Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w Internecie

Jak MSP mogą sprostać wyzwaniom związanym z cyberbezpieczeństwem w 2024 r.?

Piotr R

6 marca 2024

Rok 2023 był trudnym rokiem dla zespołów zajmujących się cyberbezpieczeństwem i niewiele wskazuje na to, że rok 2024 będzie łatwiejszy, ponieważ lawina coraz bardziej wyrafinowanych zagrożeń nadal spada na szybko rozwijającą się powierzchnię sieciową organizacji. W rezultacie zespoły ds. cyberbezpieczeństwa są przytłoczone – nie mogą chronić organizacji przed złośliwymi zagrożeniami, które chcą przeniknąć do sieci korporacyjnych, przejąć krytyczne systemy biznesowe, przejąć je dla okupu i wydobyć dane.

Pracownicy korzystają z MSP
Na szczęście dostawcy usług zarządzanych (MSP) projektują rozwiązania, aby wypełnić tę lukę w zabezpieczeniach. Zapewnienie najwyższej klasy systemów ochronnych daje klientom pewność, że robią wszystko, co w ich mocy, aby powstrzymać ataki i złagodzić skutki naruszeń sieci. Jednak te same wyzwania, które utrudniają życie zespołom ds. bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie, mogą utrudniać dostawcom MSP skuteczną i wydajną obsługę swoich klientów.

Oto sześć przeszkód w zakresie cyberbezpieczeństwa, które będą zdominowane w dyskusjach w 2024 r. oraz sposoby, w jakie MSP mogą pokonać te wyzwania, jednocześnie skupiając się na wynikach finansowych.

1. Luka w umiejętnościach w zakresie cyberbezpieczeństwa

Trend: Innowacje prowadzą napędzają rozwój biznesu w raz z udoskonaleniem sztucznej inteligencji (AI), Internetu rzeczy (IoT), zrobotyzowanej automatyzacji procesów (RPA) i innych zaawansowanych technologii. Problem polega na tym, że każda innowacja prowadzi do dodatkowych wymagań dotyczących bezpieczeństwa, a dostawcy usług MSP często uciekają się do dodatkowych zestawów narzędzi, które następnie należy zintegrować z i tak już rozszerzonym stosem zabezpieczeń. Zatrudnianie i utrzymanie ekspertów, którzy potrafią zarządzać tymi narzędziami, jest coraz trudniejsze, a rozwijanie umiejętności we własnym zakresie może być kosztowne.

Rozwiązanie: Dostawcy MSP mogą wypełnić lukę w umiejętnościach w zakresie cyberbezpieczeństwa, wdrażając całościowe rozwiązanie, które monitoruje całą powierzchnię zagrożeń za pomocą różnorodnych zestawów narzędzi. Informacje o zdarzeniach związanych z bezpieczeństwem z chmury, sieci, aplikacji i punktów końcowych można konsolidować i scentralizować w ramach jednej platformy zarządzania, na której analitycy mogą uzyskać przegląd stanu zabezpieczeń na wszystkich obszarach zagrożeń oraz możliwość szczegółowego przeanalizowania poszczególnych zdarzeń. Obejmuje to tradycyjne rozwiązania zapobiegawcze, takie jak systemy antywirusowe (AV) i chroniące przed złośliwym oprogramowaniem (AM), a także bardziej zaawansowane rozwiązania zabezpieczające, takie jak wykrywanie i reagowanie na punktach końcowych (EDR), rozszerzone wykrywanie i reagowanie (XDR) oraz analiza zagrożeń. Wykraczając poza samo monitorowanie, rozwiązania te zapewniają głęboką analizę – dając analitykom kontekst oraz rekomendacje, których potrzebują, aby rozwiązać problemy tak szybko i możliwie nie zakłócając pracy. Dostarczanie cyberbezpieczeństwa jako usługi, pozwala firmom MSP mieć pewność, że posiadają w swoich zespołach pracowników ze specjalistyczną wiedzą niezbędną do rozwiązania wszelkich problemów klientów, jakie mogą się pojawić.

2. Złożoność zgodności

Trend: Wydaje się, że każdego dnia w świadomości społecznej pojawia się nowy akronim dotyczący zgodności. RODO, NIST, FedRamp, SB-327, lista wciąż rośnie. Może to być szczególnie trudne dla dostawców usług MSP, którzy obsługują więcej niż jedną branżę lub region i muszą spełniać wiele wymagań dotyczących zgodności dla różnych klientów – a wszystko to na dużą skalę bez wzrostu cen.

Rozwiązanie: Dostawcy MSP mogą poradzić sobie ze zmieniającym się krajobrazem zgodności, wdrażając procesy pomagające zachować dobrą higienę cybernetyczną. Chociaż przepisy różnią się pod względem rodzaju informacji, którymi się zajmują, prawie wszystkie mają ten sam cel, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa danych. Można to osiągnąć poprzez aktywne wyszukiwanie i identyfikowanie potencjalnych problemów związanych ze zgodnością, takich jak błędna konfiguracja sieci, udostępnione zasoby, które nie są już używane oraz inne luki w zabezpieczeniach infrastruktury posiadanej i nieposiadanej. Identyfikacja ryzyka ludzkiego jest również ważna, ponieważ większość dzisiejszych naruszeń wynika z błędu użytkownika lub złego osądu. Po ustaleniu tego punktu odniesienia usuwanie tych luk jest znacznie skuteczniejsze.

3. Ewoluujące zagrożenia cybernetyczne

Trend: Oprogramowanie ransomware jako usługa (RaaS) i zestawy do phishingu obniżają barierę wejścia nawet dla najmniej doświadczonych cyberprzestępców. Teraz każdy, kto posiada kartę kredytową lub konto Bitcoin, może kupić wyrafinowany kod ataku, który pozwala mu na łamanie nawet najbardziej odpornych sieci – niezależnie od tego, czy ma doświadczenie w kodowaniu, czy nie. Niestety tradycyjne rozwiązania antywirusowe nie wystarczą, aby powstrzymać te ataki, narażając organizacje na duże ryzyko.

Rozwiązanie: Na szczęście branża cyberbezpieczeństwa charakteryzuje się wyjątkową współpracą, a dostawcy MSP mogą wykorzystać wiedzę swoich dostawców i partnerów, a także innych MSP. Ogromne bazy wiedzy są dostępne za pośrednictwem blogów, przypadków użycia, forów dyskusyjnych społeczności i innych materiałów. Dostawcy MSP mogą nawet tworzyć comiesięczne zestawienia zagrożeń lub podsumowania aktualności, danych wywiadowczych i najlepszych praktyk dotyczących cyberbezpieczeństwa, a następnie rozpowszechniać je wśród swoich klientów.

4. Zmiana strategii biznesowych

Wyzwanie: Rzeczywistość dzisiejszego krajobrazu cyberbezpieczeństwa jest taka, że naruszenia są nieuniknione. Nawet najbardziej wykwalifikowany zespół ds. cyberbezpieczeństwa nigdy nie będzie w stanie powstrzymać każdego zagrożenia. Zamiast tego zespoły ds. cyberbezpieczeństwa wdrażają dwutorową strategię, która obejmuje wykrywanie i reagowanie na tradycyjnych rozwiązaniach ukierunkowanych na zapobieganie. Skoncentrowanie się na wykrywaniu zagrożeń już istniejących w sieci i sposobach złagodzenia skutków tych zagrożeń jest znacznie skuteczniejszą strategią.

Rozwiązanie: Dostawcy usług MSP powinni rozważyć zaoferowanie swoim klientom usług zarządzanego wykrywania i reagowania (MDR), które koncentrują się na łagodzeniu wpływu ataków na operacje biznesowe. Zaczyna się to od dokładnej oceny podatności i ryzyka, a kończy na całodobowym monitorowaniu tych aktywów. Wstępnie zatwierdzone działania i plany działań muszą zostać opracowane we współpracy z każdym klientem, aby zapewnić kontynuację (lub szybkie wznowienie) normalnej działalności w przypadku udanego naruszenia. Szybkie wykrywanie jest oczywiście kluczem do zapobiegania zagrożeniom czyhającym w jakimś zapomnianym zakątku sieci klienta i sondującym w tle w poszukiwaniu cennych celów.

5. Świadczenie usług na dużą skalę

Wyzwanie: Świat w dalszym ciągu się digitalizuje i poszerza obszary zagrożeń, co niezwykle utrudnia skalowanie operacji związanych z bezpieczeństwem wszędzie tam, gdzie klienci prowadzą działalność.

Rozwiązanie: Dostawcy MSP muszą podejść do każdej branży, którą obsługują, z określonym zestawem wymagań dostosowanych do priorytetów każdego klienta. Wymaga to rozbudowanej platformy usług zarządzanych, którą można również komponować – umożliwiając dostawcom usług MSP zaspokajanie potrzeb klientów bez dostarczania niepotrzebnych narzędzi. Na początku procesu wdrażania analitycy bezpieczeństwa powinni móc wybierać funkcje i możliwości, które mają sens, biorąc pod uwagę zaangażowanie i potrzeby klienta.

6. Transformacja rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa

Trend: Ataki mogą być coraz bardziej wyrafinowane, ale zespoły ds. cyberbezpieczeństwa wypełniają lukę technologiczną, zwalczając ogień ogniem, korzystając ze sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i dużych modeli językowych (AI/ML/LLM) w celu zwiększenia własnych możliwości. Jednak opanowanie tych nowych technologii może być trudne.

Rozwiązanie: Dostawcy MSP powinni wykorzystać możliwości generatywnej inteligencji artykułów (GenAI), dużych zbiorów danych i innych zaawansowanych innowacji, aby lepiej zrozumieć stan bezpieczeństwa i zagrożenia swoich klientów oraz zapewnić zalecenia dotyczące kolejnych kroków w celu szybkiego zaradzenia. Specjalnie zaprojektowana platforma usług zarządzanych może uprościć te złożone technologie, pomagając MSP w maksymalnym wykorzystaniu inwestycji. Możliwości takie jak architektury wielodostępne oraz rozwiązania do zdalnego zarządzania i monitorowania (RMM) mają kluczowe znaczenie dla dostawców usług MSP obsługujących wielu klientów i pomagających im świadczyć zarządzane usługi bezpieczeństwa w ramach wydajnego i skalowalnego modelu.

Jak MSP może sprostać nowoczesnym cyberwyzwaniom – podsumowanie

Od coraz bardziej wyrafinowanych zagrożeń po pojawienie się rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji – rok 2024 może być rokiem przełomowym dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa. Dostawcy MSP mają niesamowitą okazję, aby pomóc swoim klientom ocenić ryzyko, odkryć potencjalnie szkodliwe luki w zabezpieczeniach i złagodzić wpływ atakujących znajdujących się już w ich sieciach. Jeśli jednak nie zostaną rozwiązane, te same wyzwania, które frustrują zespoły ds. cyberbezpieczeństwa w przedsiębiorstwach, mogą sprawić, że zarządzane usługi bezpieczeństwa będą zbyt kosztowne nawet dla najbardziej wydajnych dostawców usług MSP.

Jeśli chcesz poznać rozwiązania z rodziny Bitdefender GravityZone i dowiedzieć się, w jaki sposób mogą pomóc Twojej firmie w zachowaniu odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa, to sprawdź tę stronę.


Autor


Piotr R

Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy