptowaluty bez naszej zgody.

Inną metodą, którą posługują się hakerzy, aby włamać się do naszych komputerów za pośrednictwem nielegalnej muzyki, jest wykorzystywanie błędów w darmowych odtwarzaczach muzyki lub tych nielegalnie pobranych. Zainfekowane pliki audio mogą inicjować pobieranie dalszego złośliwego oprogramowania, które podszywa się pod kodeki do odtwarzania muzyki. Jeśli użytkownik je pobierze i zainstaluje, to umożliwia hakerom kradzież swoich danych. Skradzione programy do odtwarzania muzyki z reguły nie mają wsparcia w postaci aktualizacji, dlatego to bardzo istotne, aby zawsze korzystać tylko z legalnego oprogramowania, a także zabezpieczyć się skutecznym systemem antywirusowym.

Jak bronić się przed złośliwym oprogramowaniem w plikach muzycznych?

Komputer zainfekowany złośliwym oprogramowaniem załączonym do pliku audio często nie daje oczywistych znaków ostrzegawczych. Trojan może przez długi czas działać niezauważenie, kradnąc nasze dane, a nawet pobierając z sieci kolejne robaki i rootkity. Dlatego warto dokładnie obserwować pracę swojego komputera i sprawdzać, czy nie występują spadki wydajności urządzenia, niecodzienne komunikaty czy uporczywe reklamy.

Jeśli zauważysz powyższe symptomy, jak najszybciej przeskanuj swoje urządzenie za pomocą skutecznego oprogramowania antywirusowego. Bitdefender Internet Security umożliwia skanowanie systemu na żądanie. Zapewnia także ochronę w czasie rzeczywistym – dzięki temu nawet jeśli przez przypadek pobierzesz niebezpieczny plik, to zostanie on zneutralizowany.

Pamiętajmy jednak o tym, że nawet najlepszy antywirus nie uchroni nas od niebezpieczeństwa, jeśli będziemy ignorować alerty bezpieczeństwa. Dlatego nigdy nie pobierajmy nielegalnego oprogramowania i regularnie aktualizujmy aplikacje na urządzeniu, z którego korzystamy. Warto także zadbać o to, aby nasze dzieci nie mogły ściągać nielegalnych treści z nieznanych źródeł. W tym celu zainstalujmy w ich telefonach moduł kontroli rodzicielskiej, dzięki któremu zablokujemy możliwość pobierania przez nie niebezpiecznych plików.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy