Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

23 kwietnia 2024

Zastępcy prokuratorów amerykańskich Andrew Reich i Artie McConnell oskarżyli Charlesa O. Parksa III z Nebraski o rzekome oszukanie dwóch firm świadczących usługi przetwarzania w chmurze poprzez wykorzystanie ich zasobów do wydobywania kryptowaluty.

Oszustwo kryptowalutowe

Głośne oszustwo związane z wydobywaniem kryptowalut

Wydobywanie kryptowalut było kiedyś bardzo modne, ale w przypadku zwykłych konsumentów nie jest to już opłacalne, ponieważ wymagana energia jest zbyt kosztowna bez specjalistycznego sprzętu komputerowego.

Jest to również jeden z powodów, dla których przestępcy próbują instalować oprogramowanie wydobywcze na zaatakowanych komputerach, po prostu wykorzystując je w celu wydobywania i zużywania zasobów ofiar.

Parks, znany w sieci także jako CP3O, rzekomo opracował sprytną metodę, aby ktoś inny płacił za wydobywanie kryptowaluty, w tym przypadku dwóch znanych dostawców usług przetwarzania w chmurze.

„Jak twierdzono, porywając moc obliczeniową dostawców usług w chmurze, Parks ukradł potężne zasoby obliczeniowe o wartości milionów dolarów w celu nabycia kryptowaluty” – stwierdziło Biuro Prokuratora USA. „Biuro to będzie w dalszym ciągu priorytetowo traktować ściganie przestępców, którzy wykorzystują nową, wyrafinowaną technologię do angażowania się w stary schemat oszustw”.

Zgodnie z aktem oskarżenia Parks stworzył i wykorzystywał różne nazwiska, powiązania korporacyjne oraz adresy e-mail w celu zarejestrowania wielu kont u dostawców usług w chmurze, co umożliwiło mu dostęp do ogromnych ilości mocy obliczeniowej i pamięci masowej, za którą nie zapłacił. Jest oskarżony o oszukanie firm na kwotę ponad 3,5 miliona dolarów w zakresie zasobów obliczeniowych, co przyniosło mu prawie 1 milion dolarów zysku.

„Parki konwertowały i prały wpływy z kryptowalut za pośrednictwem giełd kryptowalut, rynku niezamienialnych tokenów (NFT), dostawcy płatności online i tradycyjnych rachunków bankowych, aby zamaskować ścieżkę audytu i oddzielić środki od oszustwa” – czytamy w akcie oskarżenia.

Jeśli Parks zostanie skazany, grozi mu maksymalnie 20 lat więzienia za oszustwa drogą elektroniczną i pranie pieniędzy oraz kolejne 10 lat za nielegalne transakcje pieniężne.

Kradzież mocy obliczeniowej – jak się bronić?

„Kradzież mocy obliczeniowej to obecnie coraz bardziej powszechny problem, który może dotknąć nie tylko wielkie przedsiębiorstwa i organizacje, lecz także zwykłych użytkowników sieci. Cyberprzestępcy regularnie rozsyłają złośliwe oprogramowanie, które umożliwia im kontrolę nad urządzeniami swoich ofiar i tworzenie gigantycznych nielegalnych sieci połączonych ze sobą komputerów i smartfonów. Takie botnety niepostrzeżenie kopią dla nich kryptowaluty, są wykorzystywane do ataków DDoS, lub do innych niecnych celów. Aby uniknąć tego cyberzagrożenia, powinniśmy wystrzegać się pirackich treści, podejrzanych stron i niebezpiecznych załączników. Ponadto powinniśmy zabezpieczyć nasze wszystkie urządzenia za pomocą skutecznego systemu antywirusowego, który wykryje i zneutralizuje wszelkie złośliwe oprogramowanie” – mówi Arkadiusz Kraszewski z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Źródło:https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/ohio-man-charged-for-allegedly-hijacking-cloud-providers-resources-to-mine-1-million-in-crypto/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy