Jak możesz sprawdzić, czy doszło do wycieku Twoich danych?
Piotr R
18 sierpnia 2023
Nie możesz jej zobaczyć, ale ona tam jest: Twoja cyfrowa tożsamość ma własne życie, a dokładniej bogatą historię wydarzeń, którą budowałeś przez lata. Problem polega na tym, że trudno jest uzyskać swobodny dostęp do tej osi czasu, ponieważ nie wiadomo, od czego zacząć, a śledzenie wszystkiego, co robisz online, jest prawie niemożliwe. Co by było, gdybyś jednak mógł to zrobić?
W tym przewodniku eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z Bitdefender pokażą Ci, jak uzyskać dostęp do swojego cyfrowego śladu oraz jak skutecznie nim zarządzać i monitorować, a także, w jaki sposób ochronić się przed wyciekiem danych.
Jakie działania mogą doprowadzić do wycieku Twoich danych?
Zanim przejdziemy do tego, co możesz zrobić, by chronić swoje prywatne dane, zobaczmy jakie informacje musisz chronić.
Wyobraź sobie teraz, co może się stać, jeśli połączysz te wszystkie dane. Rezultatem jest bardzo dokładny obraz Twojej cyfrowej osobowości, który czasami jest nawet bardziej precyzyjny, niż się spodziewasz.
Po zbudowaniu Twojego profilu online (teraz ściśle powiązanego z Twoim życiem offline), możesz być narażony na cyberataki, podszywanie się pod Ciebie w mediach społecznościowych lub kradzież tożsamości cyfrowej.
Jakie dane osobowe najczęściej są ujawniane?
Cyberprzestępcy uwielbiają wycieki danych. Im większa ilość i bardziej soczyste dane, tym szybciej mogą je wykorzystać, sprzedać i osiągnąć zysk.
Wycieki danych często ujawniają dane osobowe, takie jak:
Dane kart kredytowych, dane bankowe lub inne informacje finansowe
Numery SSN, PESEL
Dane prawa jazdy
Adres zamieszkania
Numer telefonów
Dane logowania
Kartoteka medyczna
Dane biometryczne (odciski palców, skany twarzy)
Dane behawioralne (preferencje, historia aktywności online) i wiele innych.
Tylko w ciągu ostatnich dziesięciu lat setki globalnych organizacji (w tym instytucje rządowe) doświadczyły wycieków danych. Spowodowało to masowe wycieki poufnych informacji o milionach osób z całego świata.
Szacuje się, że każdego roku wyciekają dane ponad 300 milionów osób. Oznacza to, że złośliwe podmioty w pełni wykorzystują tę sytuację i aktywnie:
Gromadzą jak największe ilości danych
Weryfikują je w celu zbudowania dokładnych profili potencjalnych ofiar (w tym relacji między nimi)
Wykorzystują dane z wycieków do przeprowadzania dalszych, bardziej ukierunkowanych ataków o większych szansach powodzenia.
Co robić w przypadku wycieku danych
W przypadku wycieku naszych danych powinniśmy w pierwszej kolejności zmienić wszystkie nasze hasła i włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Ponadto warto także wprowadzić w życie poniższe rady od zespołu Bitdefender.
Uważaj na phishing i oszustwa, takie jak fałszywe wiadomości o wykryciu wirusa, wiadomości o dostarczeniu paczki, telefony od pomocy technicznej, z którą nigdy się nie kontaktowałeś.
Monitoruj wyciągi z kart kredytowych lub kont bankowych pod kątem wydatków, których nigdy nie dokonałeś.
Sprawdzaj podejrzane logowania do swoich kont i włącz dla nich powiadomienia, jeśli usługa, z której korzystasz, daje taką możliwość.
Zwracaj uwagę na wprowadzające w błąd wiadomości e-mail i wiadomości dotyczące odzyskiwania hasła i zmieniaj swoje dane uwierzytelniające, logując się na konto tylko przez oficjalną stronę internetową.
Sprawdź oznaki kradzieży tożsamości, takie jak powiadomienia urzędu skarbowego o więcej niż jednym zeznaniu podatkowym złożonym w Twoim imieniu.
Korzystaj ze skutecznego oprogramowaniaantywirusowego i unikaj publicznych sieci Wi-Fi. Jeśli musisz z nich korzystać, to rób to tylko za pośrednictwem prywatnej sieci VPN.
Ostrożność jest bardzo ważna, jeśli chodzi o prywatność i bezpieczeństwo w Internecie, a zapobieganie atakom, zanim do nich dojdzie, może zaoszczędzić wiele czasu, pieniędzy i spokoju ducha.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.