Ruslan Magomedovich Astamirov, 20-letni Rosjanin, został aresztowany w Arizonie i oskarżony przez Departament Sprawiedliwości USA (DOJ) o wdrażanie oprogramowania ransomware LockBit w wielu sieciach w USA i na świecie. To już trzeci zatrzymany członek tej niesławnej grupy hakerskiej w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy, co wskazuje na coraz większą skuteczność służb zajmujących się walką z cyberprzestępczością.
Rosyjski haker został zatrzymany
Astamirov jest oskarżony o udział w atakach ransomware LockBit w okresie od sierpnia 2020 r. do marca 2023 r. Zgodnie ze skargą karną Departamentu Sprawiedliwości, Astamirov wraz z innymi niezidentyfikowanymi cyberprzestępcami spiskował w celu popełnienia oszustwa elektronicznego i celowego uszkodzenia chronionych komputerów poprzez wdrożenie oprogramowania ransomware. Następnie zażądali okupu za przywrócenie zainfekowanych systemów.
Podejrzany rzekomo zaplanował co najmniej pięć takich ataków na systemy komputerowe ofiar, w kraju i za granicą.
„W ramach swoich działań związanych z LockBit Astamirov posiadał, kontrolował i używał różnych adresów e-mail, adresów protokołu internetowego (IP) i innych kont dostawców internetowych, które umożliwiły jemu i jego współspiskowcom wdrażanie oprogramowania ransomware LockBit i komunikowanie się ze swoimi ofiarami” – powiedział rzecznik prasowy Departamentu Sprawiedliwości. – „Ponadto w co najmniej jednym przypadku organy ścigania były w stanie prześledzić transfer części zapłaty okupu ofiary na adres wirtualnej waluty kontrolowany przez Astamirova”.
Jeśli rosyjski haker zostanie uznany za winnego, grozi mu surowa kara, w tym do 20 lat więzienia za oszustwo elektroniczne i kolejne pięć za rzekome uszkodzenie chronionych komputerów. Zarzuty przewidują również potencjalne grzywny do 250 000 dolarów lub dwukrotność zysków lub strat pieniężnych wynikających z jego domniemanych przestępstw, w zależności od tego, która kwota jest wyższa.
Grupa LockBit na celowniku służb bezpieczeństwa
Astamirov nie jest pierwszym aresztowanym członkiem niesławnej grupy hakerskiej LockBit. W ciągu ostatnich siedmiu miesięcy był trzecim oskarżonym o przeprowadzanie ataków ransomware, zatrzymanym przez Departament Sprawiedliwości.
W listopadzie 2022 roku Michaił Wasiliew, mężczyzna posiadający podwójne obywatelstwo kanadyjskie i rosyjskie, został aresztowany pod zarzutem powiązań z grupą ransomware LockBit. W maju 2023 r. Michaił Pawłowicz Matwiejew, znany również jako Wazawaka, Boriselcin i Uhodiransomwar, został oskarżony o rzekomy udział w oddzielnych atakach mających na celu rozmieszczenie wariantów ransomware LockBit, Hive i Babuk na komputerach w Stanach Zjednoczonych i za granicą.
„Kolejne zatrzymania członków niesławnej hakerskiej grupy LockBit Ransomware napawają optymizmem, ponieważ udowadniają, że działania służb bezpieczeństwa są skuteczne. Cyberprzestępcy nie mogą już czuć się w pełni bezpiecznie, więc być może ograniczą swoje ataki. Spektakularne zatrzymania, długie wyroki i międzynarodowa współpraca w monitorowaniu działań hakerów to aspekty odstraszające, które – miejmy nadzieję – wpłyną na to, że młodzi ludzie będą mniej skorzy do wybierania cyberprzestępczej kariery w sieci” – mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken Systemy Antywirusowe, polskiego dystrybutora oprogramowania Bitdefender.
Najnowsze dane opublikowane przez amerykańskie i międzynarodowe organy ds. bezpieczeństwa cybernetycznego podkreślają zakres przestępczej działalności gangu oprogramowania ransomware LockBit. Grupa wyłudziła podobno około 91 milionów dolarów od amerykańskich organizacji poprzez około 1700 ataków od 2020 roku.
Źródło https://www.bitdefender.com/blog/hotforsecurity/suspected-lockbit-ransomware-affiliate-arrested-in-arizona/