Najbardziej zaawansowana aplikacja do ochrony cybernetycznej dla Androida - Bitdefender Mobile Security & Antivirus

Pobierz

Bezpieczeństwo w InternecieBlog

Blogerzy na celowniku hakerów – zagrożenia i sposoby obrony

Julia N

22 czerwca 2023

Podpowiedzą, co zrobić na obiad. Doradzą, w co się ubrać na eleganckie przyjęcie. Pokażą, jak samodzielnie wykonać zajączka z pomponów lub modny w tym sezonie makijaż.

Liczba i zakres tematyczny blogów (jak również vlogów) w sieci przyprawia czasami o zawrót głowy. Blogerem może zostać właściwie każdy. Wystarczy trochę starań i systematyczne zamieszczanie ciekawych treści, by zyskać mniejsze lub większe grono tzw. followersów. Niech jednak nie zwiodą nas kolorowe zdjęcia i liczba pozytywnych komentarzy pod wpisami. Blogerzy nie są wolni od potencjalnych cyberniebezpieczeństw. Wręcz przeciwnie – z uwagi na swoje „wzięcie”, a także domniemany wpływ na innych internautów – nierzadko znajdują się (podobnie jak celebryci) na hakerskim celowniku.

otwarty laptop z tekstem na ekranie na tle desek, obok szklanka, notes, długopis, smartfon, kwiaty

Blogerzy celem hakerów

Topowe blogi przynoszą swoim twórcom spore pieniądze i popularność wśród pełnych entuzjazmu czytelników. Niestety nie tylko – hakerzy także mają oko na cieszące się powodzeniem blogi. I chrapkę – na profity, które mogą uzyskać, przechwytując dobra cyfrowe i intelektualne.

Popularność blogerów i ich wpływ na społeczność internautów (a niekiedy również dostęp do danych osobowych fanów) skłaniają cybernetycznych złoczyńców do podejmowania prób ataku. Czasami motywem bywa zemsta lub nienawiść, np. z powodu zamieszczanych na blogu kontrowersyjnych treści.

Blogerzy na celowniku – co im zagraża?

Oto główne niebezpieczeństwa czyhające na blogerów i vlogerów.

Przechwycenie bloga

Hakerzy mogą przejąć władzę nad blogiem – poprzez włamanie na konto administracyjne lub wykorzystanie podatności – a następnie kasować jego treści, dokonywać zmian lub rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie.

Kradzież tożsamości

Zdobyte dane osobowe blogera mogą być wykorzystane przez cyberzłodziei do popełniania oszustw, takich jak zaciąganie kredytów, otwieranie fałszywych kont czy dokonywanie zakupów w jego imieniu.

Ransomware

Rodzaj złośliwego oprogramowania, którego zadaniem jest zablokowanie dostępu do danych i zażądanie okupu od poszkodowanego użytkownika, np. blogera. Na hakerskim celowniku mogą się znaleźć m.in. starannie przygotowane wpisy blogowe czekające na publikację.

Cyberprzemoc

Blogerzy stanowią jedną z grup najbardziej narażonych na doświadczenie hejtu, stalkingu i innych form cyberprzemocy. Przeczytane treści czy niezgoda z poglądami ich autora mogą dać agresorom impuls do ataku.

Naruszenia prywatności

Blogerzy często dzielą się swoim życiem osobistym w publikowanych treściach. Istnieje ryzyko, że osoby trzecie mogą naruszyć ich prywatność, np. poprzez przejęcie konta na platformach społecznościowych, publikację prywatnych zdjęć lub ujawnienie poufnych informacji.

Ataki DDoS

Ataki DDoS (Distributed Denial of Service) polegają na przeciążeniu serwera bloga poprzez generowanie ogromnego ruchu, co uniemożliwia dostęp do strony lub spowalnia jej działanie.

Jak się nie znaleźć na celowniku hakerów?

Blogerzy świadomi przedstawionych wyżej i innych cyberzagrożeń powinni odpowiednio zabezpieczyć swój blog, aby maksymalnie zminimalizować możliwość stania się ofiarą internetowych złoczyńców.

Oto kilka podstawowych środków ostrożności.

Antywirus i spółka

Zabezpieczmy swój komputer i inne urządzenia, które używamy do zarządzania blogiem skutecznym programem antywirusowym. Stosujmy zaporę sieciową, a jeśli musimy skorzystać z publicznego hotspotu, zawsze łączmy się za pomocą szyfrowanej prywatnej sieci VPN.

Regularne aktualizacje

Aktualizacje często zawierają poprawki zabezpieczeń chroniące przed lukami i zagrożeniami. Dlatego regularnie aktualizujmy antywirusa, przeglądarkę internetową, jak również witrynę lub platformę blogową do najnowszej dostępnej wersji.

Silne hasła

Używajmy silnych, unikalnych haseł zarówno do konta administracyjnego bloga, jaki i do wszelkich innych kont powiązanych z jego zarządzaniem. Hasła powinny zawierać kombinację liter, cyfr, znaków specjalnych oraz być długie, trudne do odgadnięcia. Jeśli jest taka możliwość, włączmy także dodatkową autoryzację.

Bezpieczne połączenie

Warto się upewnić, że strona bloga dostępna jest przez bezpieczne połączenie HTTPS zapewniające szyfrowanie danych przesyłanych między przeglądarką użytkownika a serwerem. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy użytkownicy wprowadzają dane osobowe lub logują się na naszym blogu.

Monitorowanie aktywności

Systematycznie sprawdzajmy dzienniki logów swojego bloga, aby zidentyfikować podejrzane aktywności. Naszą uwagę powinny zwrócić zwłaszcza nieautoryzowane próby logowania czy nieznane adresy IP.

Regularny backup

Regularne wykonywanie kopii zapasowych danych związanych z blogiem (w tym treści i ustawień) pomoże je przywrócić w razie awarii lub ataku. Kopie najlepiej przechowywać na osobnym serwerze lub w chmurze internetowej.

Edukacja i rozwaga

Poświęćmy czas na poznanie potencjalnych cyberzagrożeń, śledźmy aktualne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Działajmy rozważnie. Nie klikajmy w podejrzane linki (nie najeżdżajmy też na nie myszą), nie mówmy za wiele nowopoznanym osobom, a zanim opublikujemy jakieś osobiste treści, zastanówmy się, czy jednak nie wolimy zachować ich dla siebie.

Podsumowanie

Blisko 60% ludzkości ma obecnie dostęp do sieci. Wirtualny świat „zaludnia” prawie osiem miliardów internautów! Każdy z nich (nas) może stać się ofiarą cyberataku. Jeśli jednak prowadzimy popularny blog, znajdujemy się w podwyższonej grupie ryzyka.

Blogerzy na celowniku hakerów znajdują się od dawna i nieprędko z niego znikną. Warto zatem zatroszczyć się nie tylko o atrakcyjne treści prowadzonego przez siebie bloga, ale również o cyberbezpieczeństwo – własne i swoich czytelników lub widzów.


Autor


Julia N

Mieszkam w Sopocie. Do moich codziennych zadań należą przede wszystkim różnego rodzaju prace redakcyjno-korektorskie. Pracując w branży IT, sukcesywnie i z satysfakcją podnoszę swoje kompetencje w tym zakresie. W wolnych chwilach lubię czytać książki i układać puzzle w Internecie.

Zobacz posty autora


Artykuły które mogą Ci się spodobać

    Formularz kontaktowy

    Wybierz odpowiednią opcję aby przejść do formularza kontaktowego. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe!

    klient-indywidualnyklient-biznesowyreseller

    Dane kontaktowe




    stalynowy