Europejskie organy ścigania zadały cios oszustom prowadzącym call center na całym kontynencie, którzy ukradli miliony euro od inwestorów kryptowalutowych.
Władze walczące z przestępczością połączyły siły, aby zająć się zorganizowanymi grupami przestępczymi, które nakłaniały nieostrożnych członków społeczeństwa do inwestowania w fałszywe systemy kryptowalut.
Zatrzymania za oszustwa kryptowalutowe
Jak opisuje Europol, transgraniczne śledztwo zakończyło się 11 stycznia 15 aresztowaniami (14 w Serbii i jedno w Niemczech).
Ponadto przesłuchano 261 osób w Bułgarii, na Cyprze, w Niemczech i Serbii, przeszukano 22 lokalizacje – w tym cztery call center, dwie firmy i 16 rezydencji.
W wyniku nalotów policja przejęła trzy pojazdy, sprzęt komputerowy, kopie zapasowe i dokumenty, a także portfele, które, jak twierdzą, zawierają około 1 miliona dolarów.
Europol, który był zaangażowany w dochodzenie od połowy 2022 r. na wniosek niemieckich organów ścigania, twierdzi, że podejrzani używali reklam w sieciach społecznościowych do kierowania ruchu na fałszywe witryny inwestycyjne kryptowalut.
Ofiary, które pochodziły głównie z Niemiec, były początkowo nakłaniane do inwestowania niewielkich sum pieniędzy. Następnie zostaliby oszukani, aby uwierzyli, że osiągnęli znaczne zyski i zachęceni do przelania większych kwot pieniędzy na oszukańcze systemy.
Hakerzy zarobili setki milionów euro
Policja uważa, że wiele ofiar oszustwa nie zgłosiło swoich strat, co oznacza, że call center obsługiwane przez grupy przestępcze mogły zarobić setki milionów euro.
Aresztowania i zamykanie przestępczych centrów telefonicznych następuje w związku z rosnącą falą oszustw związanych z inwestycjami w kryptowaluty.
W październiku 2022 r. FBI wydało ostrzeżenie przed oszustwami związanymi z inwestowaniem w kryptowaluty (znanymi jako oszustwa polegające na uboju świń), które nakłaniają niczego niepodejrzewających członków społeczeństwa (tzw. „pigs”) do dokonywania rzekomych inwestycji za pośrednictwem fałszywej witryny lub aplikacji kryptograficznej.
Fałszywe aplikacje i strony internetowe dają ofiarom fałszywe wrażenie, że ich inwestycje rosną wykładniczo, ale kiedy podejmowana jest próba wypłaty środków, ofiarom mówi się, że będą musiały uiścić opłatę. Czasami strona może całkowicie zniknąć.
Nierzadko hakerzy podszywają się pod dawno utracony kontakt ofiary lub potencjalną romans, aby skłonić ją do dokonania początkowej inwestycji.
FBI informuje, że opinia publiczna:
- Weryfikuje ważność wszelkich okazji inwestycyjnych od nieznajomych lub dawno utraconych kontaktów na portalach społecznościowych.
- Uważaj na nazwy domen, które podszywają się pod legalne instytucje finansowe, zwłaszcza giełdy kryptowalut.
- Należy pamiętać, że błędnie napisane adresy URL, często z niewielkim odchyleniem od rzeczywistej witryny instytucji finansowej, mogą wskazywać, że są fałszywe.
- Nie pobieraj ani nie używaj podejrzanie wyglądających aplikacji jako narzędzi inwestycyjnych, chyba że można zweryfikować legalność aplikacji.
- Pamiętaj, że jeśli okazja inwestycyjna brzmi zbyt dobrze, aby była prawdziwa, prawdopodobnie tak jest. Uważaj na plany szybkiego wzbogacenia się.
Zobacz rówież – Hakerzy przeszukują 15 000 kont e-mail