Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Ransomware

5 oznak, że Twoja firma jest łatwym celem dla oprogramowania ransomware

Piotr R

17 listopada 2023

Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez eSecurity Planet, które dotyczy publicznych zasobów internetowych w 471 firmach z listy Fortune 500, wykryto ponad 148 000 krytycznych luk w zabezpieczeniach, co daje średnio 476 na firmę. Oznacza to, że liczba potencjalnych celów jest tak duża, że hakerzy nie muszą nawet wykorzystywać ich wszystkich do włamywania się do systemów przedsiębiorstwa. Zamiast tego mają do dyspozycji listę miękkich celów, wiedząc, że zespół ds. bezpieczeństwa jest zbyt zdecentralizowany, aby wykryć i rozwiązać każdą słabość. Dlatego zespół Bitdefender przygotował listę 5 oznak, które świadczą o tym, że Twoja firma może być potencjalnym celem dla oprogramowania Ransomware.

Oprogramowanie ransomware

Ransomware – stale rosnące cyberniebezpieczeństwo

Według raportu oceny cyberbezpieczeństwa Bitdefender w 2023 roku, ponad połowa ankietowanych firm doświadczyła naruszenia bezpieczeństwa w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a większość z tych ataków to próby oprogramowania ransomware mające na celu przejęcie kontroli nad krytycznymi systemami biznesowymi w zamian za zapłatę.

Ewolucja oprogramowania ransomware zmusza organizacje do ponownej oceny swojej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa przez pryzmat ryzyka biznesowego. Zespoły ds. bezpieczeństwa muszą identyfikować luki w zabezpieczeniach, ustalać priorytety dla najbardziej krytycznych luk i lepiej eliminować luki, które stanowią największe ryzyko dla organizacji.

Branża oprogramowania ransomware dojrzewa – rozwój grup hakerskich

Czerpiąc przykład z międzynarodowych korporacji, cyberprzestępcy zdali sobie sprawę, że najbardziej optymalnym dla nich rozwiązaniem jest wykorzystanie efektu skali. Zamiast pracować w pojedynkę i tworzyć pojedyncze zagrożenia, przestępcy skonsolidowali zasoby, aby stworzyć globalne gangi zajmujące się oprogramowaniem ransomware. Sieci ransomware jako usługa, składające się z operatorów i podmiotów stowarzyszonych działających na własny rachunek, działają na dużą skalę, aby atakować wiele ofiar jednocześnie i ponownie inwestować swoje zarobki w ogromne centra badawczo-rozwojowe, gdzie hakerzy niestrudzenie pracują, aby odkrywać i wykorzystywać więcej luk w zabezpieczeniach.

Wysiłki te dotyczą opracowywania zestawów oprogramowania ransomware, które są sprzedawane na czarnym rynku przedsiębiorczym przestępcom, którzy często nie mają żadnej wiedzy technicznej. Po prostu używają karty kredytowej i gotowe – stanowią zagrożenie dla każdej, nawet największej firmy na świecie.

Wdrażanie strategii zarządzania podatnościami na podstawie ryzyka

Strategia łagodzenia powinna opierać się na ryzyku biznesowym. Zespoły ds. bezpieczeństwa potrzebują niezawodnego i dokładnego systemu zarządzania zasobami, który wyszukuje każdy podatny na ataki punkt końcowy w sieci i zapewnia jego aktualność w zakresie najnowszych poprawek oprogramowania sprzętowego oraz oprogramowania. Należy również zastosować dostęp najmniej uprzywilejowany, zapewniając, że tylko użytkownicy potrzebujący dostępu będą mieli odpowiednią ilość dostępu, bez narażania organizacji na ryzyko.

5 oznak, że twoja firma może być podatna na atak ransomware

Oto pięć sygnałów ostrzegawczych przygotowanych przez zespół Bitdefender, o których organizacje muszą wiedzieć, wdrażając strategię dotyczącą podatności na zagrożenia opartą na ryzyku:

1. Nieaktualne oprogramowanie

Oprogramowanie jest zmienne. Często poprawki lub aktualizacje mogą przerwać ustalony proces lub zablokować zautomatyzowane zadania. Kiedy szukamy obszarów, w których organizacja jest podatna na ataki, kluczowe znaczenie ma jasne zrozumienie, jakiego oprogramowania używa się, w jaki sposób jest ono połączone z innymi systemami biznesowymi oraz jaka wersja jest zainstalowana. Na przykład system zarządzania łańcuchem dostaw może działać w nieobsługiwanej wersji systemu Windows, ale aktualizacja może przerwać podstawowy proces biznesowy. Właściwa wiedza o tym, jak oprogramowanie może wpłynąć na produktywność, pomaga ocenić ryzyko we właściwym kontekście.

2. Brak szkolenia opartego na rolach

Szkolenie zespołu opartego na rolach nie powinno być wyborem, lecz koniecznością. Różne role wiążą się z różnymi czynnikami ryzyka i ważne jest, aby pracownicy zostali odpowiednio przeszkoleni w zakresie swoich konkretnych obowiązków. Użytkownicy mający dostęp do informacji finansowych lub informacji o klientach powinni wiedzieć, czego się od nich oczekuje w zakresie prywatności i przestrzegać szczegółowych procesów chroniących te krytyczne informacje. Po wiadomości e-mail z prośbą do asystenta wykonawczego o wystawienie czeku należy dołączyć jakiś sposób uwierzytelnienia prośby. Coraz bardziej wyrafinowane ataki typu spear phishing i socjotechnika sprawiają, że ma to kluczowe znaczenie.

3. Nieodpowiednie systemy kopii zapasowych

Niezawodne kopie zapasowe stanowią zabezpieczenie przed atakami oprogramowania ransomware, ale przechowywanie wszystkiego w czasie rzeczywistym na wysokiej klasy dyskach jest niepraktyczne. Ważne jest, aby ocenić, co należy utworzyć w kopii zapasowej, w jaki sposób można uzyskać do niej ponowny dostęp i jak szybko należy ją odzyskać. Umieszczenie tego w kontekście ryzyka biznesowego umożliwia organizacjom korzystanie z różnych nośników pamięci — niektórych szybkich i bezpiecznych o dużej pojemności w porównaniu z tańszymi alternatywami dla mniej krytycznych danych. Ważne jest również regularne aktualizowanie obrazów krytycznych obrazów systemów, aby uniknąć błędów i opóźnień, gdy liczy się szybkość.

4. Luki w sieci otwartej

Dzisiejszy biznes musi być połączony z globalną siecią. Użytkownicy wewnętrzni i zewnętrzni podczas wykonywania swojej pracy korzystają z różnorodnych narzędzi, procesów, aplikacji, platformy Software as a Service (SaaS) i innych usług internetowych — a wszystkie one wymagają wszechobecnego dostępu. Zespoły ds. bezpieczeństwa nigdy nie uzyskają pełnego obrazu wszystkich tych połączeń, ale ważne jest, aby uwzględnić te priorytetowe. Cotygodniowe i miesięczne skanowania mogą pomóc w wykryciu otwartych połączeń sieciowych i potencjalnych luk w zabezpieczeniach, a także pomóc w lepszym zarządzaniu i ochronie rosnącej powierzchni zagrożeń.

5. Niezgodność z najlepszymi praktykami w zakresie cyberbezpieczeństwa

Prawie każda organizacja podlega wielu przepisom i wymogom audytowym – zwłaszcza jeśli działa w wielu krajach i regionach na całym świecie. Ważne jest, aby zespół ds. bezpieczeństwa rozumiał, gdzie organizacja ponosi winę i czy przestrzega zasad. Widoczność i świadomość to klucze do zapewnienia, że spełniasz wymagania dotyczące zgodności w bezpieczny i niezawodny sposób.

Inteligentna, zniuansowana strategia zarządzania lukami w zabezpieczeniach

Coraz bardziej wyrafinowane gangi zajmujące się oprogramowaniem ransomware robią wszystko, co w ich mocy, aby wykorzystać rosnącą liczbę luk w zabezpieczeniach w celu włamania się do sieci korporacyjnych. Nawet największe i najskuteczniejsze zespoły ds. bezpieczeństwa nie są w stanie pokryć całości szybko rosnącej powierzchni zagrożeń. Organizacje muszą oceniać luki w zabezpieczeniach w odniesieniu do ryzyka biznesowego — luki w zabezpieczeniach, które w większym stopniu wpływają na produktywność lub bezpieczeństwo, powinny być szybko eliminowane.

Lepsze, bardziej niezawodne zarządzanie zasobami pomaga zespołom ds. bezpieczeństwa osiągnąć ten cel — umożliwiając im identyfikację luk w zabezpieczeniach w całej organizacji, nadanie priorytetu najbardziej krytycznym i szybką pracę nad ich rozwiązaniem. Obszary zagrożeń są zbyt duże i rozszerzają się zbyt szybko, aby zespoły ds. bezpieczeństwa mogły podjąć próbę wyłapania wszystkiego na raz. Potrzebna jest bardziej inteligentna i zróżnicowana strategia.

Warto zatem rozważyć wdrożenie specjalistycznych narzędzi, które odciążą zespoły do spraw cyberbezpieczeństwa takie, jak Bitdefender XDR i EDR.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy