Każdy, kto korzysta z Internetu, jest narażony na zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem i prywatnością. Im bardziej jesteś świadomy tych zagrożeń oraz potencjalnego niewłaściwego wykorzystania Twojej tożsamości i danych, tym bardziej prawdopodobne jest, że unikniesz zagrożeń, które mogą zaszkodzić Twojej reputacji lub finansom. Podczas korzystania z sieci musisz stawić czoła wielu trudnym zadaniom, w tym prawidłowej ocenie poziomu zagrożenia – lub określeniu, jakie czynniki mogą narazić Cię na niebezpieczeństwo online i jak mogą wpłynąć na Twoją prywatność. Dlatego zespół Bitdefender przygotował poradnik, dzięki któremu będziesz bardziej świadomy cyberzagrożeń i dowiesz się, jak przygotować się na potencjalną kradzież danych.
Jak możesz ocenić poziom zagrożeń dla swojej prywatności – najważniejsze zagrożenia
W świecie opartym na danych Twoja tożsamość cyfrowa ma większe znaczenie niż myślisz i często jest najbardziej narażona na kradzież i niewłaściwe wykorzystanie przez hakerów, oszustów i inne strony trzecie. Dlatego zanim zaczniemy tworzyć model zagrożeń dla swojej prywatności, przypomnijmy sobie, jakie rodzaje danych mogą mieć najbardziej szkodliwe skutki, jeśli wpadną w niepowołane ręce:
Poufne dane obejmujące imię i nazwisko, numer telefonu, adres fizyczny, adresy e-mail, hasła, adresy IP, numer ubezpieczenia oraz numery prawa jazdy i paszportu. Połączenie tych danych może pozwolić cyberprzestępcom na przeprowadzanie przestępstw związanych z kradzieżą tożsamości.
Dane dotyczące płatności związane z transakcjami finansowymi, takie jak numery kart kredytowych i debetowych, numery kont bankowych i kody PIN, które umożliwiają złośliwym podmiotom uzyskanie dostępu do Twoich kont finansowych, przelewanie środków lub dokonywanie zakupów w Twoim imieniu.
Dane dotyczące zdrowia, w tym historia medyczna, dane ubezpieczenia zdrowotnego, wizyty w szpitalu i recepty, które mogą umożliwić oszustom między innymi kradzież tożsamości medycznej.
Określenie poziomu zagrożenia bezpieczeństwa w pięciu prostych krokach
Aby lepiej ocenić swoje potrzeby w zakresie prywatności i bezpieczeństwa oraz chronić swoją tożsamość, musisz określić potencjalne wektory zagrożenia, prawdopodobieństwo ataków oraz konsekwencje stania się ofiarą cyberprzestępców.
Zacznij od ustalenia aktywów, które chcesz chronić
Twoje urządzenia i konta internetowe przechowują cenne dane, takie jak informacje finansowe, dane związane z pracą, ważne dokumenty, rodzinne filmy wideo i inne poufne pliki. Powinieneś mieć jasny obraz, jakiego rodzaju dane chcesz chronić i kto ma do nich dostęp oraz podjąć niezbędne kroki, aby uniemożliwić innym przeglądanie ich.
Spróbuj zidentyfikować potencjalne zagrożenia lub osoby trzecie, które mogą chcieć uzyskać dostęp do Twoich urządzeń i danych
Może to obejmować hakerów, byłego partnera, brokera danych, konkurenta, prześladowcę lub inne złośliwe osoby. W zależności od wyników analizy możesz właściwie rozwiązać wszelkie problemy związane z bezpieczeństwem.
Określ prawdopodobieństwo ataku
„Większość internautów niekoniecznie czuje się zagrożona, fałszywie wierząc, że nie mogą stać się celem oszustów i cyberprzestępców. Pozbądź się postawy „mnie to się nie może przytrafić” i przestań zakładać, że Twoje konta nie zawierają żadnych informacji, które można wykorzystać. Jeśli jesteś aktywnym obywatelem cyfrowym, załóż, że Twoje dane zostaną ostatecznie ujawnione online, niekoniecznie z Twojej winy (naruszenia danych i wycieki z organizacji i firm)” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.
Jakie są bezpośrednie i długoterminowe konsekwencje naruszenia Twojej cyfrowej tożsamości?
Hakerzy mogą uzyskać dostęp do Twoich danych poprzez luki w zabezpieczeniach, złośliwe ataki lub przypadkowe ujawnienie. Gdy Twoje dane lub aktywa zostaną ujawnione, cyberprzestępcy mogą popełnić oszustwo, podszyć się pod Ciebie i zrujnować Twoją zdolność kredytową lub reputację.
Jaki jest twój plan zapobiegania i jak możesz złagodzić potencjalne konsekwencje
Niestety obecnie nie ma doskonałego protokołu, który byłby w stanie w pełni zabezpieczyć Twoją tożsamość, finanse i dane. Jednak nadanie priorytetu bezpieczeństwu cyfrowemu i nadążanie za najnowszymi narzędziami bezpieczeństwa oraz prywatności może pomóc zminimalizować ryzyko stania się ofiarą cyberataku.
Co powinieneś zrobić, aby zminimalizować ryzyko stania się cyberofiarą?
Zmniejsz liczbę informacji udostępnianych online i chroń poufne dane.
Uważaj, gdzie klikasz — pobieranie plików z niezweryfikowanych źródeł naraża Ciebie i Twoje urządzenia na zagrożenia bezpieczeństwa, które mogą zaszkodzić Twojej prywatności i finansom.
Zwiększ bezpieczeństwo swoich haseł — hasła to pierwsza linia obrony przed atakami polegającymi na przejęciu konta, które mogą zaszkodzić Twoim finansom lub reputacji. Możesz także zainstalować menedżera haseł, który pomoże Ci zarządzać poświadczeniami konta.
Aktualizowanie urządzeń i oprogramowania sprawia, że są one mniej podatne na ataki.
Monitorowanie wycieków danych może pomóc złagodzić wszelkie potencjalne zagrożenia.
Wdrożenie planu reagowania na naruszenia bezpieczeństwa danych — ponieważ firmy i organizacje znajdują się pod ciągłym ostrzałem cyberprzestępców, szybkie reagowanie i łagodzenie potencjalnych konsekwencji naruszeń danych stało się kluczowe dla konsumentów.
Korzystaj ze skutecznego systemu antywirusowego, aby zapobiegać złośliwym atakom, phishingowi i oszustwom.
Źródło https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/how-can-you-assess-the-level-of-threats-to-your-privacy-and-prevent-compromise-of-your-digital-identity-and-data/