Smartfony firmy Apple są obecnie jednymi z najpopularniejszych urządzeń służących do komunikacji, które są aktualnie dostępne na rynku. Od wielu lat są synonimem dobrej jakości, świetnego i szybkiego systemu operacyjnego oraz kompleksowej obsługi klienta. Ponadto wielu właścicieli iPhonów zwraca także uwagę na bardzo wysoki poziom cyberbezpieczeństwa, który zapewniają fabryczne narzędzia urządzeń Apple. Oczywiście jest to prawda, że iOS jest zdecydowanie bardziej odporny na złośliwe oprogramowanie niż Android, jednak nie oznacza to, że zapewnia całkowite bezpieczeństwo. Dlatego w tym artykule przedstawimy, jakie mogą być objawy wirusa w telefonie i jak sprawdzić, czy iPhone jest zainfekowany.
Objawy zainfekowania iPhona wirusem
Smartfony Apple z reguły rzadko padają ofiarami zainfekowania złośliwym oprogramowaniem, jednak nie są w pełni bezpieczne na ten rodzaj zagrożenia. Dlatego, podczas korzystania z nich powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na trzy poniższe symptomy.
Spowolniona praca urządzenia
Urządzenia Apple charakteryzują się tym, że przez stosunkowo długi czas działają wydajnie. Więc jeśli zauważysz, że Twoje urządzenie zaczęło działać wolniej, a nie korzystasz z niego podczas mrozu, to może być znak, że zostało ono zainfekowane. Złośliwe oprogramowanie działa w tle na iPhonach, przez to wykorzystuje część zasobów, które w normalnych warunkach są wykorzystywane na codzienne aktywności.
Wyświetlanie nieznanych powiadomień i reklam
Kolejnym objawem wirusa na iPhonie jest wyskakiwanie nieznanych powiadomień i reklam. Złośliwe oprogramowanie, które zainfekowało nasze urządzenie, będzie próbowało pozyskać jeszcze więcej praw do przeprowadzenia zmian w naszym urządzeniu. Znakami ostrzegawczymi, że coś takiego ma miejsce, będą systemowe powiadomienia, że jakaś aplikacja próbuje uzyskać prawa do danej bazy danych lub usługi. Warto także zwrócić uwagę na to, czy podczas korzystania z sieci zaczęły nam się wyświetlać niecodzienne i trudne do wyłączenia reklamy. Jeśli dzieje się to na z reguły bezpiecznych stronach typu Wp.pl, interia.pl, czy stronach rządowych, to znak, że nasz telefon jest atakowany przez złośliwe oprogramowanie.
Nagły wzrost zużycia baterii
Złośliwe aplikacje, które działają w tle, często pobierają dużo energii, dlatego, jeśli zauważymy, że nasze urządzenie rozładowuje się w nienaturalnie szybkim tempie, to warto sprawdzić listę aplikacji pobierających moc baterii w ustawieniach. Jeśli zauważymy jakąś niepokojącą aktywność, to jak najszybciej ją odinstalujmy i przeskanujmy nasz smartfon za pomocą antywirusa, np. bezpłatnego Bitdefender Mobile Security for iOS.
Jak rozpoznać zagrożenie?
Wielu właścicieli urządzeń Apple zastanawia się, jak sprawdzić, czy ich iPhone jest zainfekowany. Producent oprogramowania dostarczył wiele narzędzi, dzięki którym możemy w łatwy sposób to zrobić. Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące tego, na co warto zwrócić uwagę, podczas korzystania z smartfona Apple, by cieszyć się wysokim poziomem cyberbezpieczeństwa.
Aktualizacje systemu operacyjnego
Dbanie o regularnie aktualizowanie naszego systemu operacyjnego jest kluczowym elementem skutecznej cyberochrony. Hakerzy bardzo często próbują znaleźć i wykorzystać luki w nowych wersjach oprogramowania. Następnie tworzą specjalne cyfrowe wytrychy, aby je wykorzystać do zainfekowania urządzenia. Dlatego to bardzo istotne, aby regularnie aktualizować wszystkie aplikacje na swoich iPhonach, ponieważ dzięki temu pobierzemy łatkę, która rozwiąże problem jeszcze zanim haker będzie miał szansę zaatakować nasze urządzenie.
Aplikacje
Powinniśmy także pamiętać o tym, żeby zawsze korzystać tylko z aplikacji dostępnych na App Store. Nie modyfikujmy naszych iPhonów, by móc instalować na nich nieautoryzowane oprogramowanie, ponieważ często zawiera ono niebezpieczny i złośliwy kod, który może doprowadzić do zainfekowania naszego urządzenia. Jeśli korzystamy z App Store, to także powinniśmy zachowywać czujność. Warto unikać aplikacji, których dystrybutorami są nieznane firmy, szczególnie takich, jak wszelkiego rodzaju kalendarze, kalkulatory i czytniki kodów QR.
Nieznane pliki i foldery
Pamiętajmy także, że nie tylko aplikacje mogą doprowadzić do zainfekowania naszego urządzenia, lecz także podejrzane pliki. Dlatego, jeśli chcemy uniknąć wirusów na iPhonie, powinniśmy unikać nielegalnych i pirackich treści, takich jak filmy, muzyka oraz e-booki. Zamiast tego zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie legalnych multimediów na platformach takich jak Netflix, Audioteka, Tidal, czy Apple Music. Warto także regularnie skanować nasze urządzenie w celu poszukiwania nieznanych plików. Możemy to robić przy pomocy zaawansowanego skanera, w który został wyposażony antywirus Bitdefender Mobile Security for iOS.
Bezpieczeństwo dla iPhonów
Zapewnienie bezpieczeństwa dla urządzeń z iOS powinno być kwestią priorytetową dla wszystkich ich użytkowników. Dzięki zamkniętej infrastrukturze systemów Apple jest to stosunkowo łatwe, jednak zawsze powinniśmy pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
- Korzystania wyłącznie z aplikacji z App Store
- Unikania pirackich treści
- Regularnego aktualizowania oprogramowania
- Zainstalowania skutecznego oprogramowania antywirusowego i regularnego skanowania urządzenia
Cyberzagrożenia są obecnie wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ przez nie możemy nie tylko stracić nasze cenne dane, lecz także środki finansowe i naszą reputację. Dlatego zachowywanie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa powinno być dla nas priorytetem niezależnie od tego, z jakiego elektronicznego urządzenia korzystamy.