Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

AktualnościBlog

Podsumowanie zagrożeń Bitdefender – Październik 2023

Piotr R

3 listopada 2023

Nawet gdy październikowy miesiąc świadomości cyberbezpieczeństwa przyczynił się do tego, że Internet został zalany artykułami i kampaniami na temat znaczenia bezpieczeństwa w Internecie, zespół Bitdefender zaobserwował zaskakujący wzrost liczby zagrożeń bezpieczeństwa. Jest to szczególnie niepokojące, ponieważ można spodziewać się dalszego wzrostu liczby takich incydentów w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Październik 2023 – wzrost liczby zagrożeń spowodowanych przez użytkowników

„Incydenty związane z bezpieczeństwem spowodowane przez użytkownika” odnoszą się do incydentów związanych z bezpieczeństwem cybernetycznym spowodowanych przez osoby fizyczne, często z powodu braku świadomości lub nieumyślnych działań. Ponad 70% ostatnich incydentów zbadanych przez zespół Bitdefender MDR obejmowało błąd ludzki wynikający z trzech głównych przyczyn: phishingu, złośliwych plików i niebezpiecznych adresów URL. Incydenty te podkreślają krytyczną potrzebę edukacji użytkowników, poszerzania świadomości i stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa w celu ograniczenia ryzyka związanego z działaniami człowieka, ostatecznie zapobiegając potencjalnym naruszeniom bezpieczeństwa.

Wiele incydentów ma swoje źródło w niemonitorowanych segmentach sieci lub systemach, w których brakuje standardowych zasad bezpieczeństwa, często z powodu ludzkich wyborów. W wielu przypadkach pracownicy, którzy najbardziej sprzeciwiają się przestrzeganiu wytycznych dotyczących bezpieczeństwa, często są tymi, którzy ich najbardziej potrzebują. Niechęć do ustalania spójnych polityk często wynika z braku zrozumienia związanego z nimi ryzyka lub świadomej decyzji o ich zaakceptowaniu. Niemonitorowane segmenty mogą również wynikać ze względów finansowych, a wdrażanie agentów może ograniczać się do urządzeń postrzeganych jako najbardziej krytyczne lub stwarzające największe ryzyko.

Aby stawić czoła tym wyzwaniom i zmniejszyć ryzyko incydentów związanych z bezpieczeństwem ze strony użytkowników zespół Bitdefender przedstawił pięć kluczowych zaleceń:

Proste komunikaty: upewnij się, że zalecenia dotyczące cyberbezpieczeństwa są proste, jasne i wykonalne. Unikaj technicznego żargonu i podawaj łatwe do zrozumienia wskazówki.

Trafność i dostosowywanie: dostosuj komunikaty dotyczące cyberbezpieczeństwa do konkretnych odbiorców, biorąc pod uwagę ich wiedzę techniczną i świadomość bezpieczeństwa.

Zaangażowanie i edukacja: używaj angażujących treści, takich jak filmy i scenariusze z życia wzięte, aby praktyki bezpieczeństwa były zrozumiałe i zapadające w pamięć.

Spójność i regularne przypomnienia: wzmacniaj praktyki cyberbezpieczeństwa przez cały rok.

Ciągłe uczenie się i informacja zwrotna: wdrażaj ciągłe szkolenia, symulowane ćwiczenia i przekazuj użytkownikom informacje zwrotne, aby informować ich na bieżąco i motywować do stosowania najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa.

Raport dotyczący oprogramowania ransomware

Ataki typu spear phishing są często wykorzystywane jako początkowy wektor ataku, a infekcja oprogramowaniem ransomware jest często ostatnim etapem łańcucha cyberataku. Na potrzeby tego raportu zespół Bitdefender przeanalizował wykrycia złośliwego oprogramowania zebrane we wrześniu 2023 r. Uwaga: Bitdefender liczył tylko ogólną liczbę przypadków, a nie znaczenie finansowe wpływu danych infekcji. Oportunistyczni przeciwnicy i niektóre grupy ransomware jako usługa (RaaS) reprezentują wyższy odsetek w porównaniu z grupami, które są bardziej selektywne w wyborze swoich celów, ponieważ przedkładają ilość nad większą wartość.

Przeglądając te dane, pamiętaj, że są to wykrycia oprogramowania ransomware, a nie infekcje.

10 najlpopularniejszych rodzin oprogramowania ransomware

Bitdefender przeanalizował wykrycia szkodliwego oprogramowania od 1 do 30 września. W sumie zostało zidentyfikowanych 268 rodzin ransomware. Liczba wykrytych rodzin oprogramowania ransomware może zmieniać się w każdym miesiącu, w zależności od bieżących kampanii oprogramowania ransomware w różnych krajach.

10 krajów najczęściej dotykanych przez cyberataki

W sumie w tym miesiącu Bitdefender wykrył oprogramowanie ransomware ze 151 krajów. Ransomware w dalszym ciągu stanowi zagrożenie dotykające niemal cały świat. Poniżej znajduje się lista 10 krajów najbardziej dotkniętych oprogramowaniem ransomware. Wiele ataków oprogramowania ransomware w dalszym ciągu ma charakter oportunistyczny, a wielkość populacji jest skorelowana z liczbą wykrycia.

Trojany na Androida

Poniżej znajduje się lista 10 najpopularniejszych trojanów atakujących Androida, które zostały wykryte we wrześniu 2023 r.

Triada.LD — złośliwe oprogramowanie, które zbiera poufne informacje o urządzeniu (identyfikatory urządzeń, identyfikatory abonentów, adresy MAC), a następnie wysyła je do serwera kontroli. Serwer kontroli odpowiada, odsyłając łącze do ładunku, który złośliwe oprogramowanie pobierze i uruchomi.

SMSSend.AYE – złośliwe oprogramowanie, które przy pierwszym uruchomieniu próbuje zarejestrować się jako domyślna aplikacja SMS, prosząc o zgodę użytkownika. Jeśli tego dokona, zbiera wiadomości przychodzące i wychodzące użytkownika i przekazuje je do serwera dowodzenia i kontroli (C&C).

SpyAgent.IN – aplikacje, które wydobywają poufne dane, takie jak wiadomości SMS, dzienniki połączeń, kontakty lub lokalizacja GPS.

Downloader.DN – przepakowane aplikacje pobrane z Google App Store i dołączone do agresywnego oprogramowania reklamowego. Niektóre adware pobierają inne warianty złośliwego oprogramowania.

Banker.AFX – aplikacje polimorficzne podszywające się pod legalne aplikacje (Google, Facebook, Sagawa Express…). Po zainstalowaniu lokalizują aplikacje bankowe zainstalowane na urządzeniu i próbują pobrać ich wersję z trojanem z serwera C&C.

Triada.LC – złośliwe oprogramowanie, które zbiera poufne informacje o urządzeniu (identyfikatory urządzeń, identyfikatory abonentów, adresy MAC) i wysyła je do złośliwego serwera kontroli. Serwer kontroli odpowiada, odsyłając łącze do ładunku pobieranego i uruchamianego przez złośliwe oprogramowanie.

Marcher.AV – aplikacje udające produkty ze Sklepu Play. Złośliwe oprogramowanie próbuje zapytać o uprawnienia dostępu w celu przechwytywania naciśnięć klawiszy, a także wykorzystuje funkcję nagrywania ekranu VNC do rejestrowania aktywności użytkownika na telefonie.

InfoStealer.SO – aplikacje regularnie ekstrahujące wiadomości tekstowe użytkowników.

Banker.AGY – nowa rodzina złośliwego oprogramowania dla systemu Android, znana jako „Ojciec chrzestny”, zaprojektowana w celu zbierania poufnych informacji, takich jak wiadomości SMS, dane aplikacji i numery telefonów. Może także manipulować ekranem urządzenia za pomocą VNC, przekierowywać połączenia i wprowadzać fałszywe bankowe adresy URL.

Raport o phishingu Homograph

Ataki homograficzne mają na celu nadużywanie międzynarodowych nazw domen (IDN). Podmioty zagrażające tworzą międzynarodowe nazwy domen, które sfałszują nazwę domeny docelowej. Kiedy mówimy o „celu” ataków typu phishing na podstawie homografii IDN, mamy na myśli domenę, pod którą próbują się podszywać ugrupowania zagrażające. Więcej na temat tego typu ataku możesz przeczytać w jednym z naszych poprzednich raportów.

Poniżej znajduje się lista 10 najczęstszych celów witryn phishingowych.

Omówienie zagrożeń Bitdefender

Podsumowanie zagrożeń Bitdefender (BDTD) to miesięczna seria analizująca wiadomości o zagrożeniach, trendy i badania z poprzedniego miesiąca. Nie przegap kolejnej edycji BDTD, subskrybuj nasz newsletter i śledź nas na Facebooku i LinkedIn.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy