Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Co byś zrobił, gdyby zadzwonił do Ciebie oszust podszywający się pod pracownika ZUS?

Piotr R

6 marca 2024

7 marca przypada Dzień Slam the Scam, wydarzenie zorganizowane przez Administrację Ubezpieczeń Społecznych (SSA) i Biuro Generalnego Inspektora w celu podniesienia świadomości na temat oszustw rządowych nękających Stany Zjednoczone. Według SSA liczba oszustw związanych z ubezpieczeniami społecznymi podwoiła się w ciągu ostatniego roku, co umożliwiło oszustom wyłudzenie milionów dolarów od podatników.

Napis Scam

Zespół Bitdefender postanowił pomóc Ci uczcić Dzień Slam the Scam za pomocą kilku przypomnień, które pomogą Ci uniknąć stania się kolejną statystyką oszustwa.

Poznaj czerwone flagi, dzięki którym rozpoznasz oszusta

Świadomość jest kluczem do powstrzymania oszustów, dlatego pamiętaj o tych pięciu znakach ostrzegawczych, które wskazują, że możesz mieć kontakt z oszustem:

 • Otrzymujesz nieoczekiwany telefon od urzędnika państwowego z ZUS-u.
 • Otrzymujesz powiadomienie o nieoczekiwanych problemach z Twoimi świadczeniami lub o zawieszeniu Twojego konta w ZUS.
 • Osoba dzwoniąca twierdzi, że możesz zapłacić, aby zwiększyć swoje świadczenia.
 • Rozmówca stosuje taktykę nacisku, zastraszania lub gróźb.
 • Wymagane jest dokonanie płatności i podanie dodatkowych danych osobowych. Najpopularniejsze metody płatności obejmują przelew bankowy, karty podarunkowe, kryptowalutę, przelew pieniężny i przelew pocztowy.

Działaj, aby chronić swoją tożsamość i finanse

Teraz, gdy znasz już najczęstsze praktyki oszustów, czas odświeżyć najlepsze praktyki, aby chronić siebie i swoją rodzinę:

 • Wiedz, że rząd nigdy nie wzywa obywateli niespodziewanie i nie zawiesza kont ZUS obywateli. Uprawniony urzędnik ZUS nigdy nie będzie Ci groził ani nie poprosi o poufne informacje lub pieniądze.
 • Jeśli kiedykolwiek otrzymasz telefon, SMS lub e-mail pasujący do któregokolwiek z powyższych scenariuszy, rozłącz się i zignoruj lub usuń wiadomość.
 • Nigdy nie podawaj swoich danych ani informacji finansowych osobom, które kontaktują się z Tobą online lub telefonicznie.
 • Zawsze sprawdzaj wszelkie zmiany w swoich świadczeniach, kontaktując się z ZUS-em wyłącznie za pośrednictwem oficjalnych kanałów.
 • Zawsze zgłaszaj oszustwa policji i odpowiedniej agencji.
 • Rozpowszechniaj swoją wiedzę wśród przyjaciół i rodziny, aby zapewnić im bezpieczeństwo. Bądź szczególnie ostrożny w stosunku do bezbronnych członków rodziny, starszych rodziców i dziadków, którzy ze względu na swoją ufną naturę stanowią bardzo lukratywne cele.

Przechytrz oszustów za pomocą Bitdefender Scamio

Ostrożność i czujność oraz korzystanie z odpowiednich narzędzi może poprawić Twoje bezpieczeństwo i chronić Cię przed wszelkiego rodzaju oszustwami.

Bitdefender Scamio to nasz darmowy wykrywacz oszustw oparty na sztucznej inteligencji, zaprojektowany specjalnie, aby pomóc Ci natychmiastowo odróżnić prawdziwe od fałszywych wiadomości, e-maili lub oferty.

Porozmawiaj, prześlij lub udostępnij zrzut ekranu Scamio, aby dowiedzieć się, czy ktoś rzeczywiście próbuje Cię oszukać.

Pamiętaj także o tym, aby zabezpieczyć swoje urządzenia za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, np. Bitdefender Total Security.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy