Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz
Wróć do Aktualności

28 czerwca 2023

Wyprawa zmierzającej do Titanica łodzi podwodnej obsługiwanej przez OceanGate Expeditions zakończyła się tragedią dla pięciu odkrywców, którzy postanowili zbadać szczątki liniowca pasażerskiego spoczywającego w głębinach w pobliżu Nowej Funlandii od czasu swego nieudanego dziewiczego rejsu w 1912 roku. Podczas gdy świat w napięciu obserwował desperackie wysiłki odnalezienia łodzi podwodnej Titan i uratowania pasażerów, hakerzy postanowili działać. W ciągu 24 godzin od ogłoszenia przez amerykańską straż przybrzeżną znalezienia szczątków łodzi głębinowej oszuści znaleźli już sposoby na wykorzystanie tragedii, w której zginęło wszystkich pięciu członków ekspedycji.

Spam

Kampania phishingowa po katastrofie OceanGate

Od 23 czerwca Bitdefender Antispam Lab śledzi oszustwa wykorzystujące katastrofę batyskafu firmy Oceangate. W pierwszej wersji oszustwa e-mailowego hakerzy podszywają się pod panią Christine Dawood, której mąż Shahzada i syn Suleman zginęli na pokładzie łodzi podwodnej OceanGate.

Fałszywe e-maile, w większości wysyłane z adresów IP z USA, były kierowane do użytkowników z krajów anglojęzycznych.

E-mail rozpoczyna przedstawienie się „pani Dawood”, później następuje wzmianka o jej stracie i rzekomej decyzji o wykorzystaniu ogromnej sumy (18,5 miliona dolarów) zdeponowanej przez jej zmarłego męża w banku w Kanadzie na cele charytatywne.

Wygląda na to, że oszuści wykorzystali artykuły medialne i plotki o stanie zdrowia pani Dawood.

„Szczerze mówiąc, zdecydowałam się przekazać te pieniądze, aby pomóc osieroconym dzieciom lub tym znajdującym się w niekorzystnej sytuacji, ponieważ zdiagnozowano u mnie raka, umieram i nie sądzę, żebym mogła kontrolować ten zły okres w moim życiu” – czytamy w fałszywym e-mailu. – „Niedługo będę miała operację, potrzebuję twojej pilnej odpowiedzi, aby wiedzieć, czy będziesz w stanie wykonać ten projekt. Udzielę ci więcej informacji, w jaki sposób środki zostaną przelane na twoje konto bankowe”.

W drugiej wersji oszustwa cyberprzestępcy kontaktują się z użytkownikami, rzekomo w imieniu prawników nieżyjącego już Shahzady Dawooda. Korespondencja ma zapewniać użytkownikom część rodzinnej fortuny i wzywa odbiorców do natychmiastowej odpowiedzi z danymi osobowymi, które pozwolą im zabezpieczyć transfer środków.

W przeciwieństwie do poprzedniej wersji kampanii phishingowej – w tej cyberprzestępcy proszą użytkowników o podanie imienia i nazwiska, numeru telefonu i adresu oraz podanie oddzielnego adresu e-mail, za pośrednictwem którego będą kontynuować rozmowę.

„Chcę, żebyś wiedział, że wszystko zaplanowałem tak, że wyjdziemy z tego zwycięsko. Mam adwokata, który przygotuje niezbędny dokument stwierdzający, że jesteś najbliższym krewnym zmarłego Shahzady Dawooda. Wszystko, czego potrzebujesz na tym etapie, to podanie mi swoich pełnych danych, w tym imienia i nazwiska oraz adresu, aby adwokat mógł rozpocząć swoją pracę” – czytamy w wiadomości phishingowej.

„Po tym jak zostaniesz najbliższym krewnym zmarłego, adwokat wypełni również roszczenia w twoim imieniu, zapewni niezbędną zgodę i zmieni testament na twoją korzyść w celu przeniesienia środków na konto, którego numer podasz. W tej sprawie nie ma żadnego ryzyka, ponieważ zamierzamy przyjąć metodę zalegalizowaną, a adwokat przygotuje wszystkie niezbędne dokumenty”

Tragiczne wypadki i kataklizmy a kampanie phishingowe

Obie wersje oszustw opartych na wiadomościach e-mail wyraźnie ilustrują, w jaki sposób oszuści stale aktualizują swoje taktyki, dostosowując ataki do wykorzystywanych bieżących wydarzeń, dodając nowe zwroty akcji do już istniejących oszustw.

„Trwająca kampania phishingowa związana z wypadkiem OceanGate jest niestety kolejną wersją tradycyjnego systemu opłat zaliczkowych. W tego rodzaju oszustwach ofiary są proszone o przelewanie pieniędzy jako gwarancji bankowych, podatków, opłat prawnych lub innych opłat bankowych, zanim otrzymają to, co im obiecano. Odbiorcy, którzy odpowiedzą na wiadomość e-mail lub podadzą jakiekolwiek informacje kontaktowe, prawdopodobnie zostaną skłonieni do przeniesienia rozmowy do aplikacji obsługującej wiadomości błyskawiczne, takich jak WhatsApp, gdzie oszust będzie próbował przekonać ich do podania poufnych informacji i przelania pieniędzy” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.

Tragiczne wydarzenia stanowiły w ostatnich latach jeden z najczęściej wykorzystywanych tematów przez cyberprzestępców, od pandemii po wojnę na Ukrainie i kryzys humanitarny w Turcji i Syrii.

Źródło https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/oceangate-disaster-spawns-advance-fee-scams-bitdefender-antispam-lab-warns/

Pobierz plik PDF

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Marken Systemy Antywirusowe jako źródła.

Dane kontaktowe:

Sklep internetowy

sklep@bitdefender.pl

Pomoc techniczna

pomoc@bitdefender.pl

Marketing

promocje@marken.com.pl

Centrala

kontakt@marken.com.pl

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy