Hosting systemów bezpieczeństwa to obiecujący kierunek
14 września 2020
Hostowane systemy zabezpieczające są przyjazne operacyjnie, elastyczne i skuteczniejsze niż tradycyjne rozwiązania. Eksperci są zgodni, że obecna sytuacja epidemiologiczna, a także deficyt specjalistów od IT, przyczynią się do wzrostu popularności narzędzi bezpieczeństwa oferowanych w tym modelu.
Uruchamianie oprogramowania do ochrony punktów końcowych w środowisku lokalnym jest dość częstą praktyką. Niemniej wdrożenie takiego rozwiązania wiąże się z zaangażowaniem działu IT w procesy związane z instalacją, a w późniejszym etapie z licznymi aktualizacjami. Alternatywą dla tego modelu jest system hostowany lub oferowany w chmurze publicznej. Wówczas administrator sieci może logować się do konsoli za pośrednictwem przeglądarki internetowej i wykonywać czynności wymagane do rejestracji urządzeń, zarządzania licencjami, inicjowania skanowań czy generowanie raportów.
– Wraz z nadejściem pandemii i przeniesieniem pracy biurowej do domu, przedsiębiorcy zaczynają doceniać elastyczność rozwiązań hostowanych. Nie ma znaczenia gdzie znajduje się punkt dostępowy, ważne jest jedynie, aby miał dostęp do Internetu. Poza tym rozwiązania hostowane wykorzystują najbardziej zaawansowane algorytmy uczenia maszynowego – tłumaczy Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.
Wybór odpowiedniego rozwiązania do ochrony punktów końcowych zależy od specyfiki danej organizacji. Swojego rodzaju podpowiedzią dla przedsiębiorców może być najnowszy raport PC Magazine prezentujący oprogramowanie do ochrony punktów końcowych oferowane w modelu hostingowym. Redakcja wzięła pod lupę wiodące na rynku rozwiązania, czołowych producentów. Opisując metodologię testowania, PC Mag zauważa, że większość dostawców jest w stanie wdrożyć technologie, które są bardzo skuteczne w zwalczaniu złośliwego oprogramowania. Natomiast najsłabszym ogniwem bezpieczeństwa w łańcuchu ochrony każdej organizacji, są ludzie, którzy w niej pracują. Dlatego podczas testów uwzględniono różne scenariusze ataków, w tym phishing. Najwyższe oceny, a także nagrodę „PC Mag Editors’Choice” otrzymało oprogramowanie Bitdefender GravityZone Ultra. Jednocześnie produkt został uznany za najlepszy w kategorii wykrywanie i reagowanie na najbardziej zaawansowane zagrożenia. Pełne zestawienie znajduje się pod adresem. https://www.pcmag.com/categories/hosted-endpoint-protection