Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

PhishingPoradniki

Połączenia typu „prawdopodobny SPAM”. Jak działają i cz można je zablokować?

Piotr R

21 maja 2024

Czy zdarzyło Ci się kiedyś otrzymać telefon, w którym na ekranie Twojego telefonu migał napis „Prawdopodobny SPAM”? Niestety, zjawisko to, staje się coraz bardziej powszechne, ponieważ grupy przestępcze próbują oszukać ludzi i ukraść im pieniądze przez telefon. Oszustwa telefoniczne stały się dla przestępców ogromnym biznesem zarabiającym pieniądze, ponieważ każdego roku w wyniku kłamstw i gróźb odbierają miliardy ofiarom na całym świecie.

Czerwona słuchawka

Oszustwa telefoniczne, jak je rozpoznać?

Oszuści zrobią wszystko, aby zdobyć Twoje pieniądze lub dane osobowe. Niektórzy mogą zachowywać się przyjaźnie i oferować oferty, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe, podczas gdy inni mogą grozić i straszyć Cię, abyś zapłacił za zaległy rachunek. Twój numer telefonu mógł trafić w niepowołane ręce z powodu naruszenia danych, firm sprzedających Twoje dane lub handlu na podejrzanych platformach handlowych.

Chociaż nie zawsze możesz uniemożliwić oszustom uzyskanie Twojego numeru, możesz nauczyć się identyfikować i blokować połączenia „prawdopodobny SPAM”, aby uniknąć stania się ofiarą. W tym artykule wyjaśniono, jak działa ta funkcja telefonu i podano wskazówki, jak uchronić się przed kradzieżą pieniędzy lub tożsamości przez osoby próbujące Cię oszukać.

Kluczem jest rozpoznanie sztuczek stosowanych przez oszustów i wiedza, co zrobić, gdy otrzymasz jedno z połączeń typu „prawdopodobny SPAM”. Znajomość tych taktyk może zapobiec oszukaniu Cię przez telefon.

Czy wiedziałeś?

 • W 2023 roku liczba osób, które zarejestrowały się w Rejestrze Do Not Call przekroczyła 2,6 mln, co daje łącznie ponad 249 mln aktywnie zarejestrowanych numerów telefonów.
 • Trzy najczęstsze skargi dotyczące oszustw obejmowały automatyczne połączenia telefoniczne (1,2 miliona skarg), a następnie telefony dotyczące kwestii medycznych i związanych z receptami (142 000 skarg i rzekomej redukcji zadłużenia).
 • Zgłaszano również skargi dotyczące energii, energii słonecznej, mediów, gwarancji i planów ochrony.

Co oznacza komunikat „prawdopodobny SPAM”?

Połączenie „prawdopodobny SPAM” to połączenie przychodzące, które operator telefoniczny podejrzewa, że jest spamem lub próbą oszustwa na podstawie zachowania numeru dzwoniącego. Identyfikator dzwoniącego wyświetla komunikat „Prawdopodobne oszustwo” lub ”Prawdopodobny SPAM” zamiast zwykłego numeru.

Każda firma telekomunikacyjna stosuje własne metody identyfikacji połączeń oszustw, ale zazwyczaj korzystają z programów komputerowych do analizowania wzorców i częstotliwości połączeń z różnych numerów. Dzwonienie z określonych obszarów lub wykonywanie wielu szybkich połączeń z rzędu może dać im znać, że to oszust.

Firmy mają również różne sposoby wyświetlania ostrzeżenia:

 • W przypadku T-Mobile oszukańcze połączenia wyświetlają po prostu „Prawdopodobnie SPAM”.
 • AT&T może wyświetlać informacje „Podejrzenie oszustwa”, „Ryzyko spamu” lub szczegóły takie jak „Telemarketer”.
 • Verizon wyświetla „Potencjalny spam”, „Robo rozmówca” lub „Potencjalne oszustwo”.

Jeśli zobaczysz którąkolwiek z tego typu etykiet, zachowaj szczególną ostrożność przy udzielaniu odpowiedzi. Prawdopodobnie jest to oszust próbujący nakłonić Cię do podania danych osobowych lub pieniędzy. Nie udostępniaj niczego i zakładaj, że kłamią. Rozłącz się i zablokuj przyszłe połączenia z tego numeru.

Rodzaje połączeń „prawdopodobnie Spam”

Na Twoim telefonie może pojawić się kilka rodzajów połączeń oznaczonych jako „Prawdopodobne oszustwo”. Oto niektóre z najczęstszych, na które należy zwrócić uwagę:

Podszywanie się pod rząd. Oszuści udają, że dzwonią z agencji rządowych, takich jak Administracja Ubezpieczeń Społecznych lub ZUS, lub US. Będą twierdzić, że jesteś winien pieniądze lub że musisz zweryfikować dane osobowe. Ale prawdziwe agencje rządowe nigdy nie będą dzwonić, żądając płatności lub prosząc o podanie poufnych danych przez telefon.

Sprzedaż i irytujące rozmowy telemarketingowe. Twój numer telefonu mógł zostać kupiony przez telemarketerów lub znaleziony w Internecie, co doprowadziło do niechcianych połączeń sprzedażowych. Chociaż niektóre mogą być legalnymi firmami, wiele z nich to oszuści stosujący sprytne chwyty marketingowe lub taktyki twardej sprzedaży, aby promować zawyżone lub fałszywe produkty/usługi.

Robocalls i automatyczne głosy. Coraz większa liczba automatycznych dialerów umożliwia oszustom szybkie wysyłanie tysięcy wcześniej nagranych wiadomości automatycznych. Mogą one oferować podejrzane usługi, takie jak przedłużona gwarancja na samochód, lub próbować nakłonić Cię do nawiązania współpracy z różnymi „specjalistami” w celu większego oszustwa. Niektóre automatyczne połączenia telefoniczne są legalne, jeśli dotyczą kampanii politycznych, windykacji długów, przypomnień o opiece zdrowotnej lub organizacji charytatywnych.

Jak rozpoznać potencjalne oszustwa?

Nawet bez ostrzeżenia „prawdopodobny SPAM” zwracaj uwagę na następujące oznaki połączenia spamowego:

Nieznany numer. Jeśli numer podany na Twoim identyfikatorze rozmówcy nie jest numerem, który rozpoznajesz lub który nie jest zapisany w Twoich kontaktach, może to być połączenie od oszusta.

Wiadomość „Nieznany rozmówca”. Połączenia wyświetlane jako „Nieznany rozmówca” często pochodzą z niepewnych źródeł, dlatego najlepiej unikać odbierania takich połączeń.

Nieoczekiwane numery kierunkowe. Uważaj na połączenia z numerami kierunkowymi w Stanach lub krajach, z których zazwyczaj nie odbierasz połączeń, ponieważ oszuści mogą fałszować te numery.

Dziwne pozdrowienia. Jeśli powitanie danej osoby brzmi dziwnie lub wydaje się podszywać się pod kogoś, jest to czerwona flaga, że może to nie być legalny rozmówca.

Podszywanie się pod numer lokalny. Oszuści często próbują nakłonić Cię do odebrania połączenia, dzwoniąc z numerów zawierających Twój numer kierunkowy. Nie odbieraj numerów lokalnych, których nie rozpoznajesz.

Jak zapobiegać połączeniom spamowym?

1. Zarejestruj się w Rejestrze Do Not Call. Dodanie swojego numeru do krajowego rejestru „Do Not Call” może ograniczyć liczbę połączeń spamowych, choć nie wszystkie. Możesz odwiedzić stronę donotcall.gov/register i podać swój numer telefonu oraz adres e-mail. Po przesłaniu informacji otrzymasz e-mail weryfikacyjny.

Po zweryfikowaniu adresu e-mail telemarketerzy mają prawny obowiązek zaprzestania dzwonienia do Ciebie w ciągu 31 dni od daty rejestracji. Warto zauważyć, że Twoja rejestracja nigdy nie wygaśnie. Pamiętaj jednak, że zgodnie z prawem organizacje polityczne, windykatorzy i organizacje charytatywne nadal mogą się z Tobą kontaktować.

2. Spróbuj usunąć swój numer telefonu z brokerów danych. Witryny brokerów danych, takie jak Whitepages, Spokeo i People Finder, mogą sprzedawać Twoje dane osobowe oszustom. Aby się zabezpieczyć, odwiedź witryny tych brokerów i postępuj zgodnie z ich procedurami rezygnacji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w odkryciu wszystkich witryn internetowych, usług i brokerów danych, którzy przechowują Twoje dane, rozważ skorzystanie z usługi Digital Identity Protection. Stale monitoruje Twoje dane (w tym dane finansowe), ostrzega Cię w przypadku naruszeń i oferuje skuteczne narzędzia do zarządzania Twoimi danymi, od odzyskania, zabezpieczenia po usunięcie.

3. Ignoruj nieznane numery. Możesz ignorować wszelkie połączenia z nieznanych numerów. A jeśli kiedykolwiek będziesz prowadzić rozmowę, która sprawi, że poczujesz się niekomfortowo, rozłącz się. Nie warto dać się nabrać na oszustwo, zwłaszcza że oszuści często stosują taktykę, aby zmusić Cię do działania bez przemyślenia.

4. Blokuj połączenia spamowe na swoim smartfonie. iPhone’y i telefony z Androidem umożliwiają łatwe blokowanie dowolnych numerów, które uznasz za spamerów lub oszustów.

Jak zablokować fałszywe numery na swoim iPhonie?

 • Otwórz aplikację Telefon.
 • Przejdź do rejestru połączeń, dotykając opcji Wszystkie, aby znaleźć połączenie, które prawdopodobnie jest oszustwem.
 • Kliknij „i”, a następnie przewiń w dół i wybierz opcję Zablokuj tego rozmówcę.
 • W wyskakującym menu kliknij Zablokuj kontakt.

Jak zablokować fałszywe numery na telefonie z Androidem?

Kroki różnią się w zależności od posiadanego urządzenia.

Na telefonie Samsung:

 • Otwórz aplikację Telefon.
 • Przejdź do sekcji Ostatnie i dotknij numeru, który chcesz zablokować.
 • Wybierz ikonę Informacje i dotknij Zablokuj.

Co zrobić, gdy otrzymasz podejrzane połączenie?

 • Nie odbieraj połączeń z nieznanych numerów. Jeśli to ważne, rozmówca zostawi wiadomość głosową. Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku połączeń z lokalnego numeru kierunkowego, ponieważ oszuści często fałszują te numery.
 • Nigdy nie podawaj żadnych danych osobowych ani finansowych przez telefon.
 • Legalne firmy mają już dostęp do danych Twojego konta.
 • Jeśli rozmówca stosuje taktykę wywierania dużej presji lub żąda natychmiastowej zapłaty, rozłącz się. Jest to powszechna taktyka oszustwa.
 • Kontaktuj się z firmami wyłącznie za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej lub numerów telefonów podanych na rachunkach/wyciągach. Nie ufaj numerom telefonów udostępnianym przez niechcianych rozmówców.
 • Ostrzeż znajomych i rodzinę, jeśli staniesz się celem, ponieważ oszuści mogą próbować wykorzystać Twój numer do wyłudzenia informacji od Twoich kontaktów.
 • Ustaw hasło lub kod PIN swojej poczty głosowej, aby uniemożliwić oszustwom fałszowanie głosu.
 • Zgłaszaj wszelkie podejrzenia oszustwa do CERT Polska. To pomaga im podjąć działania.
 • Użyj Bitdefender Scamio, aby wykryć oszustwa i oszustów. Możesz opisać sytuację Scamio, a ten oparty na sztucznej inteligencji wykrywacz oszustw przeanalizuje ją i poinformuje Cię, czy jesteś zagrożony. Możesz używać Scamio do analizowania tekstów w języku angielskim, kodów QR, linków i obrazów. Scamio jest bezpłatne i dostępne na Facebooku Messenger, WhatsApp i w przeglądarce internetowej.
 • Zawsze korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego. Dzięki niemu uchronisz się przed następstwami kampanii phishingowych i niebezpiecznych wiadomości.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy