Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Czy ChatGPT jest bezpieczny?

Piotr R

8 listopada 2023

W ostatnich kilku latach byliśmy świadkami niesamowitego rozwoju sztucznej inteligencji, która była wykorzystywana do wielu celów, od tych naukowych, do tworzenia efektów specjalnych w filmach, deep fake’ów i grafik. Jednak zdecydowanie najgłośniejszym przedstawicielem usług wykorzystujących AI był ChatGPT, czyli zaawansowany chatbot stworzony przez OpenAI, którego zadanie polega na wykonywaniu działań zleconych mu przez użytkownika.

Mężczyzna piszę na ChatGPT
Do najpopularniejszych zastosowań ChatGPT możemy zaliczyć zarówno zwykłe rozmowy, rozwiązywanie zadań domowych uczniów, jak i pisanie książek oraz prac dyplomowych, a także tworzenie kodu wykorzystywanego przez programistów. Spektrum możliwości ChatGPT jest praktycznie nieograniczone i wciąż możemy usłyszeć o nowych sposobach na jego wykorzystanie. Dlatego w tym artykule postaramy się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy ChatGPT jest bezpieczny i w jaki sposób możemy odpowiedzialnie z niego korzystać.

Co to jest ChatGPT?

Jak wyżej wspomnieliśmy ChatGPT to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które jest dużym modelem językowym opartym na kodzie GPT i zostało stworzone przez przedsiębiorstwo non-profit OpenAI. Najważniejszą funkcjonalnością ChatGPT jest generowanie tekstu i informacji w formie rozmowy na chatboxie. Dzięki temu technologia ta jest bardzo uniwersalna i łatwa w użytkowaniu. Praktycznie każdy użytkownik sieci jest w stanie z niego korzystać, ponieważ wystarczy, że wpisuje pytania lub polecenia w odpowiednim miejscu. Oprócz tego ChatGPT obsługuje wszystkie najpopularniejsze języki używane na świecie, w tym także język polski.

ChatGPT jest aktualnie używany praktycznie na całym świecie przez ludzi z większości branż. Używają go uczniowie, którzy szukają pomocy w odrabianiu prac domowych, studenci szukający dodatkowych informacji, zwykli internauci, którzy wykorzystują ChatGPT jako wyszukiwarkę, np. przepisów do gotowania, czy też początkujący pisarze, którzy szukają inspiracji do stworzenia fabuły. Oprócz tego możliwości AI są także wykorzystywane przez copywriterów do tworzenia niezbyt ambitnych tekstów i tłumaczeń, programistów do tworzenia prostych kodów, a także influencerów do szukania strategii marketingowych. Niestety ChatGPT może być także wykorzystywany przez cyberprzestępców, jednak więcej informacji na ten temat poruszymy w podrozdziale dotyczącym tego, czy ChatGPT jest bezpieczny.

Jak działa ChatGPT?

ChatGPT jest dużym modelem językowym, który do swojej pracy wykorzystuje technologię sztucznej inteligencji. Duże modele językowe, do których możemy zaliczyć między innymi ChatGPT, są „trenowane” za pomocą wielkich zbiorów danych, które są nazywane korpusami językowymi. Dane, które służą do „trenowania” ChatGPT, pochodzą między innymi z książek, stron internetowych, lub napisów do filmów. Następnie model językowy dzięki sztucznej inteligencji rozpoznaje wzorce między konkretnymi frazami. Dzięki temu ChatGPT poszerza swoją bazę danych i coraz szybciej jest w stanie odpowiadać na żądania użytkowników.

Kwestia bezpieczeństwa ChatGPT

Rozwój technologii opartych na sztucznej inteligencji takich, jak ChatGPT budzi naturalne obawy związane z bezpieczeństwem. Użytkownicy mogą wpisywać niebezpieczne pytania, na przykład, jak skutecznie kogoś oszukać, lub jak popełnić samobójstwo. Twórcy ChatGPT to przewidzieli i w takich sytuacjach wirtualny rozmówca nie spełnia żądania i generuje tekst, w którym tłumaczy, dlaczego takie postępowanie jest niewłaściwe.

Oczywiście ChatGPT, jak każda technologia charakteryzuje się niedoskonałościami. Dlatego wielu cyberprzestępców znajduje luki w zabezpieczeniach i nadal je wykorzystuje do niecnych celów. Jednak twórcy ChatGPT na bieżąco udoskonalają swoją usługę i sprawiają, że jest coraz bezpieczniejsza. Oprócz tego ChatGPT charakteryzuje się także tym, że jeśli nie zna odpowiedzi, to często podaje błędną i robi to w tak przekonujący sposób, że wielu użytkowników może dać się nabrać.

Możliwe zagrożenia i kontrowersje związane z ChatGPT

Szukając odpowiedzi na pytanie na to, czy ChatGPT jest bezpieczny, musimy wziąć także pod uwagę jeszcze dwa aspekty. Pierwszym jest niebezpieczeństwo związane z utratą pracy dla wielu specjalistów przez możliwości relatywnie taniego ChatGPT. Wielu copywriterów, dziennikarzy, tłumaczy, programistów i scenarzystów z niepokojem obserwuje rozwój dużych modeli językowych, ponieważ mogą one z czasem ich zastąpić. Aktualnie ten problem w zasadzie nie istnieje, ponieważ ChatGPT jest zbyt niedoskonały, aby mógł równać się z ludzkim umysłem pod względem kreatywności. Poza tym wiele krajów już wprowadza regulacje prawne, które mają na celu ochronę stanowisk pracy, czego przykładem mogą być, chociażby Włochy. W tym momencie ChatGPT może być świetną pomocą dla specjalistów z branży IT, dziennikarstwa i pisarstwa, dzięki której zaoszczędzą oni mnóstwo czasu.

Drugim niebezpieczeństwem związanym z modelami językowymi opartymi o sztuczną inteligencję jest możliwość wykorzystywania ich przez cyberprzestępców. Teoretycznie ChatGPT może być np. wykorzystywany do tworzenia złośliwego oprogramowania. Prawda jest jednak taka, że aktualnie sztuczna inteligencja nie jest w stanie stworzyć sensownego kodu, który mógłby być wykorzystywany do działań cyberprzestępczych. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule.
Pamiętajmy jednak o tym, że ChatGPT może być skutecznie wykorzystywany przez hakerów do przygotowywania kampanii phishingowych. Modele językowe umożliwiają cyberprzestępcom tworzenie treści związanych z oszustwami praktycznie w każdym języku bez jakichkolwiek błędów ortograficznych i stylistycznych. Dzięki temu hakerzy mogą w łatwy sposób ominąć ich największą do tej pory bolączkę, czyli nienaturalne wiadomości phishingowe. Oczywiście twórcy ChatuGPT zdają sobie z tego sprawę i wciąż pracują nad tym, aby wprowadzać coraz lepsze zabezpieczenia swojej usługi.

Czy ChatGPT jest bezpieczny?

Podsumowując powyższe informacje, możemy z całą świadomością powiedzieć, że ChatGPT jest bezpiecznym narzędziem. Oczywiście wprawny cyberprzestępca jest w stanie je oszukać i wykorzystać do przygotowania kampanii phishingowej. Jednak musimy pamiętać o tym, że twórcy ChatGPT cały czas pracują nad usprawnieniami i dodatkowymi zabezpieczeniami tej usługi, więc w przyszłości będzie ona prawdopodobnie coraz przyjaźniejsza dla użytkowników.

ChatGPT to zdecydowanie najpopularniejszy model językowy oparty na AI, jednak niejedyny. Aktualnie internauci mają dostęp do wielu podobnych narzędzi. Przykładem może być AutoGPT, czyli odpowiednik ChatGPT, który jest oparty na otwartym kodzie źródłowym, dzięki czemu jest bardziej modyfikowalny, ale tez niebezpieczniejszy. Innym przykładem jest Scite.ai, który pozwala analizować prace naukowe dzięki ogromnej bazie danych, która zawiera dane z ponad 180 milionów książek i opracowań naukowych. Warto jednak zauważyć, że ChatGPT jest zdecydowanie najsprawniejszym i najlepiej dopracowanym modelem językowym opartym na sztucznej inteligencji.

Jak właściwie korzystać z ChatGPT?

Skoro wiemy już, czy ChatGPT jest bezpieczny, to teraz zastanówmy się, w jaki sposób możemy z niego odpowiednio korzystać. Jeśli chcemy rozpocząć przygodę z tym chatboxem, to wpierw musimy wejść na stronę twórców i się zarejestrować. Następnie na ekranie otworzy się okienko chatu. Domyślnym językiem będzie angielski, jednak gdy wpiszemy polecenie po polsku, to wirtualny rozmówca automatycznie zmieni język. Następnie powinniśmy zadawać otwarte pytania, korzystając z naturalnego języka pozbawionego błędów. Jeśli spełnimy te kroki, to ChatGPT powinien sprawnie na nie odpowiedzieć.

Podczas korzystania z ChatGPT warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym będziemy mogli zwiększyć nasze bezpieczeństwo. Przede wszystkim powinniśmy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. ChatGPT jest niedoskonałe i czasami się myli. Dlatego zawsze powinniśmy zweryfikować treści, które generuje. Oczywiście nie powinniśmy z niego korzystać także w celu generowania treści wypracowań, prac dyplomowych czy innych treści, które są wymagane do tego, żeby osiągnąć stopień w szkole lub zaliczyć przedmiot na studiach. Takie zachowanie jest nie tylko nieetyczne, lecz także grozi za nie odpowiedzialność karna, włącznie z odebraniem tytułu naukowego i karą pozbawienia wolności.
Pamiętajmy także, że niektóre modele językowe mają otwarty dostęp do sieci, dlatego powinniśmy minimalizować ilość danych, które po sobie pozostawiamy w sieci, a które mogą być później wykorzystane przeciwko nam. Oprócz tego w takich modelach nie powinniśmy wpisywać w chatboxie informacji o nas samych, ponieważ ich twórcy mogą je magazynować i przetwarzać.

Przyszłość ChatGPT i jego wpływ na postrzeganie bezpieczeństwa

Aktualnie bardzo trudno przewidzieć przyszłość ChatGPT, ponieważ technologia ta stale się rozwija. Jednak z pewnością zmieni ona realia wielu branż, np. marketingu, IT i pisarstwa. Mówienie jednak o jakiejś rewolucji jest obecnie twierdzeniem zdecydowanie przesadzonym. Obecnie modele językowe oparte na AI to bardzo zaawansowane wyszukiwarki i translatory, a nie technologia, która mogłaby wywrócić gospodarkę do góry nogami. Oczywiście ChatGPT jest świetnym narzędziem, które pozwoli na zaoszczędzenie czasu i środków, jednak nadal pozostaje tylko pomocą dla specjalistów. Pamiętajmy jednak o tym, że ChatGPT jest systemem zamkniętym, całkowicie kontrolowanym przez jego twórców. Dane, które otrzymuje, są selekcjonowane, dzięki temu jest bezpieczny i przewidywalny. Z pewnością z czasem pojawią się sprawne chatboxy, które będą pozbawione jakiejkolwiek kontroli, co może doprowadzić do szybszego rozwoju sztucznej inteligencji i wymknięciu się jej spod kontroli.

Sztuczna inteligencja jest często przedstawiana w mediach, jako coś niebezpiecznego dla ludzkiej egzystencji, twór, który najpierw pozbawi nas pracy, a wkrótce potem życia. Rzeczywistość jest jednak zdecydowanie inna. Sztuczna inteligencja to aktualnie narzędzie, które może być wykorzystywane zarówno do przeprowadzania ataków hakerskich, jak i do zapewniania cyberbezpieczeństwa. Przykładem może być, chociażby oprogramowanie antywirusowe Bitdefender, które wykorzystuje uczenie maszynowe i behawiorystykę do zapewniania dodatkowej warstwy ochronnej dla swoich klientów.

Czy ChatGPT jest bezpieczny – podsumowanie

ChatGPT jest aktualnie relatywnie bezpiecznym narzędziem, z którego warto korzystać podczas swojej pracy. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa takich jak kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania i nieudostępniania swoich danych personalnych. Historie o tym, że sztuczna inteligencja stanie się realnie niebezpieczna dla użytkowników sieci to obecnie tylko filmowy scenariusz lub pieśń przyszłości.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy