Dyskusje na temat cyberbezpieczeństwa często skupiają się na zagrożeniach cybernetycznych i technologii. W naszym cyfrowym świecie, w którym dane są najcenniejszym zasobem, przestępcy niestrudzenie pracują nad ominięciem środków bezpieczeństwa i uzyskaniem dostępu do klejnotów koronnych każdej organizacji. Jednak skuteczność narzędzi do ochrony zasobów ostatecznie zależą od ludzi, którzy nimi zarządzają i wykorzystują intelekt, intuicję, talent i zaawansowane myślenie analityczne, aby udaremnić próby cyberataków. Dodatkowe rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa XDR służą jako narzędzia w taki sam sposób, w jaki młotek pomaga stolarzowi, stetoskop pomaga lekarzowi, a pędzel – artyście. Z tej perspektywy staje się jasne, że obowiązek utrzymywania solidnej higieny cybernetycznej w całej organizacji spada na barki specjalistów ds. bezpieczeństwa.
Uznanie kluczowej roli specjalistów ds. bezpieczeństwa podkreśla znaczenie wyboru narzędzi cyberbezpieczeństwa, które nie tylko oferują zaawansowane funkcje technologiczne, ale także uzupełniają i wzmacniają ludzkie możliwości. Perspektywa ta jest szczególnie istotna przy ocenie rozwiązań rozszerzonego wykrywania i reagowania (XDR). Na właściwą platformę XDR powinna składać się nie tylko suma jej funkcji, ale także to, jak dobrze integruje się z przepływami pracy osób odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo, umożliwiając im skuteczniejsze wykorzystywanie swoich umiejętności.
Zbyt skomplikowany i nieczytelny system ochronny to śmierć bezpieczeństwa
Dzisiejszy świat cyfrowy jest wielochmurowy i charakteryzuje się dynamiczną alokacją zasobów IT. Obecny krajobraz cyberbezpieczeństwa jest niezwykle złożony. Powierzchnie zagrożeń wykraczają poza centrum danych i obejmują szeroko rozproszone punkty końcowe, aplikacje, platformy oprogramowania jako usługi (SaaS), przepływy pracy w chmurze, hurtownie danych, urządzenia Internetu rzeczy (IoT) i dowolną liczbę podmiotów, które stale próbują się z nimi połączyć. Każdy z tych punktów zapewnia kuszący wektor zagrożeń, który mogą wykorzystać cyberprzestępcy.
Od lat organizacje próbują chronić coraz większą powierzchnię ataku za pomocą większej liczby urządzeń, tożsamości i danych w coraz bardziej heterogenicznej infrastrukturze. Z czasem doprowadziło to do tego, że zespoły ds. bezpieczeństwa zaczęły wdrażać dodatkowe technologie. W rezultacie zespoły ds. bezpieczeństwa doświadczają zmęczenia i wypalenia, co negatywnie wpływa na ogólny stan bezpieczeństwa organizacji.
Rozwiązania XDR rozwiązują ten problem, konsolidując dane dotyczące bezpieczeństwa w ramach incydentu na poziomie organizacji, dodając odpowiedni kontekst i dostarczając przydatnych informacji, które można szybko wykorzystać w danej chwili. Jednak nie wszystkie rozwiązania XDR są sobie równe. Organizacje często stają przed wieloma wyzwaniami, które same sobie stawiają, ponieważ niektóre z tych narzędzi nie są dostosowane do ich strategii cyberbezpieczeństwa i nie zwiększają ludzkiej intuicji i umiejętności analitycznych.
Element ludzki w cyberbezpieczeństwie
Sprostanie dzisiejszym wyzwaniom związanym z cyberbezpieczeństwem wymaga wyboru odpowiedniego narzędzia do danego zadania. Zamiast zadowalać się jakimkolwiek oprogramowaniem zabezpieczającym, zespoły ds. bezpieczeństwa powinny aktywnie poszukiwać rozwiązania XDR, które zwiększa (a nie ogranicza) produktywność. Obejmuje to centralizację danych dotyczących bezpieczeństwa w jednym miejscu, automatyczne ich korelowanie i, co najważniejsze, zapewnienie jasnego kontekstu czytelnego dla człowieka, umożliwiającego analitykowi bezpieczeństwa bezpieczne działanie.
Podejście do cyberbezpieczeństwa kierowane przez człowieka gwarantuje, że rozwiązania XDR wzmacniają, a nie zastępują ludzkie możliwości. Im więcej zespołów będzie w stanie zapobiec atakom, tym mniej będą musiały w danej chwili reagować, co pozwoli im osiągnąć więcej w krótszym czasie i skupić się na tym, co naprawdę ważne.
Oceniając rozwiązania XDR z soczewką skupioną na człowieku, zadaj sobie pięć podstawowych pytań, aby upewnić się, że technologia uzupełnia i zwiększa możliwości Twojego zespołu:
1. Jak intuicyjny jest interfejs użytkownika?
Intuicyjny, solidny interfejs użytkownika w rozwiązaniu XDR pozwala szybko zrozumieć rozwój sytuacji i podjąć natychmiastowe działania. Intuicyjna sekcja dotycząca najważniejszych wydarzeń powinna poinformować analityków, jak rozpocząć dochodzenie, na jakie systemy ma to wpływ i czy wymagana jest interwencja. Wszelkie rekomendacje powinny być przedstawione czytelnym, łatwym do zrozumienia językiem, bez konieczności sprawdzania kodów, składni czy innych definicji. Bitdefender XDR zapewnia przejrzysty i intuicyjny interfejs, który zapewni komfortową pracę wszystkim członkom Twojego zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa.
2. Czy dane rozwiązanie XDR ułatwia współpracę między zespołami?
Rozwiązania XDR powinny łączyć zespoły w firmie w celu rozwiązywania problemów, a nie je izolować. Zasady eskalacji umożliwiają kierowanie zdarzeń do odpowiedniego analityka posiadającego odpowiednią wiedzę specjalistyczną. Zdarzenia powinny pojawiać się w rozwiązaniu XDR w odpowiednim kontekście, włączając w to wszelkie wcześniejsze działania podjęte przez analityków niższego poziomu w całym łańcuchu ataków — zwłaszcza fazy korygowania i wzmacniania zabezpieczeń.
3. Jakie szkolenia i wsparcie są dostępne w ramach współpracy z producentem XDR?
Organizacje muszą w pełni wykorzystać swoje rozwiązanie XDR, a szkolenia i wsparcie od producenta pozwalają im wykorzystać każdą funkcję i możliwości w najbardziej optymalny sposób. Szkolenie powinno mieć charakter praktyczny i intuicyjny oraz stanowić zachętę do dodatkowej nauki. Wsparcie powinno być sprawne — zapewniać jasne wskazówki krok po kroku w danym momencie.
4. Czy producent XDR jest rzetelnym partnerem?
Organizacje potrzebują dostawcy XDR, który chce działać jako partner, a nie dostawca usług. Informacje zwrotne działają w obie strony — zwłaszcza w szybko zmieniającym się krajobrazie zagrożeń. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa znajdują się na pierwszej linii frontu i mogą natychmiast przekazać twórcom rozwiązań XDR informacje zwrotne i dane na temat możliwości i przepływów pracy, które sprawią, że będą oni bardziej wydajni i skuteczni.
5. Czy dane rozwiązanie XDR jest zgodne z Twoją kulturą cyberbezpieczeństwa?
Twoje rozwiązanie XDR powinno być również zgodne z kulturą cyberbezpieczeństwa w organizacji, w której pracujesz. Jeśli zdecydowałeś się na podejście Zero Trust, musisz mieć odpowiednie narzędzia do realizacji tej wizji. Jeśli wolisz podejście proaktywne i zapobiegawcze, najważniejsza jest widoczność. Podejście polegające na wykrywaniu i reagowaniu wymaga zupełnie innego zestawu funkcji i funkcjonalności. Niezależnie od tego, jak chronisz swoją organizację, niezwykle ważne jest, aby mieć narzędzia pasujące do Twojego unikalnego podejścia.
Jak dobrać odpowiednie narzędzie XDR – kluczowe wnioski
Chociaż dodatkowe narzędzia do zwiększenia ochronności są niezbędne, to element ludzki ostatecznie definiuje siłę cyberbezpieczeństwa organizacji. Wybierając rozwiązanie XDR, pamiętaj, aby wybrać narzędzie, które zwiększy produktywność Twojego zespołu poprzez automatyzację zadań niższego poziomu i zapewnienie cennego wglądu w zadania wyższego poziomu. To kierowane przez człowieka podejście do wyboru rozwiązania XDR zwiększa możliwości Twoich zespołów dzięki widoczności, kontekstowi i praktycznym wnioskom, których potrzebują, aby chronić organizację przed współczesnymi coraz bardziej wyrafinowanymi zagrożeniami. Pamiętaj tylko, aby wziąć pod uwagę, jak skuteczność rozwiązania, przepływy pracy, szkolenia i wsparcie wpływają na Twoją strategię i kulturę cyberbezpieczeństwa.
Jeśli chcesz poznać więcej możliwości, które zapewni Ci Bitdefender XDR, to sprawdź tę stronę.