Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Ransomware

Jak korzystać z analizy zagrożeń w celu ochrony przed oprogramowaniem ransomware?

Piotr R

6 października 2023

Nie jest tajemnicą, że liczba ataków ransomware stale rośnie. Na koniec 2021 r. średnia opłata okupu za deszyfrator ransomware wyniosła ponad 322 000 dolarów, a większość tego typu ataków jest wycelowana w małe i średnie organizacje. Firmy zatrudniające mniej niż 1000 pracowników często padają ofiarą ataków oprogramowania ransomware, które mogą mieć tragiczne konsekwencje, w tym wycieki danych, utratę dóbr finansowych i utratę zaufania konsumentów. Prawie połowa wszystkich ataków oprogramowania ransomware jest spowodowana skutecznymi kampaniami phishingowymi prowadzonymi przez cyberprzestępców, których celem są niczego niepodejrzewające ofiary, często nieświadomi pracownicy firmy.

Logo dolara i klucza

W jaki sposób walczyć z oprogramowaniem ransomware za pomocą analizy zagrożeń?

Aby walczyć z tym rosnącym zagrożeniem, organizacje muszą ulepszyć metody wykrywania zagrożeń cyberbezpieczeństwa i reagowania na nie, a także zwiększyć bezpieczeństwo całej swojej infrastruktury cyfrowej. Obejmuje to także ochronę danych pracowników, którzy są w podróży służbowej za pomocą mobilnych narzędzi i oprogramowania do wykrywania zagrożeń.

Ponieważ ataki oprogramowania typu ransomware mają miejsce w Stanach Zjednoczonych średnio co 11 sekund, organizacje będą chciały skorzystać z najbardziej kompleksowych dostępnych narzędzi do wykrywania cyberincydentów i zapobiegania im. W tym artykule przyjrzymy się, jak można wykorzystać analizę zagrożeń do ochrony organizacji i osób przed atakami oprogramowania ransomware.

Co to jest analiza zagrożeń?

Analiza zagrożeń to termin używany do zdefiniowania, gromadzenia, monitorowania i przetwarzania informacji dotyczących możliwych lub aktualnie aktywnych zagrożeń dla bezpieczeństwa organizacji. Informacje gromadzone w ramach kampanii wywiadowczych obejmują szczegółowe informacje na temat planów i metod cyberataków konkretnych hakerów, którzy mogą stanowić zagrożenie dla firm, możliwych słabych punktów i luk w zabezpieczeniach cyberbezpieczeństwa w aktualnej infrastrukturze bezpieczeństwa organizacji, a także szczegółowe informacje na temat grup cyberprzestępczych.

Gromadząc informacje i przeprowadzając egzegezę danych, narzędzia oraz oprogramowanie do analizy zagrożeń mogą pomóc organizacjom identyfikować, rozumieć, a także zapobiegać atakom określonych przestępców. Analiza zagrożeń może pomóc udaremnić ataki przed ich wystąpieniem i wzmocnić system bezpieczeństwa organizacji.

Gromadzenie danych dotyczących analizy zagrożeń można przeprowadzić za pomocą kilku narzędzi i zasobów. Analitycy mogą korzystać z baz danych o lukach w zabezpieczeniach, proaktywnych badań, platform oprogramowania wywiadowczego typu open source, wskaźników monitorowania zagrożeń i obserwacji ciemnej sieci. W miarę rozszerzania się zakresu i skali branży coraz więcej narzędzi i zasobów zostanie zsynchronizowanych z funkcjami analizy zagrożeń, dzięki czemu powstanie coraz bardziej kompleksowy system.

Jak działają ataki ransomware?

Ransomware to specyficzny rodzaj złośliwego oprogramowania, w ramach którego złe podmioty uzyskują dostęp do prywatnej sieci lub systemu, uniemożliwiając oficjalnemu, akredytowanemu użytkownikowi zalogowanie się na swoje konto. Pliki w tym systemie stanowią „przechwytywanie okupu”, a przestępca odmawia udostępnienia plików i danych do czasu uiszczenia opłaty.

Ransomware to szczególnie trudny do zidentyfikowania rodzaj złośliwego oprogramowania, ponieważ cyberprzestępcy mogli już przedostać się do sieci prywatnej, zanim ich obecność została upubliczniona i zażądano okupu. Złośliwe oprogramowanie może zostać zainstalowane bez wykrycia, co daje cyberprzestępcom czas na swobodne poruszanie się w poszukiwaniu najbardziej wrażliwych, a tym samym najcenniejszych, danych.

Ataki ransomware również przybierają na sile. Na podstawie danych gromadzonych od lipca FBI wskazuje na to, że hakerzy, którzy posługują się ransomware, wykorzystują obecnie podwójne odmiany szkodliwego oprogramowania w sposób synergiczny, aby zwiększyć zarówno skuteczność, jak i siłę swoich ataków.

Cyberprzestępcy mogą uzyskać początkowy dostęp do systemu poprzez kampanie phishingowe lub oszustwa. Gdy uzyskają dostęp do infrastruktury ofiary, mogą albo zaszyfrować dane, uniemożliwiając do nich dostęp do czasu zapłacenia okupu, albo mogą zablokować całe urządzenie użytkownika.

Badania wykazały również, że 25% wszystkich cybernaruszeń w zeszłym roku było spowodowanych przez oprogramowanie ransomware, przy czym najczęściej atakowane były instytucje finansowe. Cyberprzestępcy często żądali płatności okupu w kryptowalutach, przelewem bankowym online lub w gotówce fizycznej. Wyrafinowani hakerzy zaczęli także sprzedawać swoje usługi ataków ransomware, oferując oprogramowanie ransomware jako usługę (RaaS) innym nieuczciwym podmiotom.

Jak wykorzystać analizę zagrożeń do ochrony przed atakami ransomware?

Eksperci i analitycy ds. cyberbezpieczeństwa mogą wykorzystać analizę zagrożeń, aby udoskonalić swoje badania i zlokalizować działania hakera, który planuje lub przeprowadza atak oprogramowania ransomware. Analiza zagrożeń upraszcza proces wykrywania i reagowania, szczególnie w obliczu cyberprzestępców, którzy przeprowadzali podobne, powtarzające się ataki na inne organizacje.

Współpraca na rzecz wydajnych wspólnych analiz

Zespoły ds. cyberbezpieczeństwa mogą korzystać z baz danych typu open source, aby dopasować podobne wskaźniki naruszenia bezpieczeństwa zarejestrowane przez inne przedsiębiorstwa. Analitycy bezpieczeństwa mogą zidentyfikować dowolne adresy witryn internetowych, adresy IP, hashtagi, loginy użytkowników i inne cechy identyfikujące, aby dopasować tożsamość cyfrową cyberprzestępców, próbujących uzyskać dostęp do sieci ich organizacji z kimkolwiek, kto przeprowadził poprzednie ataki.

Otwarty charakter oprogramowania typu open source oznacza, że zespoły ds. bezpieczeństwa mogą współpracować na różnych płaszczyznach organizacyjnych, aby zapobiegać skutkom ataku ransomware i je łagodzić. Analitycy mogą szybko znaleźć wyraźne korelacje, aby wskazać konkretne luki w zabezpieczeniach i zidentyfikować ich cechy.

Rozpoznawanie typowych taktyk, technik i procedur

Platformy analizy zagrożeń mogą wykorzystywać uczenie maszynowe, automatyczne przetwarzanie korelacji i sztuczną inteligencję do identyfikowania konkretnych przypadków naruszeń cybernetycznych i mapowania wzorców zachowań w różnych instancjach.

Korzystając z wykresów wizualnej analizy zagrożeń, analitycy mogą łatwo rozpoznać typowe taktyki, techniki i procedury stosowane przez obecne grupy hakerskie. Identyfikując powszechne metody ataku, organizacje mogą lepiej przygotować się do zmniejszenia skuteczności tych metod i zapobieżenia atakowi. Narzędzia sztucznej inteligencji mogą automatycznie eksplorować bazy danych pod kątem odpowiednich anomalii lub wystąpień ataków, ujawniając korelacje, które w innym przypadku mogłyby pozostać niezauważone.

Identyfikuj zagrożenia wynikające z wiadomości phishingowych
Phishing to metoda numer jeden, którą cyberprzestępcy wykorzystują do przeprowadzania ataków ransomware. Internetowi oszuści przygotowują pozornie przekonujące e-maile zawierające zainfekowane załączniki lub nieprawidłowe linki. Kiedy niczego niepodejrzewający pracownicy otwierają łącza lub załączniki, z reguły pobierają złośliwe oprogramowanie lub przyznają dostępy podmiotom trzecim, które następnie mogą wykorzystać to okno dostępu do wykorzystania systemu i zablokowania użytkowników.

Gdy pracownik przypadkowo kliknie nieprawidłowy link lub otworzy zainfekowany załącznik, to rozpocznie niebezpieczny proces, który może zakończyć się utratą dostępu do sieci. Na szczęście korzystanie ze skutecznego systemu antywirusowego i analizy zagrożeń może zablokować złośliwe oprogramowanie lub przynajmniej złagodzić skutki jego działania.

Wykrywanie naruszeń w czasie rzeczywistym

Rozwiązania zabezpieczające wykorzystujące dane dotyczące zagrożeń typu ransomware w czasie rzeczywistym mogą identyfikować obecność zagrożeń w czasie rzeczywistym, co może zapewnić niezbędną przewagę w celu ograniczenia ataków przed ich wdrożeniem. Narzędzia do analizy zagrożeń korzystają z ciągłego monitorowania, aby zapewnić identyfikację, oznaczenie i śledzenie pierwszych „sygnałów ostrzegawczych”. Taka analiza zagrożeń w czasie rzeczywistym może mieć decydujące znaczenie w zapobieganiu brutalnemu atakowi ransomware.

Monitoruj ciemną sieć

Analiza zagrożeń nie tylko monitoruje podejrzane działania w sieci organizacji, ale ma także możliwość umożliwienia wyszukiwania odpowiednich informacji w ciemnej sieci. Narzędzia analizy zagrożeń można wykorzystać do proaktywnego wyszukiwania firmowych adresów e-mail lub innych istotnych danych logowania, które mogły już pojawić się w ciemnej sieci; oznacza to, że system został naruszony i może pomóc w zidentyfikowaniu sprawców ataku.

Organizuj i kategoryzuj podejrzane działania

Po wykryciu obecności niepowołanego podmiotu w infrastrukturze naszej firmy można wykorzystać sztuczną inteligencję do automatycznego sklasyfikowania naruszenia bezpieczeństwa w zależności od tego, która warstwa organizacji stała się celem. Incydent można monitorować niezależnie od tego, czy skupiał się na interakcjach społecznych, infrastrukturze cyfrowej czy konkretnych zastosowaniach. Uporządkowanie zagrożeń i podejrzanych działań pozwala analitykom na bieżąco zarządzać wszelkimi ryzykami, słabymi punktami bezpieczeństwa i wzorcami powtarzających się działań.

Zagrożenie firmy Intel w walce z ewolucją oprogramowania ransomware

Ponieważ ataki ransomware stale ewoluują i stają się coraz bardziej wyrafinowane, organizacje muszą korzystać z najbardziej zaawansowanych dostępnych narzędzi. Narzędzia i zasoby do analizy zagrożeń umożliwiają wewnętrznym ekspertom IT i zespołom ds. bezpieczeństwa monitorowanie zagrożeń, blokowanie ataków, które mogłyby spowodować ogromne potencjalne szkody, a także łagodzić szkody wynikające z pomyślnie przeprowadzonych ataków.

Bitdefender jest wiodącą firmą zajmującą się bezpieczeństwem cybernetycznym, dostarczającą rozwiązania bezpieczeństwa, narzędzia do wykrywania i reagowania na zagrożenia oraz inicjatywy zapobiegania zagrożeniom zarówno dla osób fizycznych, jak i organizacji. Bitdefender zawiera najnowsze informacje o atakach ransomware w swoim portfolio zasobów, które pomogą Ci chronić Twoją organizację przed cyberprzestępczością, co czyni go kluczowym zasobem w walce z atakami ransomware. Jeżeli chciałbyś uzyskać więcej informacji na temat tego, w jaki sposób analiza zagrożeń może pomóc Twojej firmie, to zapraszamy do kontaktu.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy