Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

28 marca 2024

Cyberprzestępcza grupa korzystająca z oprogramowania ransomware Qilin zaatakowała The Big Issue, gazetę uliczną sprzedawaną przez osoby bezdomne. Jak donosi The Record, w poście na stronie Qilin, na której wyciekły informacje z ciemnej sieci, stwierdzono, że gang ukradł 550 GB poufnych danych spółce-matce czasopisma.

Grupa ransomware Qilin

Głośny atak ransomware na gazetę The Big Issue

Aby potwierdzić swoje posty, Qilin opublikowała zdjęcia czegoś, co prawdopodobnie przedstawia prawo jazdy i dane dotyczące wynagrodzenia dyrektora generalnego Big Issue Group, Paula Cheala.

Ponadto wydaje się, że wyciekły także dane dyrektora generalne działu inwestycji społecznych Big Issue, Danyala Sattara, w tym informacje związane z bankowością i paszportem.

Inny zrzut ekranu udostępniony przez grupę pokazuje pliki zawierające skany paszportów pracowników, arkusze kalkulacyjne z danymi pracowników, w tym imionami oraz nazwiskami, adresami e-mail, adresami domowymi oraz informacjami bankowymi.

W oświadczeniu przekazanym mediom Big Issue Group potwierdziła, że padła ofiarą cyberataku, ale nie wspomniała, czy otrzymała żądanie okupu i czy byłaby gotowa zapłacić swoim wyłudzaczom:

„W zeszłym tygodniu w Grupie Big Issue doszło do incydentu cybernetycznego. Dowiedziawszy się o tym, natychmiast podjęliśmy działania ograniczające dostęp do naszych systemów, współpracując z zewnętrznymi ekspertami ds. bezpieczeństwa IT, a dochodzenie w sprawie incydentu jest w toku. Dzięki proaktywnemu podejściu i podjętym krokom, mogliśmy rozpocząć przywracanie naszych systemów” – głosi komunikat ze strony The Big Issue.

Najbardziej rozpowszechniona na świecie gazeta uliczna potwierdziła, że część jej danych została opublikowana w ciemnej sieci i że współpracuje z zewnętrznymi ekspertami ds. cyberbezpieczeństwa, organami ścigania i organami regulacyjnymi.

Gazeta twierdzi, że cyberatak nie miał wpływu na ich publikację i dystrybucję.

Qillin – groźny usługodawca ransomware

Qillin (znany również jako Agenda) to znana firma dostarczająca ransomware jako usługę. Grupę tę odkryto po raz pierwszy w sierpniu 2022 r. Qillin jest znany z atakowania organizacji za pomocą oprogramowania ransomware napisanego w języku Rust and Go.

Qillin współpracuje z podmiotami stowarzyszonymi w celu infekowania, szyfrowania i wydobywania danych z organizacji. Ofiary otrzymują żądanie okupu stwierdzające, że skradzione informacje ulegną wyciekowi, jeśli nie zapłacą za klucz deszyfrujący.

Wśród wcześniejszych ofiar ataków oprogramowania ransomware Qilin znalazł się gigant części samochodowych Yanfeng i służby sądowe w Australii.

„Ransomware jako usługa jest coraz popularniejszą formą dystrybuowania złośliwego oprogramowania. Dzięki tej formie cyberprzestępczości niszczycielskie ataki mogą przeprowadzać małe grupy hakerskie, które nie mają wielkiego doświadczenia w programowaniu i kodowaniu, ponieważ otrzymują wsparcie techniczne od ekspertów i autorów oprogramowania ransomware. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, aby ograniczać swój ślad cyfrowy, zawsze korzystać ze skutecznego systemu antywirusowego wyposażonego w moduł antyransomware oraz być przygotowanym na próby phishingowe, na które możemy się natknąć po wycieku naszych danych” – mówi Krzysztof Budziński z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło: https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/ransomware-hits-the-big-issue-qilin-group-leaks-confidential-data/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy