Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

FAQ – Produkty dla firmy

Nowe trendy przymusowej aktualizacji systemu Windows

Awatar

Krzysztof B.

25 lipca 2023

W tym artykule dowiesz się więcej nad kierunkami rozwoju aktualizacji oraz jaka jest ich polityka udostępniania. Głównie na przykładzie systemów Windows.

Nowoczesne i bezpieczne przedsiębiorstwo

Prowadzisz firmę i chcesz być jednocześnie nowoczesny jak i bezpieczny? Niestety musisz przygotować się co jakiś czas na regularne wydatki w sprawie oprogramowania użytkowego oraz bezpieczeństwa. Aktualnie panujący na rynku trend, na czele którego stoi m.in. Microsoft skrócił przerwy między wydawaniem kolejnych wersji produktów, jednocześnie wymagając od klientów zmiany oprogramowania na nowsze.

W przypadku Windowsa kiedyś, duże aktualizacje wprowadzające nowe funkcjonalności były wydawane rzadko. Wiązały się z przejściem do nowego systemu (np. z Windows Vista na Windows 7). Później te nagłe zmiany zostały wymuszone aktualizacjami zawierającymi rozszerzenia do podstawowej wersji lub zmiany jej możliwości w formie Service Pack. Aktualnie tzw. duże aktualizacje wydawane są nawet dwa razy w roku. Te mniejsze zwykle łatają odkryte podatności zwiększając bezpieczeństwo.

Podsumowując, aby być nowoczesny i bezpieczny, firma musi być gotowa, aby przeznaczyć dodatkowe środki na najpierw pilnowanie dostępności, a potem na wrdażanie kolejnych aktualizacji.

Zalety i wady częstych aktualizacji

Częste (szczególnie darmowe) aktualizacje z jednej strony pokazują jak bardzo producenci próbują dbać o bezpieczeństwo klientów, ciągle łatając swoje produkty i zwiększając ich możliwości. Jednak z punktu widzenia firmowego wiąże się to z kolejnymi dodatkowymi inwestycjami.

Zalety częstych aktualizacji

Poprawa bezpieczeństwa

Częste aktualizacje oczywiście mają wiele zalet. Największą z nich jest poprawa bezpieczeństwa. Producent oprogramowania odkrywa luki w swoim dziele i łata je, aby nie zostały wykorzystane do przeprowadzenia ataku. W przypadku Windowsa są to też aktualizacje wbudowanego systemu antywirusowego.

Nowe funkcjonalności

Zaleta szczególnie istotna w przypadku aktualizacji darmowej. Wprowadzenie do produktu więcej możliwości bez konieczności dopłaty na pewno pozytywnie wpłynie na jego odbiór przez klientów.

Komfort użytkowania

Poza bezpieczeństwem ważna jest też wygoda pracy na systemie. Kolejne poprawki mogą zwiększyć wydajność co użytkownicy odczują w formie poprawy szybkości działania. Tego rodzaju patche optymalizacyjne zawsze są mile widziane bez względu na producenta.

Naprawa błędów

W historii zdarzyła się wiele razy sytuacja, w której poprawka pogorszyła działanie oprogramowania u części użytkowników. Szybka naprawa odkrytych nowych problemów jest zawsze mile widziana.

Wady zbyt częstych aktualizacji

Zbyt częste wydania

Aby zachować bezpieczeństwo należy zadbać, aby oprogramowanie było zawsze aktualne. Niestety w firmach wiąże się to z oddelegowaniem grupy ludzi, którzy muszą poświęcać czas pracy. Przy dużej ilości komputerów trwa to po prostu długo. Może też wymagać przeznaczenia dodatkowych środków. Częste łatki wymuszają dodatkowe poświęcanie czasu na ich wdrożenie. Niektóre firmy po prostu z tym nie nadążają.

Brak automatyzacji

Windows owszem pozwala na automatyczne aktualizacje, jednak często nie mogą one zostać wdrożone natychmiast. Najlepszym przykładem jest konieczność ponownego uruchomienia komputera/serwera w godzinach pracy. Zazwyczaj firmy nie mogą sobie na to pozwolić. Oznacza to konieczność przeznaczenia na te czynności dodatkowych roboczogodzin.

Brak domeny i Windows Server Update Service

W przypadku firmy nie posiadającej domeny i WSUS’a ilość pracy włożonej w aktualizację drastycznie wzrasta. Aktualizacja Windowsa wciąż jest automatyczna ale administrator nie ma nad nią żadnej kontroli. Nie zapominajmy o programach użytkowych zainstalowanych na komputerach. One też muszą być aktualizowane.

Można to oczywiście zautomatyzować wykorzystując zewnętrzne oprogramowanie jak np. dodatek do ochrony Bitdefender GravityZone o nazwie Patch management, który umożliwia automatyzację i kontrolę aktualizacji zarówno usług Microsoftu jak i kompatybilnych aplikacji bez konieczności posiadania domeny.

Koniec wsparcia dla starszych wersji

Firmy nie nadążają za wdrożeniem nowych wydań oprogramowania. Jednocześnie robią co mogą, aby wyrobić się w czasie. Im częściej wychodzą nowe duże poprawki tym szybciej kończy się wsparcie producenta dla poprzednich  wersji. Brak wsparcia oznacza też brak wydawania aktualizacji dotyczących bezpieczeństwa.

Brak kompatybilności wstecznej

Poprawki Windows wymuszają na producentach innych aplikacji kompatybilność działania z nowszymi wersjami. Im więcej ich wychodzi tym szybciej porzucane jest wsparcie dla starszych wersji. Argument braku wsparcia Microsoftu jest wystarczający, żeby tego starszego Windowsa porzucić.

Co dla użytkowników domowych

W wersji przeznaczonej dla domu Bitdefender Internet Security dostarcza moduł o nazwie Luki. Ten element zapewnia m.in. użytkownikowi możliwość sprawdzenia podatności systemu Windows, oraz dostępność aktualizacji samego systemu oraz zainstalowanych programów.

 


Autor


Awatar

Krzysztof B.

Pochodzę z Gdyni i jestem certyfikowanym inżynierem produktów z rodziny Bitdefender. Na co dzień zajmuję się pomocą techniczną wersji biznesowej GravityZone.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy