Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

ABC Bezpieczeństwo - cyberpedia

Jak zmapować, monitorować i zarządzać swoim cyfrowym śladem

Damian S

29 maja 2023

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal. Cyberprzestępcy i oszuści doskonale znają to powiedzenie i wykorzystują Twój cyfrowy ślad to najróżniejszych ataków.

Wiedzą czym jest cyfrowy ślad i jak go wykorzystać do swoich celów. Większość ludzi nie wie jak dużo ich danych osobowych podróżuje po Internecie i zarabia pieniądze dla cyberprzestępców.

Jednak wcale nie musi tak być. Wystarczy poświecić kilka godzin, aby znacząco utrudnić im korzystanie z Twojego cyfrowego śladu.

Gotowy by dać hackerom chłodne powitanie? Zaczynajmy!

Czy Twój ślad jest trwały?

Mniej więcej tak, informacje często są utrwalane w bardzo nieoczywiste sposoby.

Twój cyfrowy ślad składa się z wielu różnych strzępków informacji jakie ma o Tobie cyfrowy świat. Nie ogranicza się on tylko do stron internetowych, usług, platform i aplikacji, ale także do kopii zapasowych, urządzeń innych ludzi, Twoich starych urządzeń i wszystkich formatów (stare CD i pamięci USB).

Niektórzy twierdzą, że Internet szybko zapomina, jednak wiele przeciwko temu świadczy.

Nawet jeśli usuniesz swoje konta, czasami musisz jeszcze prosić o usunięcie wszystkich swoich danych z firmowych serwerów i zaufać, że rzeczywiście to zrobią. Przykładowo, media społecznościowe zazwyczaj usuwają Twoje posty i aktywność po 30 dniach od zamknięcia konta, ale jeżeli chcesz wyczyścić historię przeglądania, musisz to zrobić samemu.

Prawo pełni niezwykle ważną rolę w regulowaniu jak dużo danych firmy mogą zbierać na Twój temat i jak długo mogą je przechowywać. Na terenie UE, RODO określa, że firmy nie mogą przechowywać plików cookies dłużej niż 12 miesięcy.

“Wadą cyfrowych informacji jest to, że mogą być powielane i przechowywane bez naszej zgody, nawet jeżeli staramy się z tym walczyć. Nie mamy gwarancji, że firmy nie przywrócą tych danych ze starych kopii zapasowych lub nie przywrócą ich w przypadku poważnych problemów. Jeżeli chcemy jakąś kontrolę nad swoimi danymi, najlepiej po prostu ich nie przekazywać. Po wypełnieniu formularza nie ma już odwrotu.”
Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

Twój ślad cyfrowy jest trwały, ale możesz zrobić bardzo dużo by go ochronić.

Jak radzić sobie z ludźmi bez cyfrowego śladu

Gdy otrzymasz w mediach społecznościowych nieoczekiwaną wiadomość od kogoś nieznajomego, powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Oszustwa często wykorzystują fałszywe konta, boty oraz próby podszywania się, które nie mają żadnego cyfrowego śladu. Jest to pierwsze co powinieneś zrobić sprawdzając czy prośba nie pochodzi od podejrzanej osoby.

Jednocześnie jednak, wiele ludzi decyduje się na zwiększenie swojej prywatności poprzez właśnie usunięcie swoich kont w mediach społecznościowych.

Jeżeli nie możesz zdecydować czy dana osoba zachowuje się zbyt podejrzanie czy po prostu bardzo dba o swoją prywatność, sprawdź czy możesz potwierdzić jej słowa w wielu różnych źródłach. Szukaj śladów takich jak komentarze lub inne aktywności na podstawie których uda Ci się ustalić, że to nie jest nowo stworzone konto. Jeżeli nadal nie masz pewności, zignoruj prośbę. Jeżeli temat jest bardzo ważny, to osoba ponowi próbę kontaktu lub spróbuje dotrzeć do Ciebie innym kanałem.

Jak zarządzać swoim cyfrowym śladem

Ludzie często odpuszczają sobie dbanie o prywatność, ponieważ bardziej cenią sobie prostotę korzystania z produktów i usług. Z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to jednak bardzo ryzykowny wybór.

Za każdym razem, gdy dokładasz cegiełkę do swojego aktywnego cyfrowego śladu, podawaj tak mało informacji jak to tylko możliwe. Pomoże Ci to zminimalizować skutki potencjalnego wycieku Twoich danych osobowych.

“Dobrze jest zrozumieć co można, a czego nie można kontrolować. Możesz kontrolować co wrzucasz do sieci lub jakie informacje samemu udostępniasz usługodawcom. Po wysłaniu danych nie masz już jednak kontroli nad tym co się z nimi dzieje.”
Liviu Arsene (Senior E-threat Analyst, Bitdefender)

Jak zmapować swój cyfrowy ślad

Twoje dane już tam są, o to co możesz zrobić by lepiej poznać swój cyfrowy ślad:

 • Wyszukaj swoje imię i nazwisko (oraz numer telefonu) i przeanalizuj swoje znaleziska. Ponawiaj swoje wyszukiwanie co kilka miesięcy.
 • Ustaw alarmy, aby dowiedzieć się, gdy Twoje imię pojawi się w sieci.
 • Zrób listę kont i usuń te których już nie używasz. Wykorzystaj tę okazję, aby ocenić co warto oczyścić i jak wzmocnić swoją ochronę.
 • Przejrzyj swoje główne konta i utrudnij hackerom dostęp do nich. Ustaw silne hasła, skonfiguruj zapasowy adres email, włącz uwierzytelnianie wielostopniowe.
 • Sprawdź, czy doszło do wycieku danych dzięki Bitdefender Digital Identity Protection i natychmiast zmień hasła do kont dla których doszło do wycieku.
 • Odsubskrybuj newslettery, których nie czytasz.
 • Usuwaj spam oraz opróżniaj folder ze spamem.
 • Wyczyść swoje media społecznościowe, usuń kilka zdjęć, filmów, poproś aby usunąć oznaczenia ze zdjęć. Usuń także dane lokalizacyjne z postów.
 • Użyj Bitdefender Home Scanner, aby dowiedzieć się czy w Twojej sieci są jakieś podatne urządzenia lub hasła i uzyskać szczegółowe zalecenia dotyczące bezpieczeństwa.

Dzięki takiej mapie Twoich najbardziej narażonych zasobów, jesteś gotów postawić fundamenty prywatności i zabezpieczeń, a potem wyrobić w sobie nawyki, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnego rozszerzania swojego śladu.

Jak zapobiec zostawianiu cyfrowego śladu

Zależnie od tego jak bardzo chcesz być ostrożnym w przyszłości, jest wiele rzeczy, które możesz zrobić. Mamy dla Ciebie listę najefektywniejszych sposobów minimalizacji swojego cyfrowego śladu:

 • Wyłącz usługo lokalizacji na sowim telefonie i korzystaj z nich, kiedy jest niezbędne.
 • Unikaj podawania swojego prawdziwego imienia nazwisko podczas tworzenia kont, chyba że jest to absolutnie konieczne.
 • Korzystaj z innego maila do pracy i do kont osobistych. Ułatwi to zarządzanie i pozwoli uniknąć pomyłek.
 • Ogranicz widoczności swoich postów na mediach społecznościowych.
 • Nie udostępniaj zbyt dużo informacji w mediach społecznościowych. Unikaj publikowania zdjęć i filmów swojego domu i jego zawartości. Nie informuj o swoich wyjazdach. To samo tyczy się podobnych informacji o bliskich Ci osobach.
 • Odinstaluj z telefonu niepotrzebne aplikacje i ogranicz instalowanie nowych. Dodatkowym atutem będzie to, że nie będą Cię one rozpraszać w ciągu dnia.
 • Usuń stare emaile, wiadomości i konta z których już nie korzystasz. Rób to regularnie, aby uporządkować swoje urządzenia, cyfrowe życie i ułatwić sobie wynajdywanie spamu lub prób oszustwa.
 • Upewnij się, że Twój program antywirusowy również chroni przeglądarkę.
 • Użyj bezpiecznego VPN do ochrony swojego IP i ruchu internetowego przez podglądaczami. Jest to podstawa podczas korzystania z Wi-Fi.
 • Nie zakładaj niepotrzebnych kart lojalnościowych u podmiotów, z których często nie korzystasz. Rzadko będziesz z nich korzystał, a w zamian będziesz otrzymywać mnóstwo maili.

Odrobina rozwagi znacznie większy Twoją prywatność i bezpieczeństwo w Internecie. Myśl o każdym szczątku informacji, który umieszczasz w sieci jako o czymś trwałym. Zastanów się dwukrotnie zanim naciśniesz „wyślij”.

Jak chronić swój cyfrowy ślad

Jeżeli zastanawiasz się jak uniknąć używania danych, które są już publiczne, postaraj się zastosować do poniższych zaleceń:

 • Używaj osobnego adresu e-mail do swoich głównych kont i nie korzystaj z niego do innych usług
 • Załóż drugi adres e-mail, który możesz wykorzystać do odzyskania dostępu w przypadku włamania. Możesz także dodać zaufany kontakt, który Ci w tym pomoże
 • Używaj jednorazowych kart wirtualnych, aby uniknąć podawania danych swojej karty kredytowej.
 • Nigdy nikomu nie udostępniaj swoich haseł. Korzystaj z Menedżera Haseł, aby wyeliminować wielokrotne używanie tych samych, słabych haseł, które można złamać w kilka sekund.
 • Czytaj warunki użytkowania. Wiemy, że prawniczy żargon nie jest łatwą lekturą, ale pomoże Ci to zrozumieć jak cyfrowy ślad rozrasta się z każdą nową rejestracją.
 • Zakryj kamerę urządzenia lub skorzystaj z programu antywirusowego Bitdefender, który natychmiast Cię ostrzeże, gdy tylko ktoś spróbuje uzyskać dostęp do kamery lub mikrofonu bez Twojej wyraźnej zgody.
 • Korzystaj z szyfrowanych komunikatorów.
 • Korzystaj z przeglądarek nastawionych na prywatność z wbudowanymi ad-blockerami. Zrób to samo dla wyszukiwarki.
 • Unikaj hostowania lub udostępniania wrażliwych danych na komunikatorach lub niezaszyfrowanych hostingach.
 • Wyłączaj urządzenia podłączone do Internetu, gdy ich nie używasz. Zwróć szczególną uwagę na asystentów domowych.
 • Korzystaj ze swojego prawa do bycia zapomnianym gwarantowanego przez Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych oraz innych praw, które pozwalają Ci na żądanie usunięcia Twoich danych.
 • Zacznij korzystać z narzędzia monitorującego tożsamość cyfrową, które będzie Cię powiadamiało, gdy tylko dojdzie do wycieku Twoich danych.

Jak zapobiec przedostaniu się cyfrowego śladu do Dark Webu

Czasami cyberprzestępcom uda się zebrać Twoje dane i sprzedać je po dobrej cenie w Dark Webie. Gdy tylko to się stanie, zaraz powinieneś o tym wiedzieć i szybko zadziałać.

Gdy dojdzie do włamania do wielkiej firmy, ocena skutków i poinformowanie Cię o wycieku może im zająć nawet kilka miesięcy. Dzięki narzędziu takiemu jak Bitdefender Digital Identity Protection, natychmiast dowiesz się o wycieku danych lub podszywającym się pod Ciebie profilowi. Pomaga Ci ono również śledzić swój cyfrowy ślad, monitorować kilka adresów email, karty kredytowe, numer ubezpieczenia (SSN) oraz pozostałe konta.

W oparciu o te powiadomienia możesz ograniczyć skutki takich zdarzeń, poprzez zmianę haseł, zamrożenie konta i karty kredytowej lub zgłoszenie podszywających się profili.

cyfrowy ślad

Jak usunąć swój cyfrowy ślad

Jeżeli chcesz całkowicie „usunąć się z sieci” stoi przed Tobą nie lada wyzwanie. Cześć Twojego da się usunąć (np. konta w mediach społecznościowych), nadal są jednak rzeczy, których nie dasz rady usunąć (np. dokumenty rządowe).

Twój ciągle rosnący cyfrowy cień nie musi być jednak źródłem nerwów. Ciągłe usuwanie/czyszczenie swoich kont, emaili, wiadomości i innego rodzaju cyfrowych informacji da Ci większą kontrolę i uprości zarządzanie swoją cyfrową personą.

Pamiętaj, że hackerzy wykorzystają stare informacje, które znajdą w sieci i połączą je z nowymi, aby znaleźć sposób jak Cię podejść. Dlatego przed usunięciem konta warto jest usunąć z niego wszystkie dane, aby utrudnić, a nawet czasami zapobiec przechowywaniu Twoich danych przez firmy.

Najlepszym sposobem na usunięcie cyfrowego śladu jest zrobienie porządków, po jednym urządzeniu i koncie na raz.

“Jednym z najważniejszych narzędzi są ludzie. Nawet jeżeli cyberzabezpieczenia zdejmują z naszych barków większość ciężaru, nie powinniśmy polegać tylko na nich. Powinniśmy wdrażać i stosować praktyki, które pomogą nam zminimalizować generowanych przez nas cyfrowy ślad.”
Bogdan Botezatu (Director of Threat Research and Reporting, Bitdefender)

Myśl o swojej prywatności w sieci jak o wirtualnej walucie: chroń ją, ostrożnie ją wydawaj i zawsze się zastanów czy to co zyskujesz w zamian jest warte poniesionych kosztów.

Źródło: https://www.bitdefender.com/cyberpedia/how-to-protect-your-digital-footprint/


Autor


Damian S

Należę do działu Webmasterów. Do moich zadań należy tworzenie, poprawianie i pozycjonowanie nowych stron i wpisów na blogu. Aktualnie dalej jestem na etapie kształcenia się jako informatyk. W wolnym czasie dokształcam się w zakresie kolejnych języków programowania i uczę się tworzenia aplikacji mobilnych. W weekendy lubię zrelaksować się wędkując.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

  Formularz kontaktowy

  Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

  klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

  Dane kontaktowe
  stalynowy