Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Phishing

Spamowe trendy tygodnia: rozdawanie kryptowalut, fałszywi prorocy i oszustwa typu phishing w branży Fintech

Piotr R

26 kwietnia 2024

Ciekawią Cię najnowsze trendy w zakresie oszustw e-mailowych, których celem są konsumenci na całym świecie? Trafiłeś we właściwe miejsce. Badacze z laboratorium Bitdefender Antispam przeglądają miliardy niechcianych i niebezpiecznych e-maili, aby poinformować Cię o najnowszych oszustwach wymierzonych w Twoje konta, portfele i ogólne źródła utrzymania.

Spamowe trendy tygodnia

Oto lista najpopularniejszych w tym tygodniu oszustw typu spam, sporządzona dzięki uprzejmości znakomitego badacza Bitdefender Antispam, Viorela Zavoiu:

Spamowe pożyczki osobiste dla użytkowników Revolut we Francji

Najnowsza kampania spamowa podszywająca się pod Revolut jest skierowana do użytkowników we Francji, którzy chcą zaciągnąć pożyczkę osobistą w firmie Fintech. Cyberprzestępcy podają się za konsultantów finansowych firmy i oferują odbiorcom dostęp do prywatnych pożyczek w wysokości od 10 tysięcy do 10 milionów euro. Ich celem jest nakłonienie ludzi do podania danych uwierzytelniających do konta i innych danych osobowych.


Oto cyfrowe tłumaczenie powyższej wiadomości:

„REVOLUT ma na celu udzielanie krótko- i długoterminowych prywatnych pożyczek osobistych w wysokości od 10 000 euro do 10 000 000 euro każdej poważnej, rzetelnej i uczciwej osobie pragnącej uzyskać kredyt bankowy.

Roczne oprocentowanie tej oferty waha się od 0% do 2% rocznie w zależności od pożyczonej kwoty i czasu zwrotu środków, ponieważ będąc ofertą prywatnych kredytów osobistych, nie możemy naruszać prawa dotyczącego zużycia finansowego.”

Cyberprzestępcy próbują uzyskać dostęp do kont Klarna w Niemczech

Rozwiązanie płatnicze Klarna to kolejna firma, pod którą podszywają się oszuści w celu przejęcia kont od niczego niespodziewających się Niemców. Krótkie powiadomienie spamowe zachęca odbiorców do natychmiastowej aktualizacji konta Klarna poprzez kliknięcie umieszczonego łącza. Ta notatka jest kolejnym wyraźnym przykładem tego, jak sfałszowane wiadomości przekazują odbiorcom poczucie pilności.


Na horyzoncie więcej phishingu finansowego: Cash App i Wise

Oszuści podszywający się pod firmy oferujące aplikacje do przelewów pieniężnych, takie jak Wise i Cash App, atakują użytkowników spamem, który próbuje nakłonić ich do weryfikacji lub aktualizacji kont, aby zapewnić możliwość korzystania z najnowszych środków i funkcji bezpieczeństwa. Celem jest uzyskanie dostępu do kont użytkowników i kradzież pieniędzy użytkowników aplikacji.

Czy ktoś powiedział „krypto”? Fałszywe prezenty Binance i Pepe Airdrop

Czujesz się podekscytowany, ponieważ w tym tygodniu otrzymałeś wiadomość, że założyciel największej na świecie giełdy kryptowalut chce podarować Ci 100 BTC? Cóż, to po prostu kolejne oszustwo.

Cyberprzestępcy podszywający się pod dyrektora generalnego Binance chcą, abyś zaufał fałszywej wiadomości spamowej i skontaktował się z nimi, aby mogli nakłonić Cię do podania danych lub uiszczenia „niewielkich” opłat za przelew w celu otrzymania ogromnej wypłaty.


Fałszywe zrzuty to kolejny popularny sposób oszustów na drenaż portfeli kryptowalutowych nieostrożnych ofiar. Wybrane w tym tygodniu oszustwo typu airdrop wabi społeczność kryptograficzną wysyłaną za pośrednictwem spamu typu airdrop PEPE, w którym cyberprzestępcy proszą niczego niepodejrzewających odbiorców o podłączenie swoich portfeli cyfrowych i w celu otrzymania tokenu popularnego mema.


Oszustwo związane z zaliczką od króla Anglii

Najczęstszą sztuczką cyberprzestępców jest oszustwo polegające na nakłonieniu ofiary do wpłaty małej kwoty w zamian za obietnicę wysokiego zwrotu. Jednak tym razem nie ma nigeryjskiego księcia, finansisty ani dyrektora generalnego, który chciałby podzielić się z tobą swoją fortuną.

W powyższym przykładzie oszuści odważnie twierdzą, że monarcha Wielkiej Brytanii, król Karol III, chce przekazać 750 000 funtów „100 osobom na całym świecie”. A ty jesteś oczywiście jednym ze szczęśliwych zwycięzców, których adres e-mail został „wybrany w drodze głosowania”.

Aby jeszcze bardziej uwiarygodnić podstęp, wiadomość wygląda na wysłaną przez komisarza policji Met, Sir Marka Rowleya. Wystarczy działać szybko i przesłać swoje imię i nazwisko, adres, numer telefonu oraz kopię dowodu osobistego.


„Miałam wizję na twój temat” – mówi prorokini z Republiki Południowej Afryki

Internet jest pełen szarlatanów i fałszywych proroków, którzy twierdzą, że mają boskie moce, które mogą pomóc ci stać się bogatym, sławnym lub walczyć z otaczającymi cię „złymi mocami”.

Skrzynki odbiorcze użytkowników zostały również zalane fałszywymi wiadomościami od utalentowanej prorokini z Republiki Południowej Afryki. Szarlatanka twierdzi, że ma ponad 20-letnie doświadczenie w pomaganiu osobom w wielu kwestiach, w tym w sprawach sądowych i uzdrawianiu dusz. Po bardzo odważnych słowach i opisaniu swojej wizji na temat Ciebie, a także wielu innych osób, prorokini zaprasza odbiorców do skontaktowania się lub zadzwonienia pod numer WhatsApp w celu zaplanowania wizyty w jej świątyni.

Jeśli otrzymasz poniższą wiadomość, nie kontaktuj się z właścicielem numeru telefonu. To kolejne oszustwo spamowe mające na celu kradzież Twojego czasu i pieniędzy.


Cyberprzestępcy podający się za przedstawicieli szpitala oferują zakup nerek od biorców z Wielkiej Brytanii i USA

Oszustwa e-mailowe przybierają mroczniejsze barwy w poniższym przykładzie, ponieważ cyberprzestępcy podają się za przedstawicieli instytucji opieki zdrowotnej w Indiach i oferują Ci ponad ćwierć miliona dolarów za jedną z Twoich nerek. To kolejna sztuczka wymierzona w osoby borykające się z problemami finansowymi, mająca na celu kradzież danych osobowych i finansowych.

Wszystkich zainteresowanych oszuści proszą o kontakt ze szpitalem za pośrednictwem ich konta WhatsApp lub e-maila. Jeśli im odpowiesz, cyberprzestępcy najprawdopodobniej zaczną prosić o różne dane osobowe, w tym kopie dowodów osobistych i paszportów, aby rozpocząć proces dawstwa.

Jak skutecznie uchronić się przed spamem?

 • Jako dystrybutor systemów antywirusowych Bitdefender namawiamy wszystkich odbiorców, aby nigdy nie kontaktowali się z oszustami. Zgłoś podejrzany e-mail i natychmiast go usuń.
 • Pokonaj oszustwa i oszustów za pomocą systemów antywirusowych Bitdefender, aby chronić swoją tożsamość i konta internetowe przed cyberprzestępcami.
 • Pamiętaj, że oszustwa internetowe przybierają wiele kształtów, a oszuści często dostosowują się do nowych realiów i wymyślają nowe sposoby oszukania Ciebie oraz Twoich bliskich.
 •  Użyj Bitdefender Scamio, wykrywacza oszustw opartego na sztucznej inteligencji, aby w ciągu kilku minut określić, czy jakakolwiek niechciana korespondencja jest potencjalnym oszustwem. Opisz sytuację Scamio, wyślij link, SMS lub zrzut ekranu, a Scamio przeanalizuje informacje i odpowie w języku angielskim. Możesz uzyskać dostęp do Scamio za darmo na dowolnym urządzeniu i systemie operacyjnym za pośrednictwem przeglądarki internetowej, WhatsApp lub Facebook Messenger.

Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy