Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieZagrożenia Internetowe

lość zaszyfrowanych routerów zmniejsza się o 78% w Azji Południowo-Wschodniej po operacji Goldfish Alpha

Jakub T.

13 stycznia 2020

Przy tak wielu złych wieściach związanych z bezpieczeństwem IoT, to od czasu do czasu odczuwamy ulgę, mając możliwość dzielenia się wiadomościami o niektórych pozytywnych wydarzeniach.

W tym tygodniu INTERPOL ogłosił, że kampania koordynowana w Azji Południowo-Wschodniej radykalnie zmniejszyła liczbę zainfekowanych urządzeń w całym regionie.

Operacja Goldfish Alpha była sześciomiesięcznym wysiłkiem na rzecz zabezpieczenia zaatakowanych urządzeń w Azji Południowo-Wschodniej, zapoczątkowanym po odkryciu w regionie 20 000 routerów MicroTik, które zostały wykorzystane przez podatność systemu operacyjnego na kopanie kryptowaluty bez zgody lub wiedzy ich właścicieli.

Operacja Goldfish Alpha (nie, nie wiemy, dlaczego nazwali to tak, że…) zgromadziła organy ścigania, sektor prywatny i ekspertów ds. Bezpieczeństwa w Brunei, Kambodży, Indonezji, Laosie, Malezji, Birmie, Filipinach, Singapurze, Tajlandia i Wietnam w celu wymiany informacji.

Ich wspólny cel? Zlokalizować routery zainfekowane skryptem szyfrującym, powiadomić ich właścicieli i załatać zainfekowane urządzenia, aby nie były już pod kontrolą przestępców.

W tym tygodniu INTERPOL ogłosił, że inicjatywa z powodzeniem zmniejszyła liczbę zainfekowanych urządzeń o 78%. Kontynuowane są starania o usunięcie pozostałych zainfekowanych urządzeń.

ico
Nagradzany antywirus Bitdefender
Bitdefender Internet Security zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowolniania zasobów systemu. Został okrzyknięty Produktem Roku przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
Bitdefender Internet Security:zobacz więcej

„W obliczu pojawiających się cyberprzestępstw, takich jak szyfrowanie, nie można przecenić znaczenia silnego partnerstwa między policją a przemysłem cyberbezpieczeństwa” – powiedział Craig Jones, dyrektor ds. Cyberprzestępczości INTERPOL. „Łącząc wiedzę specjalistyczną i dane na temat cyberzagrożeń sektora prywatnego z możliwościami śledczymi organów ścigania, możemy najlepiej chronić nasze społeczności przed wszelkimi formami cyberprzestępczości”.

I chociaż szyfrowanie może nie być przyczyną najbardziej dramatycznych nagłówków bezpieczeństwa w porównaniu, powiedzmy, z naruszeniami danych, atakami ransomware i kłopotliwymi hackami, nadal stanowią one zagrożenie dla użytkowników, spowalniając sieci i pochłaniając zasoby.

Uważa się, że 20 000 zainfekowanych routerów MicroTik w Azji Południowo-Wschodniej stanowi prawie jedną piątą (18%) globalnych infekcji, więc w oparciu o sukces Operacji Goldfish Alpha 
w regionie prawdopodobnie wiele z nich można powielić w innych częściach świata.

Jak zawsze, użytkownikom komputerów zaleca się śledzenie problemów związanych 
z bezpieczeństwem IoT i dzielenie się informacją o znaczeniu zabezpieczenia wszystkich urządzeń podłączonych do Internetu za pomocą najnowszych łatek i silnych, unikalnych haseł.


AutorArtykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe
    stalynowy