Na ataki ze strony cyberprzestępców są narażone nie tylko organizacje, placówki publiczne, partie polityczne i korporacje o zasięgu ogólnoświatowym, ale także przedsiębiorcy. Dlatego bezpieczeństwo w sieci powinno być priorytetem w każdej firmie niezależnie od przychodów oraz liczby zatrudnianych pracowników. Każde urządzenie (zarówno stacjonarne, jak i mobilne) jest narażone na atak. Choć nie wszystkie wirusy są tak samo groźne, wszystkie trzeba traktować tak samo poważnie. Brak odpowiedniej ochrony może skończyć się kradzieżą danych (phishing), ich zaszyfrowaniem i próbą wyłudzenia okupu (ransomware) czy uszkodzeniem całego systemu operacyjnego.
Przechwycenie i ujawnienie poufnych danych klientów lub kontrahentów może wiązać się nie tylko z dużymi karami finansowymi, ale w niektórych przypadkach skończyć się w sądzie. Jak działają cyberprzestępcy? Najczęściej wykorzystują nieostrożność użytkowników oraz luki w ogólnodostępnych i masowo wykorzystywanych programach. Trudno jednak wyobrazić sobie, że przedsiębiorstwo rezygnuje z używania np. programu Microsoft Office. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest szczególnie ważny w dobie pandemii koronawirusa. Wiele osób pracuje zdalnie, zarządzając danymi firmowymi na urządzeniach domowych i korzystając z platform umożliwiających rozmowę face to face. Niestety, jeśli nasze urządzenie nie będzie posiadało zabezpieczenia, w takim spotkaniu może wziąć udział także cyberprzestępca. W obliczu coraz częstszych i coraz bardziej skutecznych cyberataków z wykorzystaniem m.in. sztucznej inteligencji trudno wyobrazić sobie, że komputery i telefony zawierające poufne informacje nie posiadają zapory sieciowej.
Zapora sieciowa (z angielskiego firewall, a w dosłownym tłumaczeniu „ściana ogniowa”) to narzędzie, które monitoruje ruch sieciowy (rejestrując najważniejsze zdarzenia) i odpiera wszystkie znane typy ataków. Stanowi skuteczną zaporę przed atakami hakerskimi, którzy mogliby przechwycić i wykorzystać dane znajdujące się na firmowych urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Zapory sieciowe najczęściej wykorzystują technologię SPI, czyli Stateful Packet Inspection, która zapewnia nieprzerwaną analizę transmisji danych w dwóch kierunkach. Na rynku oprócz zapory sieciowej programowej dostępne są również inne rozwiązania takie jak zapora sieciowa programowa oraz hybrydowa. W przypadku urządzeń wykorzystywanych wyłącznie do użytku domowego skutecznym rozwiązaniem zapewniającym bezpieczeństwo jest oprogramowanie antywirusowe z zaporą sieciową (takie rozwiązanie znajdziesz m.in. w Bitdefender Total Security 2021 czy Antivirus Plus 2021). W przedsiębiorstwach o zasięgu ogólnopolskim czy globalnym popularnym rozwiązaniem jest system UTM (Unified Threat Management).
Nagradzany antywirus Bitdefender
Chroń wszystkie swoje urządzenia z Bitdefender Family Pack 2021, który zapewnia najlepszą ochronę przed zagrożeniami internetowymi, bez spowalniania zasobów systemu. Produkt nagradzany przez AV-Comparatives i nagrodzony przez AV-TEST za Najlepszą Ochronę i Najlepszą Wydajność.
UTM (z angielskiego Unified Threat Management) to zapory sieciowe w postaci jednego urządzenia. Zazwyczaj posiadają od kilku do nawet kilkunastu portów USB. Oprócz funkcji firewalla oferują wiele dodatkowych funkcji takich jak filtr antyspamowy, filtr antywirusowy, wykrywanie włamań, kontrola dostępu do stron www i inne. Urządzenia UTM mogą być bezpieczniejszą alternatywą dla tradycyjnego routera. Podstawowe modele są na tyle proste w zarządzaniu, że nie wymagają stworzenia dodatkowego etatu dla osoby z branży IT do ich obsługi, co jest szczególnie ważne w firmach o stosunkowo niewysokich przychodach.
Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń UTM różniących się specyfikacją i poziomem ochrony. Wbrew pozorom to rozwiązanie nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale także małych firm o zasięgu lokalnym, którym zależy na maksymalnym bezpieczeństwie. Nie tylko zapewniają ochronę danych, ale pozwalają łatwiej zarządzać wieloma urządzeniami. Zanim jednak wybierzesz najlepsze rozwiązanie dla swojego biznesu, sprawdź parametry zapory sieciowej. Zwróć też na deklarowaną przez producenta wydajność urządzenia, liczbę portów oraz certyfikaty.