Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

PhishingPoradniki

Niebezpieczeństwa związane z oszustwami Snapchat

Piotr R

28 maja 2024

Celem oszustwa Snapchat jest prawie zawsze przejęcie Twojego konta. Gdy oszuści uzyskają do niego dostęp, mogą Cię zablokować, a następnie zażądać od Ciebie gotówki, Bitcoinów, kart podarunkowych i nie tylko, albo oszukać znajomych lub rodzinę, aby przesłali im pieniądze.

Smrtfon ze Snapchatem

Problem polega na tym, że oszuści mogą zrobić wiele szkodliwych rzeczy po zdobyciu tych prywatnych informacji: ukraść pieniądze z kont bankowych, uzyskać osobiste zdjęcia lub filmy w celu wykorzystania ich do szantażu, a nawet udawać, że uczestniczysz w innych oszustwach. Jest to tym bardziej niepokojące, że Snapchat pozwala na rejestrację już dzieciom w wieku 13 lat, a młodzi ludzie nie zawsze są w stanie rozpoznać zagrożenia związane ze Snapchatem.

Dlatego w tym artykule wyjaśnimy typowe oszustwa związane ze Snapchat, które zostały wykryte przez zespół Bitdefender i sposoby uniknięcia stania się ofiarą.

Trzy fakty o Snapchacie

 • Snapchat ma 800 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie na całym świecie, w tym 414 milionów aktywnych użytkowników dziennie.
 • Każdego dnia powstaje średnio ponad 4,75 miliarda Snapów.
 • Użytkownicy pokolenia Z stanowią 51,1% miesięcznej bazy aktywnych użytkowników Snapchata w USA, czyli więcej niż na jakiejkolwiek innej platformie mediów społecznościowych.

Jak rozpoznać fałszywe konto Snapchat?

Snapchat ma wiele prawdziwych kont należących do wpływowych i sławnych osób. Istnieje jednak również wiele fałszywych profili utworzonych przez oszustów próbujących Cię oszukać. Dowiedz się, jak odróżnić prawdziwe od podróbek, szukając następujących znaków:

 • Jednym ze sposobów na sprawdzenie autentyczności konta jest sprawdzenie jego wyniku Snap — pokazuje to, jak aktywne jest na Snapchacie. Prawdziwy influencer będzie miał bardzo wysoki wynik, ponieważ często go używa. Niski wynik wynoszący zaledwie kilkaset prawdopodobnie oznacza, że jest to fałszywe konto.
 • Możesz także sprawdzić lokalizację konta na mapie Snap, aby sprawdzić, czy odpowiada temu, co twierdzi jego właściciel. Sprawdź także w Google, czy zdjęcia zamieszczone na profilu nie zostały skradzione z innych stron internetowych.
 • Większość prawdziwych kont będzie miała awatar Bitmoji. Jeśli profil nie ma Bitmoji, to prawdopodobnie jest fałszywy.
 • Zachowaj ostrożność, jeśli otrzymasz zaproszenie z losowego konta i wiadomość z prośbą o natychmiastową pomoc, pieniądze lub prośbę o kliknięcie w link. To typowe posunięcie oszusta. Nawet konta podające się za znajomych mogą zostać zhakowane, więc zawsze zachowuj ostrożność.
 • Fałszywe konta często wykorzystują zdjęcia modelek i pokazują drogie rzeczy, takie jak samochody, lub gotówkę, aby cię zwabić. Jeśli coś wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe, zwykle jest to oszustwo. Zaufaj swojemu instynktowi, jeśli konto wydaje się podejrzane.

10 najczęstszych oszustw związanych ze Snapchatem

Oto niektóre z najczęstszych sposobów wykrytych przez zespół Bitdefender, w jakie oszuści mogą uzyskać dostęp do Twojego konta Snapchat:

1. Oszustwa związane z odzyskiwaniem konta znajomego

Czasami oszuści podają się za Twojego znajomego, któremu zablokowano dostęp do konta Snapchat. Dodadzą Cię i powiedzą, że jedynym sposobem na odzyskanie nazwy użytkownika jest podanie im danych logowania. Jeśli to zrobisz, oszust zaloguje się na Twoje konto, zablokuje Cię i zażąda pieniędzy lub nieodpowiednich zdjęć/filmów, aby umożliwić Ci ponowne zalogowanie.

2. Oszustwa związane z możliwością zarobienia pieniędzy

Inną metodą stosowaną przez oszustów jest wykorzystanie danych znalezionych w ciemnej sieci w wyniku naruszenia. Używają ich do przejęcia kont Snapchat i udawania użytkownika, pisząc do znajomych oraz rodziny użytkownika.

Oszuści będą rozmawiać o łatwym sposobie zarabiania pieniędzy lub otrzymywania bezpłatnych kart podarunkowych poprzez rejestrację w czymś na Snapchacie, wiedząc, że ludzie ufają swoim znajomym i chętniej zastosują się do ich rekomendacji.

Cyberprzestępcy mogą na przykład napisać: „Właśnie zarobiłem 500 dolarów dzięki szybkiemu występowi reklamowemu na Snapchacie! Jedyne, co musiałem zrobić, to uiścić opłatę w wysokości 50 dolarów, aby uzyskać dostęp, i w ciągu tygodnia zarobiłem 10 razy więcej”. Jeśli wyślesz im pieniądze za „opłatę”, to nigdy ich nie odzyskasz. Oszuści mogą też poprosić Cię o podanie loginu w celu „skonfigurowania profilu”, a następnie zablokowania Cię.

3. Proszenie o pieniądze od „przyjaciół”

Podczas przejmowania konta oszuści często podszywają się pod Twojego przyjaciela i proszą o pieniądze, wymyślając różne ckliwe historie. Przykładowa wiadomość może wyglądać tak: „Jestem bardzo zawstydzony, ale mój pies właśnie został potrącony przez samochód i potrzebuję 300 dolarów na pilną operację. Czy możesz mi pomóc?” lub „Zabrakło mi paliwa i stoję sto metrów od stacji benzynowej, a nie mam gotówki, czy mógłbyś pożyczyć mi 100 złotych do piątku?”. Jeśli otrzymasz taką wiadomość, to nigdy nie wysyłaj pieniędzy. Najlepiej skontaktuj się ze znajomym za pomocą innego kanału, np. połączenia telefonicznego.

4. Oszustwa typu phishing mające na celu kradzież Twojego loginu

Oszuści wysyłają fałszywe e-maile lub SMS-y udające, że pochodzą ze Snapchata. Wiadomości te mają na celu nakłonienie Cię do kliknięcia łącza i „zalogowania się” na swoje konto z wymyślonych powodów, takich jak:

 • Twoje konto zostało zhakowane i wymaga zabezpieczenia.
 • Jeśli nie dokonasz weryfikacji, Twoje snapy zostaną usunięte lub wyciekną.
 • Wygrałeś konkurs, ale musisz się zalogować, aby odebrać nagrodę.
 • Uzyskaj dostęp do specjalnych filtrów, soczewek lub kodów rabatowych.

Jeśli klikniesz link i wpiszesz swoją nazwę użytkownika i hasło, nie zalogujesz się do Snapchata, to oszust uzyska Twoje dane i może przejąć Twoje prawdziwe konto.

5. Podszywanie się pod zespół pomocy technicznej Snapchata

Niektórzy oszuści podają się za oficjalny personel pomocy Snapchata. Jeśli staniesz się ich celem, to będą Ci wysyłać wiadomości, twierdząc, że Twoje prywatne snapy zostaną usunięte lub upublicznione, chyba że przekażesz poniższą wiadomość wszystkim swoim znajomym.

Komunikat może brzmieć: „Wykryliśmy nieodpowiednią treść naruszającą nasze zasady. Aby zapobiec zablokowaniu Twojego konta, musisz udostępnić tę wiadomość wszystkim znajomym w ciągu najbliższych 24 godzin”.

Snapchat potwierdził, że są to oszustwa i nigdy nie wysyła tego typu e-maili. Wszelkie tego typu wiadomości należy ignorować lub zgłaszać.

6. Oszustwa romantyczne

Romantyczni oszuści są bardzo aktywni na Snapchacie, ponieważ ich wiadomości znikają automatycznie. Typowe sztuczki takich cyberprzestępców obejmują:

 • Spotkanie w aplikacji randkowej takiej jak Tinder lub Bumble, budowanie relacji, a następnie prośba o przejście na Snapchat. Następnie będą prosić o intymne zdjęcia/filmy. Kolejnym krokiem będą groźby, że je ujawnią, jeśli nie zapłacisz lub nie udostępnisz ich więcej.
 • Catfishing przy użyciu fałszywych zdjęć profilowych atrakcyjnej osoby. Oszuści sprawią, że będziesz myślał, że jesteś w naprawdę romantycznym związku, a następnie poproszą o pieniądze.
 • Sugerowanie daty spotkania, ale proszenie o zapłatę z góry za transport, zakwaterowanie itp. Po zapłaceniu oszuści Cię zghostują.

Pamiętaj, że celem oszusta jest szybkie zbudowanie zaufania i więzi emocjonalnej, zanim wykorzysta Cię do zdobycia pieniędzy lub treści seksualnych.

7. Oszustwa na „dobroczyńcę”

W tym wariancie oszustwa cyberprzestępcy mogą podszywać się pod starszą osobę, która skontaktuje się z Tobą i obiecuje rozpieszczać Cię gotówką, prezentami itp. w zamian za zbudowanie relacji. Pamiętaj, że to tylko oszustwo, w którym:

 • Cyberprzestępca zażąda najpierw płatności z góry przed wysłaniem jakichkolwiek dodatków lub prezentów, a następnie zniknie.
 • Przestępca poprosi o dane Twojego banku, aby „wpłacić pieniądze”, a gdy je podasz, to po prostu opróżni Twoje konto.
 • Oszust wyśle pieniądze z fałszywego czeku, a następnie poprosi o odesłanie ich za pomocą kart podarunkowych, zanim czek zostanie odrzucony.

8. Snapchat Girls, treści dla dorosłych i oszustwa dotyczące kont premium

W tym schemacie fałszywe konta obiecują udostępniać ekskluzywne treści i zdjęcia dla dorosłych, jeśli zapłacisz opłatę subskrypcyjną lub kupisz konto premium za pomocą Venmo, CashApp lub Zelle. Po zapłaceniu z reguł oszust zaczyna Cię prześladować lub poprosić o dane Twojego konta bankowego, aby „automatycznie odnowić” płatną subskrypcję i całkowicie wyczerpać Twoje środki.

9. Oszustwa związane z ankietami i konkursami

Fałszywe konta gwiazd, influencerów lub firm oferują szansę na wygranie nagród, takich jak karty podarunkowe, jeśli zapłacisz za udział w konkursie lub wypełnienie ankiety. Po uiszczeniu opłaty nigdy tak naprawdę nie zostaniesz zgłoszony, aby cokolwiek wygrać. Linki do ankiet mogą też prowadzić do złośliwych witryn mających na celu kradzież danych lub infekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem.

10. Oszustwa charytatywne

Oszuści tworzą konta, podszywając się pod legalne organizacje non-profit lub cele charytatywne. Pozyskują datki za pośrednictwem Venmo, CashApp lub GoFundMe, ale sami gromadzą pieniądze.

Jak chronić się przed oszustwami Snapchata?

Oto kilka rad od zespołu Bitdefender, dzięki którym zapewnisz bezpieczeństwo swojemu kontu na Snapchacie i danym:

 • Uważaj na przypadkowe linki lub kody QR, nawet od znajomych, których konta mogą zostać zhakowane. Nie klikaj niczego podejrzanego.
 • Nigdy nie przyjmuj zaproszeń do znajomych od osób, których nie znasz w prawdziwym życiu.
 • Jeśli konto znajomego wygląda na zhakowane lub dziwnie się zachowuje, skontaktuj się z nim w inny sposób, aby przed udzieleniem odpowiedzi sprawdzić, czy to rzeczywiście on.
 • Ignoruj wszelkie wiadomości rzekomo pochodzące od zespołu Snapchata, dotyczące wycieków zdjęć lub prośby o podanie hasła. Snapchat nigdy ich nie wyśle.
 • Używaj silnego, unikalnego hasła o długości co najmniej 10 znaków, w tym cyfr, symboli itp. Nie używaj haseł ponownie w różnych aplikacjach.
 • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe.
 • Dostosuj ustawienia prywatności, aby ograniczyć liczbę osób, które mogą zobaczyć Twoją lokalizację, znaleźć Cię za pomocą Szybkiego dodawania, otrzymywać od Ciebie Snapy itp.
 • Zaktualizuj swój adres e-mail i numer telefonu na swoim koncie, na wypadek, gdybyś został zablokowany i musiał zweryfikować swoją tożsamość.
 • Nie otwieraj przypadkowych kont wysyłających prowokacyjne treści i nie wchodź w interakcję z nimi. Po prostu je zablokuj.
 • Nigdy nie podawaj żadnych danych osobowych, danych logowania i nie wysyłaj pieniędzy osobom, których nie znasz i którym nie ufasz w prawdziwym świecie.
 • Użyj Bitdefender Scamio do wykrywania oszustw. Jeśli kiedykolwiek otrzymasz na Snapchacie wiadomości lub kody QR, których nie jesteś pewien, skorzystaj z Scamio, usługi wykrywania oszustw opartej na sztucznej inteligencji. Wszystko, co musisz zrobić, to wysłać Scamio wszelkie podejrzane SMS-y, wiadomości w języku angielskim, linki, kody QR lub obrazy, które napotkasz na Snapchacie. Scamio przeanalizuje je i poinformuje Cię, czy są to oszustwa.
 • Korzystaj ze skutecznego antywirusa, np. Bitdefender Total Security, który zablokuje wszelkie niebezpieczne linki i uchroni Cię przed następstwami phishingu i złośliwego oprogramowania.

Chroń członków swojej rodziny przed oszustami Snapchat

Jeśli Twoje konto zostanie zhakowane, oszuści mogą podszyć się pod Ciebie i obrać za cel Twoją rodzinę i przyjaciół. Mogą próbować wyłudzić od nich pieniądze, twierdząc, że potrzebujesz pomocy finansowej.

Aby temu zapobiec:

 • Udostępnij rodzinie informacje na temat typowych oszustw związanych ze Snapchatem.
 • Poinstruuj rodziców i dziadków, jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze, takie jak prośby o pieniądze, podanie danych osobowych lub nietypowe żądania na kontach.
 • Podkreśl, że przed podjęciem działań powinni zawsze zweryfikować wszelkie dotyczące roszczenia innymi kanałami.

Jak mogę zgłosić podejrzane konto na Snapchacie?

Snapchat udostępnia funkcję raportowania w aplikacji, która umożliwia zgłaszanie treści, niewłaściwego zachowania (takiego jak nękanie) i oszustw do zespołu ds. zaufania i bezpieczeństwa. Po prostu dotknij przycisku „Zgłoś” na Snapie, relacji lub koncie. Snapchat twierdzi, że podejmuje działania w odpowiedzi na zgłoszenia w ciągu dwóch godzin, aby zminimalizować potencjalne szkody.

Co powinienem zrobić, jeśli moje konto Snapchat zostanie zhakowane lub naruszone?

Jeśli podejrzewasz, że Twoje konto Snapchat zostało zhakowane lub naruszone, jest kilka oznak, na które należy zwrócić uwagę:

 • Brak dostępu do Twojego konta.
 • Spam wysyłany z Twojego konta,
 • Powiadomienie o tym, że ktoś loguje się z innej lokalizacji, adresu IP lub urządzenia.
 • Nowe kontakty dodane bez Twojej zgody.
 • Ktoś zmienia adres e-mail lub numer telefonu powiązany z Twoim kontem.
  Jeśli zauważysz którykolwiek z nich, zgłoś naruszenie konta Snapchatowi. Przedstawiciel będzie musiał zweryfikować Twoją tożsamość, ale nigdy nie poprosi o podanie hasła.

Jak mogę zapobiec włamaniom do mojego Snapchata?

Aby zapobiec włamaniom do Snapchata, włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe za pomocą aplikacji, aby uzyskać dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Nie akceptuj losowych zaproszeń do znajomych od nieznajomych. Uważaj na wiadomości rzekomo pochodzące od zespołu Snapchata dotyczące problemów z kontem — jest to powszechna taktyka oszustwa. Używaj silnego, złożonego hasła i regularnie je aktualizuj. Unikaj klikania podejrzanych linków, nawet jeśli wydają się pochodzić od znajomych, których konta mogły zostać przejęte. Na koniec aktualizuj powiązany adres e-mail i numer telefonu, na wypadek konieczności zweryfikowania swojej tożsamości.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy