Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBezpieczeństwo w InternecieBlogCiekawostkiZagrożenia Internetowe

Inteligentny dom – najmniej bezpieczne urządzenie

Szymon Czudowski

8 kwietnia 2021

Użytkownicy domowi na ogół ufają urządzeniom łączącym się z siecią. Konsumenci inwestując w nowoczesne przedmioty Internetu Rzeczy wychodzą z założenia, że będą one sprawnie działały, automatycznie się aktualizowały i szybko się nie zestarzeją. Przynajmniej dwa z wymienionych oczekiwań są nierealne. W większości przypadków użytkownicy sami muszą zadbać o ich aktualizację, a domowy sprzęt elektroniczny wcześniej czy prędzej trafi do lamusa. Ten sposób myślenia prowadzi do tego, że w domowej sieci pracują niezabezpieczone urządzenia. 

Sytuacja jest szczególnie niepokojąca, zwłaszcza kiedy dotyczy pamięci masowych zawierających cenne, a czasami krytyczne dane. Telemetria firmy Bitdefender pokazuje, że chociaż serwery NAS nie mieszczą się nawet w pierwszej dziesiątce najczęściej używanych urządzeń w inteligentnych domach, to jednak zajmują pierwsze miejsce pod względem liczby luk występujących w zabezpieczeniach. Co gorsza, systemy NAS zazwyczaj służą do tworzenia kopii zapasowych czy przechowywania ważnych zasobów cyfrowych. Jednym z najczarniejszych scenariuszy jest zaszyfrowanie cennych danych za pomocą oprogramowania ransomware.

Jak poprawić bezpieczeństwo inteligentnego domu?

Użytkownicy domowi mogą rozwiązać część problemów związanych z cyberbezpieczeństwem we własnym zakresie. Należy sprawdzić czy urządzenia posiadają zaktualizowane oprogramowanie i czy producent wciąż wspiera sprzęt. Kolejnym krokiem powinno być zastosowanie inteligentnego routera, który potrafi wykrywać naruszone urządzenia. Zdaniem specjalistów Bitdefender dostarczenie takiego sprzętu leży w gestii dostawców usług internetowych. Na rynku dostępne są rozwiązania realizujące zadania związane nie tylko ze wskazywaniem luk, ale również powstrzymujące przed atakami DDoS, czy brute-force, a nawet obejmujące kontrolę rodzicielską na poziomie sieci. 

Wszystko wskazuje na to, że liczba domowych użytkowników NAS będzie wzrastać ze względu na rosnącą liczbę cyfrowych zasobów, a także większe zaufanie do przechowywania kopii zapasowych w lokalnych środowiskach. Jeśli domownicy, a także providerzy, nadal będą ignorować kwestie związane z ochroną sprzętu, problemy związane z sieciowym bezpieczeństwem będą narastać.


Autor


Szymon Czudowski

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy