Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Ataki hakerskie na firmy – ich rodzaje i sposoby ochrony

dariusz.w

15 czerwca 2023

Serwery, stacje robocze, urządzenia IoT – zazwyczaj każde z nich wykorzystujemy w firmach. Serwery z bazami danych, usługami i aplikacjami są najważniejszymi urządzeniami w większości organizacji. Stacje robocze używane przez pracowników dają możliwość korzystania z tych zasobów, zaś urządzenia IoT, takie jak drukarki sieciowe, projektory czy ekrany interaktywne, zapewniają nam dodatkową wygodę w pracy. Jednak każde z tych urządzeń może paść ofiarą ataku, a jeśli każde urządzenie – to również każdy pracownik, który z nich korzysta.

człowiek z zasłoniętą kapturem twarzą przy otwartym laptopie w ciemnym pomieszczeniu

Rodzaje cyberataku na firmy

Oto kilka głównych metod, którymi posługują się cyberprzestępcy atakujący przedsiębiorstwa.

Phishing

Większość cyberincydentów w firmach rozpoczyna się od ataku socjotechnicznego lub typu phishing. Podobnie jak atak socjotechniczny jest on ukierunkowany na użytkowników i ma na celu wykonanie przez nich określonej akcji, np. kliknięcia w spreparowany link otrzymany w wiadomości e-mail lub instalację określonej „aktualizacji” systemu bądź oprogramowania w komputerze.

Inżynieria społeczna

Ataki hakerskie na firmy coraz częściej wykorzystują inżynierię społeczną. Przykładem tego typu zagrożenia może być polecenie wysłania przelewu przekazane np. w wiadomości SMS rzekomo od przełożonego czy nawet połączenie głosowe z „nim”. Sposób wydaje się skuteczny, jednak tego rodzaju ataki są najtrudniejsze do przeprowadzenia, dlatego cyberprzestępcy wybierają serwery jako główny cel i infekują je zagrożeniami typu ransomware. 

Ransomware

To rodzaj złośliwego oprogramowania, które stosuje zaawansowane techniki szyfrowania w celu zablokowania dostępu do danych lub systemów komputerowych. Zainfekowawszy system, ransomware rozpoczyna szyfrowanie plików ofiary. Wykorzystuje silne algorytmy szyfrowania, które zamieniają dane poszkodowanego w nieczytelny dla niego format. Szyfrowane mogą być pliki dokumentów, zdjęcia, filmy, bazy danych i inne dane znajdujące się na zainfekowanym komputerze lub w podłączonych urządzeniach. Użytkownikowi pojawia się komunikat z informacją, że musi wpłacić okup w formie kryptowaluty za odszyfrowanie. Jeśli dysponujemy kopią zapasową i nie została ona uszkodzona w wyniku ataku, to niezwłocznie powinniśmy przystąpić do jej odzyskiwania, aby zminimalizować przestoje w firmie. Jeśli nie posiadamy kopii zapasowej lub została ona uszkodzona, stoimy wtedy przed wyborem: zapłacić czy nie zapłacić. Warto wiedzieć, że nierzadko nawet po otrzymaniu okupu cyberprzestępcy nie wysyłają klucza deszyfrującego.

DoS i DDoS

Dosyć popularnymi atakami hakerskimi na firmy są jeszcze ataki typu DoS (Denial of Service) lub DDoS (Distributed Denial of Service). Polegają one na próbie zablokowania lub ograniczenia dostępności usług albo zasobów sieciowych dla prawowitych użytkowników. Ataki DoS mają na celu przeładowanie infrastruktury sieciowej, serwerów lub aplikacji, powodując spowolnienie lub całkowite wyłączenie usług, co prowadzi do niedostępności dla zamierzonych użytkowników. Bardzo często możemy zaobserwować (szczególnie podczas tzw. Black Friday) podobne zjawisko, gdy kilka tysięcy osób poluje na okazje w tym samym sklepie, co doprowadza do przeciążenia jego infrastruktury i uniemożliwia zakupy.

Ataki hakerskie na firmy – jak im przeciwdziałać?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wyżej opisanych incydentów, należy wdrożyć podstawowe środki cyberbezpieczeństwa.

Sprzętowa zapora sieciowa

Przede wszystkim zadbajmy o sprzętową zaporę sieciową, która będzie blokowała podejrzane połączenia, niechciane treści lub niebezpieczne pakiety. Dobrej jakości urządzenia firewall wyposażone są w liczne funkcje, takie jak filtrowanie treści, detekcja ataków, kontrola dostępu oraz VPN (Virtual Private Network), co pozwala na bezpieczne zdalne połączenia, np. z domu do sieci firmowej. 

Oprogramowanie antywirusowe

Kolejnym elementem obrony przed atakami hakerskimi na firmę jest bezpośrednia ochrona stacji roboczych i serwerów. Najlepszym na to sposobem jest zabezpieczenie systemem antywirusowym. Obecne rozwiązania wyposażone są w funkcje: maszynowego uczenia, analizę heurystyczną i behawioralną, umożliwiają także wykrywanie i naprawę podatności w systemach operacyjnych oraz w zainstalowanym oprogramowaniu. Dobrej klasy antywirus powinien być również wyposażony w system EDR, dzięki któremu będziemy w stanie prześledzić dowolne zdarzenie mające miejsce na serwerze czy komputerze. EDR umożliwia np. analizę uruchomionych procesów, nawiązanych połączeń sieciowych, zapytań DNS czy wgląd w połączenia pulpitu zdalnego.

Reguralne aktualizacje

Ataki hakerskie na firmę często wykorzystują nasze zaniedbania, np. luki w nieaktualizowanych programach. Ransomware oraz inne zagrożenia typu malware mogą dostać się na nasze urządzenia dzięki podatnościom występującym w oprogramowaniu. Z tego względu należy zwracać uwagę, czy posiadamy aktualne systemy operacyjne oraz aktualne oprogramowanie, które wykorzystujemy w pracy. Pomocne mogą się okazać bazy z artykułami CVE – zawierają one informacje o wykrytych podatnościach, mogą także wskazywać, w jakiej wersji oprogramowania takie podatności występują.

Cyberedukacja pracowników

Pracownicy są często pierwszą linią obrony przed atakami cybernetycznymi. Szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa są kluczowe dla zwiększenia świadomości i wiedzy na temat potencjalnych zagrożeń. Szkolenia powinny obejmować tematy takie jak: rozpoznawanie phishingu (próby wyłudzenia danych), bezpieczne praktyki korzystania z haseł, identyfikowanie podejrzanych załączników i linków oraz ogólne zasady dotyczące bezpiecznego korzystania z technologii.

Podsumowanie

W XXI wieku ataki hakerskie na firmy nie są rzadkością, można wręcz powiedzieć, że zdarzają się coraz częściej.

Na szczęście nie jesteśmy bezradni wobec cyfrowej przestępczości. Znając potencjalne cyberniebezpieczeństwa, wiemy także, w jaki sposób się przed nimi chronić. Korzystajmy zatem z dostępnych rozwiązań i edukujmy podwładnych w tym zakresie. Promowanie kultury bezpieczeństwa w firmie sprawi, że każdy pracownik poczuje się odpowiedzialny za ochronę danych i raportowanie wszelkich podejrzanych lub nietypowych incydentów.wiedzy


Autor



Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy