Antywirus niespowalniający komputera: Wybierz skuteczne rozwiązanie bez negatywnego wpływu na wydajność
Piotr R
7 lipca 2023
W ostatnich latach eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa z firmy Bitdefender zaobserwowali znaczący wzrost zagrożeń w cyberprzestrzeni. Powodów tego zjawiska jest wiele: coraz popularniejszy dostęp do Internetu, praca zdalna i hybrydowa oraz przeniesienie różnych aktywności i rozrywki do sieci. Aby cieszyć się bezpieczeństwem w Internecie musimy korzystać ze skutecznego antywirusa. Niestety wiele systemów antywirusowych charakteryzuje negatywny wpływ na wydajność jednostek centralnych. Może to być spowodowane tym, że są źle zoptymalizowane, trudne w obsłudze, przez co użytkownik nie wie, jak poprawnie skonfigurować swoje oprogramowanie lub zbyt zaawansowany system antywirusowy zainstalowany w starszym modelu komputera. Dlatego w tym artykule skupimy się na tym, jak wybrać antywirus najmniej obciążający system.
Co powoduje spowolnienie komputera przez antywirusy?
Antywirusy mogą spowalniać komputery przez wiele czynników. Przykładem może być źle skonfigurowana lub niewydajna opcja skanowania w czasie rzeczywistym. Antywirusy, które nie są dobrze zoptymalizowane, mogą praktycznie cały czas spowalniać pracę komputera, dlatego to tak ważne, aby sprawdzić recenzję lub skorzystać z darmowych triali przed zakupem interesującego nas systemu zabezpieczającego.Musimy także pamiętać o tym, że antywirusy, jak każde inne programy i aplikacje potrzebują odpowiedniej ilości zasobów sieciowych do poprawnego działania. Wiekowy komputer nie będzie wydajny niezależnie od tego, jaki antywirus zostanie w nim zainstalowany, dlatego warto sprawdzić, czy nasze urządzenie spełnia wymogi systemowe danego produktu.Pytając o to, który antywirus najmniej obciąża system, musimy mieć także na uwadze, że systemy zabezpieczające mogą popadać w konflikty z innymi programami. Często możemy zaobserwować spadek wydajności komputera po zainstalowaniu nowego antywirusa. Jednak nie zawsze musi to oznaczać, że jest źle zoptymalizowany. Spowolnienia mogą być spowodowane niepoprawnym odinstalowaniem starego rozwiązania zabezpieczającego, przez co oba oprogramowania traktują się jak zagrożenia, a to powoduje znaczące spadki wydajności.
Jak wybrać antywirus, który nie spowalnia komputera?
Podczas szukania antywirusa, który najmniej obciąża system, warto rozważyć trzy główne czynniki, które znacząco zawężą nam pole poszukiwań.
Wybieranie lekkich programów antywirusowych
Jeśli chcesz zabezpieczyć swój komputer systemem zabezpieczającym, który nie wpływa negatywnie na jego wydajność, powinieneś skupić się na poszukiwaniach lekkiego programu antywirusowego. Charakteryzuje się on tym, że ma stosunkowo niskie wymagania i nie pobiera zbyt wielu zasobów. Podczas wyboru odpowiedniego zabezpieczenia powinniśmy kierować się równowagą między skutecznością i wydajnością. Jeśli chcesz zabezpieczyć kilka urządzeń domowych lub komputery w małej firmie, to najpewniej wystarczy Ci pakiet Bitdefender Total Security lub Bitdefender Family Pack. Pakiety Biznesowe zapewniają wyższy poziom ochrony, jednak wymagają też o wiele więcej zasobów niż lekkie antywirusy. Dlatego, jeśli nie mamy odpowiedniej infrastruktury sieciowej, nie warto ich wdrażać do ochrony naszej firmy lub gospodarstwa domowego.
Sprawdzanie opinii użytkowników i testów
Podczas wyboru oprogramowania zabezpieczającego warto sprawdzać opinie innych użytkowników i testy przeprowadzane przez niezależne instytuty. Bitdefender Internet Security cieszy się świetnymi opiniami i wynikami testów, które są regularnie organizowane przez AV-TEST i AV Comparatives. Wybieranie programów z dobrymi recenzjami dotyczącymi wydajności Jeśli w wybieranym antywirusie szukasz przede wszystkim minimalnego wpływu na wydajność systemu, to warto, abyś sprawdzał testy wydajności przeprowadzane przez, np. AV-TEST. W niedawnym kwietniowym teście Bitdefender Internet Security zdobył maksymalną ocenę zarówno w kategorii zapewnienia ochrony, jak i wydajności.
Właściwa konfiguracja antywirusa
Gdy już zdecydujesz się na jeden z lekkich antywirusów, powinieneś go odpowiednio skonfigurować. Poniżej przedstawiamy trzy kroki, które Ci w tym pomogą.
Wyłączanie zbędnych funkcji
Najnowsze pakiety antywirusowe są wyposażone w wiele dodatkowych modułów ochronnych. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie są nam potrzebne do tego, abyśmy mieli odpowiedni poziom cyberochrony. Przykładowo jeśli oglądasz coś w oficjalnej aplikacji TVP za pośrednictwem swego domowego Wi-Fi, to możesz w tym momencie wyłączyć połączenie VPN. Dzięki temu prędkość przesyłania danych wzrośnie.
Harmonogram skanowania w dogodnych godzinach
Podczas konfigurowania swojego antywirusa warto ustawić harmonogram skanowania tak, aby proces ten nie przeszkadzał Ci podczas korzystania z komputera w czasie pracy, grania w gry lub oglądania filmów.
Ustawianie wyjątków dla ważnych plików i aplikacji
Najmniej spowalniające antywirusy charakteryzują się tym, że mają możliwość ustawiania wyjątków podczas skanowania dla ważnych plików i aplikacji. Jeśli chcesz zyskać na wydajności pracy swojego komputera, to możesz zaznaczyć, aby antywirus nie skanował aplikacji takich, jak oprogramowanie Office. Pamiętaj jednak o tym, że zespół do spraw cyberbezpieczeństwa Bitdefender nie zaleca takiego kroku.
Dbanie o wydajność komputera
Wybór lekkiego antywirusa, który najmniej obciąża system, nie sprawi, że nasz komputer zacznie działać poprawnie, jeśli wcześniej były z nim problemy. Jeśli chcesz cieszyć się optymalną pracą swojego urządzenia, to powinieneś regularnie dokonywać aktualizacji systemu i wszystkich programów. Warto także, abyś na bieżąco czyścił zbędne pliki i rejestry, a także wyłączał niepotrzebne aplikacje, które działają w tle.
Jaki antywirus najmniej spowalnia komputer?
Wybór antywirusa, który najmniej spowalnia pracę systemu, należy rozpocząć od zawężenia pola poszukiwań do lekkich antywirusów, które nie są zbyt zasobochłonne. Następnie warto przeczytać opinie o interesujących nas rozwiązaniach i poznać wyniki ich testów. Kolejnym krokiem powinny być testy systemów zabezpieczających. Bitdefender Internet Security daje możliwość bezpłatnego 30-dniowego przetestowania, podczas którego będziesz mógł sprawdzić funkcjonalność antywirusa i wydajność na swoim komputerze.Po zainstalowaniu oprogramowania warto je właściwie skonfigurować. Wyłączyć wszystkie zbędne opcje, a także wyznaczyć ewentualne wyjątki. Pamiętajmy także o tym, że zabezpieczenie komputera bez negatywnego wpływu na jego działanie jest kluczowe, ponieważ tylko w taki sposób możemy wydajnie na nim pracować i cieszyć się rozrywką bez irytujących spowolnień.
Account Manager, od ponad roku pracuję w branży IT i od ponad 5 lat jestem copywriterem. Do moich zadań należy nawiązywanie współpracy partnerskich, pisanie i redagowanie tekstów, kontakt z dziennikarzami, tworzenie notatek prasowych oraz zamieszczanie ich na stronach internetowych i w naszych mediach społecznościowych. Wcześniej byłem przez kilka lat związany z branżą OZE oraz z technologiami telemetrycznymi i elektronicznymi. Interesuję się językoznawstwem, literaturą, grą na gitarze oraz branżą gier.