Istnieją „dwie szkoły”, jeśli chodzi o podejście do instalacji oprogramowania antywirusowego na systemach Linux. Jedna mówi – nie warto go instalować, druga przeciwnie – należy go zainstalować. Niezależnie od tego, którą opcję w życiu prywatnym wybierasz, w biznesie, jako administrator powinieneś zadbać o bezpieczeństwo firmowych systemów operacyjnych. Systemy Linux są zazwyczaj wykorzystywane jako systemy serwerowe, na których mogą być zainstalowane krytyczne usługi takie, jak bazy danych, aplikacje webowe, strony internetowe itp. Dlatego zespół Bitdefender przygotował krótki poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jak zainstalować Bitdefender na Linuxie.
Instalacja Bitdefendera na Linuxie krok po kroku
W przypadku instalacji oprogramowania Bitdefender na systemach Windows sprawa jest prosta, włączasz plik .exe z poziomu pulpitu, raz klikasz przycisk dalej i to wszystko. Jednak, jak wygląda proces instalacji na Linuxie? Czy faktycznie trzeba być specjalistą od CLI, aby wdrożyć oprogramowanie antywirusowe? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Instalacja Bitdefender na Linuxie – czego będziesz potrzebował?
Przede wszystkim zapoznaj się z wymaganiami sprzętowymi oraz sprawdź, jakie dystrybucje Linuxa wspieramy. Informację tę znajdziesz tutaj.
Dostępu do konsoli zarządzającej GravityZone Control Center – utworzysz tam pakiet instalacyjny.
Oprogramowania, które umożliwi Ci przeniesienie paczki instalacyjnej na system Linux, np. darmowego oprogramowania WinSCP.
Instalacja Bitdefender na Linux – instrukcja krok po kroku
Zanim zaczniesz proces instalacyjny, pamiętaj o tym, że nie musisz wpisywać potrzebnych komend ręcznie. Zamiast tego możesz skopiować je bezpośrednio z tego artykułu.
Pierwszym krokiem jest utworzenie i pobranie pakietu instalacyjnego, jak to zrobić możesz sprawdzić tutaj.
Po utworzeniu i pobraniu pakietu instalacyjnego należy przetransferować go na docelowy system, na którym będziesz przeprowadzał instalację. W tym poradniku skorzystamy z darmowego WinSCP.
!Ważne! Nie zmieniaj nazwy pakietu instalacyjnego fullKit_unix64_7.0.3.2193.tar.
Kolejnym krokiem jest przeniesienie paczki instalacyjnej. Na potrzeby tego poradnika wybrany został katalog /home/darek.
Domyślnie po zalogowaniu w systemie Linux będziesz się znajdował właśnie w katalogu domowym. Dlatego użyj polecenia ls, aby sprawdzić, czy pakiet instalacyjny znajduje się w tym katalogu.
Jak widzisz, pakiet znajduje się tam, gdzie powinien, więc kolejnym krokiem jest rozpakowanie go. W tym celu wpisz komendę tar-xvf fullKit_unix64_7.0.3.2193.tar.
Pakiet został rozpakowany, następnie musisz zmienić uprawnienia pliku installer na wykonywalny. Jeśli chcesz to zrobić, wpisz komendę “chmod +x installer”.
Ostatnim krokiem jest uruchomienie instalacji pakietu. Aby to zrobić, wpisz komendę “./installer”.
W tym momencie instalacja została sfinalizowana. W konsoli zarządzającej powinieneś widzieć zainstalowany punkt końcowy.
Aby podejrzeć czy agent na punkcie końcowym działa poprawnie, wpisz komendę “bd status”.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.