Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Oszustwa związane z UEFA EURO 2024

Piotr R

27 czerwca 2024

UEFA EURO 2024 trwa pełną parą i, jak wszystkie ważne wydarzenia, przyciąga wszelkiego rodzaju oszustów. Ludzie często szukają świetnych okazji na bilety, ale przestępcy są genialni w opracowywaniu planów mających na celu oszukanie ludzi za pomocą nazwy i marki mistrzostw EURO 2024.

Phishing

Jak zwykle oszuści interesują się tylko kilkoma zasobami. Chcą kraść dane uwierzytelniające, dane osobowe i finansowe, namawiać ludzi do zakupu produktów, które nie istnieją, a także instalować złośliwe oprogramowanie. I chociaż ich cel od wielu lat się nie zmienia, to metody stale ewoluują w czasie. Dlatego zebraliśmy listę typowych oszustw wykrytych przez zespół Bitdefender, które są związane z EURO 2024.

Fałszywe bilety

Sprzedaż fałszywych biletów na wydarzenia to jedno z najstarszych oszustw w historii ludzkości, ale to nie znaczy, że nie jest już niebezpieczne. Niestety oszuści potrafią być przekonujący i dokładają wszelkich starań, aby przekonać potencjalne ofiary, że sprzedają legalne bilety. Mogą nawet posunąć się tak daleko, że kupują reklamy w mediach społecznościowych i zakładają fałszywe strony internetowe.

Organizatorzy z dużym wyprzedzeniem poinformowali, że bilety można kupić wyłącznie na oficjalnej stronie internetowej i w aplikacji. Co więcej, wszystko jest przechowywane cyfrowo i nie ma biletów papierowych ani drukowanych w domu.

Bilety zakupione na targowiskach z używaną odzieżą, nawet jeśli oszuści mogli je kupić legalnie, prawdopodobnie zostaną anulowane. W rzeczywistości UEFA anulowała już setki takich biletów i prawdopodobnie zrobi to samo w przyszłości.

 • Nie kupuj biletów z innego źródła niż oficjalna strona EURO 2024.
 • Nie wierz reklamom w mediach społecznościowych obiecujących niesamowite ceny.
 • Nie ma fizycznych biletów na EURO 2024.

Fałszywe strony do przesyłania strumieniowego

Szybkie wyszukiwanie w Google daje niezliczone strony internetowe przygotowane do bezpłatnego przesyłania strumieniowego mistrzostw UEFA. Oczywiście nie jest to tak naprawdę darmowe. Oszuści promują te witryny nawet za pośrednictwem mediów społecznościowych, w tym LinkedIn.

Ich celem nie jest tak naprawdę zaoferowanie ludziom taniego i legalnego sposobu oglądania meczów, ale przekonanie ich do przekazania danych osobowych. W niektórych przypadkach mogą nawet zażądać bardzo małej sumy, aby przekonać ofiary do dobrowolnego oddania danych finansowych.

 • Niektóre z tych witryn są bardzo przekonujące i mogą nawet nie prosić o pieniądze, a jedynie o darmowe konto. Cel jest ten sam: nakłonić ludzi do przedstawienia danych uwierzytelniających. Atakujący będą mieli referencje potwierdzające, że jest to legalna witryna internetowa oferująca bezpłatną transmisję na żywo.Aby oglądać EURO 2024, korzystaj wyłącznie z legalnych serwisów streamingowych lub transmisji telewizyjnych.
 • Nie dokonuj płatności, dużych ani małych, na rzecz żadnej usługi przesyłania strumieniowego, która składa obietnice, które nie mogą być zgodne z prawem.
 • Nie zakładaj „darmowych” kont na stronach streamingowych. Nie ma czegoś takiego jak darmowe konta.

Podrabiane koszulki

Niecodzienne, ale innowacyjne oszustwo polega na sprzedaży fałszywych koszulek. Oszuści nie ograniczają się do sprzedaży fałszywych towarów; próbują także przekonać ludzi, że towar nie jest podrobiony, rozpowszechniając wprowadzające w błąd informacje.

„Noszenie fałszywych koszulek grozi potencjalnymi grzywnami” to jedno z takich twierdzeń. Oszust próbuje przekonać ludzi, aby kupowali jego „oryginalne” towary i dbali o swoje bezpieczeństwo.

 • Pamiętaj, że oferty zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe, prawdopodobnie są oszustwami.
 • Kupuj sprzęt sportowy wyłącznie od oficjalnych sprzedawców detalicznych.

Tajemnicze Pudełko UEFA EURO 2024 i inne nagrody

E-mail phishingowy wygląda przekonująco i obiecuje szansę na zdobycie wyjątkowego przedmiotu za niewielką cenę. Oczywiście tak nie jest. Oszuści chcą tylko informacji o Twojej karcie kredytowej. W niektórych odmianach tych oszustw mogą poprosić o minimalną opłatę za dostawę, na tyle niską, aby była wiarygodna.

Inne e-maile obiecują dużo więcej, np. wyjazdy promocyjne po Europie podczas mistrzostw EURO 2024, a nawet pochwalenie się rekomendacjami osób, które rzekomo już wygrały.

Krótko mówiąc, nie ma nagród ani bezpłatnych wycieczek związanych z EURO 2024, niezależnie od tego, jak atrakcyjne i przekonujące mogą brzmieć lub wyglądać.

 • Uważaj na e-maile od nieznanych nadawców lub firm, które informują Cię o niesamowitych okazjach, promocjach, nagrodach lub innych korzyściach. Nierzadko zdarza się, że ludzie otrzymują e-maile informujące o wygranej w loterii EURO 2024, która oczywiście nie istnieje.
 • Skorzystaj z rozwiązania zabezpieczającego zdolnego do wykrywania złośliwych wiadomości e-mail i powstrzymywania użytkowników przed otwieraniem niebezpiecznych linków.

Fałszywe aplikacje na Androida

Zgodnie z oczekiwaniami sklep Google Play został wykorzystany do wdrożenia szkodliwych aplikacji związanych z Euro 2024. Google usunął już niektóre z tych aplikacji, ale prawdopodobnie są one również obecne w witrynach i sklepach stron trzecich i są gotowe zainfekować potencjalne ofiary.

W najlepszym przypadku aplikacja nie robi nic złośliwego i wyświetla jedynie reklamę na pełnym ekranie. Nie oznacza to jednak, że tego samego typu aplikacji nie można wykorzystać do wdrażania niebezpiecznego złośliwego oprogramowania, takiego jak trojan bankowy.

 • Pobieraj aplikacje wyłącznie z oficjalnych sklepów.
 • Użyj aplikacji zabezpieczającej, która może wykryć niebezpieczne aplikacje, takiej jak Bitdefender Mobile Security for Android.
 • Nie pobieraj aplikacji ze sklepów ani witryn stron trzecich, zwłaszcza jeśli aplikacja została już usunięta z oficjalnego sklepu.

Scamio na ratunek

Na szczęście Bitdefender udostępnił użytkownikom nowe narzędzie o nazwie Scamio, które może pomóc w szybkim zidentyfikowaniu każdego oszustwa. Po prostu prześlij tekst w języku angielskim, e-mail, kod QR lub zdjęcie do Scamio i szybko dowiedz się, czy rzeczywiście jest to oszustwo, czy nie.

Gdy Scamio potwierdzi, że jest to oszustwo, należy zablokować i zgłosić konto. Robiąc to, ochronisz siebie i pomożesz Instagramowi powstrzymać te konta przed oszukiwaniem kogokolwiek innego.

Jak zachować bezpieczeństwo w Internecie podczas EURO 2024?

 • Bilety kupuj wyłącznie na oficjalnej stronie EURO 2024. Nie wierz reklamom w mediach społecznościowych obiecujących rewelacyjne ceny i pamiętaj – na EURO 2024 nie ma fizycznych biletów, są tylko cyfrowe.
 • Kupuj sprzęt sportowy wyłącznie od oficjalnych sprzedawców detalicznych. Nikt nie ściga ludzi i nie karze ich karami za noszenie „fałszywych” koszulek.
 • Zachowaj ostrożność w przypadku wiadomości e-mail od nieznanych nadawców lub firm oferujących niesamowite oferty, promocje lub nagrody.
 • Korzystaj z narzędzi takich jak Scamio, aby szybko identyfikować oszustwa. Prześlij tekst, e-maile, kody QR lub obrazy, aby sprawdzić, czy nie są to oszustwa.
 • Blokuj i zgłaszaj fałszywe konta, aby chronić siebie i innych.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy