Wirusy komputerowe są bardzo groźne dla naszego sprzętu. Sieją spustoszenie. Niektóre zaprogramowane są po to, aby niszczyć ważne dla nas pliki. Większość z nich jednak ma na celu wgryźć się w system naszego urządzenia, aby przejąć kontrolę nad naszymi danymi. Wirusy komputerowe działają podobnie, jak wirusy w organizmie ludzkim. Oba rodzaje bardzo szybko się rozmnażają i działają destrukcyjnie. Wirus komputerowy wykorzystuje system komputerowy i aplikacje. Kiedy dostanie się do komputera bądź smartfona, natychmiast się powiela i czyni ogromne szkody.
Jak wirusy dostają się do twojego urządzenia?
Wirusy przedostaną się do twojego urządzenia bardzo szybko i niepozornie. Jeśli nie posiadasz odpowiedniego antywirusa, to na początku nawet nie będziesz wiedział, że rozgościły się na twoim sprzęcie. Przez dłuższy czas wcale nie zauważysz ich obecności. Dopiero, jak zaczną się powielać i powoli wgryzać w twoje pliki, dostrzeżesz ich destrukcyjne działanie. Nigdy nie bagatelizuj oznak ich działania. Już po kilku „objawach” ze strony twojego sprzętu możesz podejrzewać ich obecność. Mogą pojawić się w twoim urządzeniu bez twojego udziału albo zostaną „zaproszone” bezwiednie przez ciebie. Wirusy mają mnóstwo możliwości, aby dostać się do twojego smartfona. Najczęściej atakują urządzenia, kiedy:
nie aktualizujesz regularnie oprogramowania,
pobierasz aplikacje z nieautoryzowanego źródła,
otwierasz pliki, które pochodzą z niewiadomego źródła,
nie używasz haseł, które są trudne do złamania,
korzystasz z komputera lub smartfona, przyłączając się do przypadkowej sieci wi-fi,
udostępniasz innym osobom swój komputer lub telefon,
udostępniasz wiele informacji o sobie na portalach społecznościowych,
nie chronisz swojego urządzenia odpowiednio dobrym antywirusem,
Jak rozpoznać, że do twojego urządzenia dostały się wirusy?
Twoje urządzenie zacznie pracować wolniej – z reguły tłumaczymy to tym, że po dłuższym czasie użytkowania naszego urządzenia „zapychamy” je zdjęciami, nowymi aplikacjami, filmami czy niepotrzebnymi aplikacjami. Nawet do głowy nam nie przyjdzie, że spowolniona praca naszego urządzenia spowodowana jest szkodliwym działaniem wirusów. Na później odkładamy nawet proces czyszczenia plików, co mogłoby pomóc w zlokalizowaniu tych zawirusowanych.
Zaczynasz być atakowany reklamami – ta sytuacja prawie nigdy nie wzbudza podejrzeń u użytkownika smartfon czy laptopa. Oczywiście irytuje cię, ale nie zmusza do zachowania czujności i ostrożności. Pewnie myślisz, że ich zwiększona ilość spowodowana jest tym, że ostatnio przeglądałeś strony z informacją o produktach. Myślisz pewnie, że twoja historia internetowa pozwala na atakowanie cię reklamą podobnych produktów. Nawet nie przychodzi ci do głowy, że niektóre z nich mogą posiadać wirusy. Większość z nich odrzucasz, ale co jakiś czas otworzysz tę atrakcyjną wizualnie. Wtedy bez większych starań wpuścisz wirusa do swojego urządzenia.
Twój pakiet internetowy znika w tempie szybszym niż dotychczas – jeśli z internetu korzystasz tak jak do tej pory, a twój pakiet danych „kończy się” coraz szybciej, to powinieneś wiedzieć, że twoje urządzenie może być zainfekowane.
Aplikacje, które pobrałeś, nie działają sprawnie – aplikacje, które pochodzą z legalnego źródła, działają sprawnie. Jeśli skusisz się na tę tańszą, a nie pochodzącą z autoryzowanego sklepu, to musisz liczyć się z konsekwencjami. Nie myśl, że uda ci się zaoszczędzić parę groszy. Wprawdzie koszt zakupu aplikacji będzie tańszy, ale straty, jakie poniesiesz w wyniku zawirusowania urządzenia- ogromne!
Z twojego urządzenia znikają pliki i aplikacje – nagle orientujesz się, że nie ma twoim urządzeniu aplikacji, których do niedawna używałeś. Znikają też pliki z ważnymi dla ciebie informacjami. Na początku posądzasz członków rodziny o to, że korzystali z twojego urządzenia. Kiedy zorientujesz się, że stało się to poza ich udziałem, to powinieneś jak najszybciej sprawić sobie skutecznego antywirusa. Prawdopodobnie padłeś ofiarą ataku hakerskiego. Tylko odpowiednie oprogramowanie antywirusowe zlokalizuje wirusy i je unieszkodliwi.
Ktoś podszywa się pod twoje konto na portalu społecznościowym – orientujesz się, że na twoim portalu społecznościowym pojawiają się posty, których nie umieszczałeś. Znajdujesz coraz częściej komentarze, których nie jesteś autorem. Nie sugeruj się myślą, że ktoś płata ci psikusa. Mogło dojść do rażącego naruszenia twojej prywatności. W konsekwencji mogą zniknąć wszystkie ważne dane dotyczące ciebie i twojej rodziny.
Rodzaje wirusów komputerowych:
Wirusy komputerowe możemy podzielić ze względu na rodzaje i cel działania. Wśród nich wyróżniamy:
wirusy gnieżdżące – są niezwykle szkodliwe, gnieżdżą się na twardym dysku komputera, niszczą jego zawartość i uniemożliwiają użytkownikowi uzyskać do nich dostęp.
wirusy pasożytnicze – ich działanie podobne jest do tego, jakie spotykamy w przyrodzie. Wirusy komputerowe pasożytnicze infekują komputer, aby następnie wykorzystać go do zarażenia innych komputerów. Najgorsze jest to, że zainfekowanego pliku nie da się już naprawić.
wirusy polimorficzne – typ wirusów niemożliwy do wykrycia przez użytkowników. Nawet niektóre antywirusy nie są w stanie je zauważyć.
wirusy wieloczęściowe- bardzo agresywne wirusy, który atakuje kompleksowo, wykorzystują jednocześnie wiele rodzajów ataków.
makrowirusy – atakują podstawowe funkcje komputera, zmieniając funkcjonalność klawiszy na klawiaturze.
Malware – to szkodliwe oprogramowanie, które krąży po sieci i czyha na odpowiedni moment, aby zainfekować komputer. Malware atakuje w momencie, kiedy w naszym urządzeniu pojawi się luka. Jest typem wirusów komputerowych, które możemy w bardzo prosty sposób dostać się na nasz komputer- podczas pobierania aplikacji, zainfekowanych plików, czy zaakceptowaniu regulaminu zainfekowanej witryny.
Rodzaje malware:
Worm – jest typem robaka komputerowego, który bardzo szybko się rozprzestrzenia. W błyskawicznym tempie powiela się, skutecznie uszkadzając pliki. Dostaje się do urządzenia, najczęściej przez niezabezpieczoną sieć. Nie potrzebuje oprogramowania, by się do niej dostać. Atakuje poprzez „pożeranie” danych i wykorzystanie ich do kradzieży internetowych.
Exploit – cierpliwie czeka, aż w naszym komputerze pojawi się luka, która posłuży hakerom do przejęcia kontroli nad naszym urządzeniem. To, w jaki sposób haker wykorzysta naszą lukę, zależy od jego potrze. Może dzięki niej przejąć kontrolę nad innymi urządzeniami albo wykraść nasze dane w celu pozyskani korzyści majątkowych.
SQL/URL – niezwykle trudny do zauważenia rodzaj ataku, polegający na „wstrzykiwaniu’ fragmentu kodu do już istniejącego programu. Dzięki modyfikacji, przestępca internetowy zmienia działanie naszych aplikacji albo podsyła nam linki, zawierające reklamy, które są zainfekowane i spowodują olbrzymie straty w naszym urządzeniu.
Trojany – wirusy komputerowe, które bardzo łatwo mogą dostać się do naszego urządzenia, ponieważ podszywają się pod często przez nas otwierane pliki i używane aplikacje. Ich pojawienie się nie wzbudza naszych podejrzeń. Dopiero skutki ich działania są bardzo groźne.
Rodzaje trojanów:
Wabbit – nie powiela się przez sieć. Jego działanie polega na wielokrotnym powielaniu danego pliku aż do wyczerpania się pamięci komputera, w efekcie do trwałego uszkodzenia komputera.
Backdoor – jest to trojan, który często nosi nazwę zombie, ponieważ skutecznie niszczy nasze pliki a my miesiącami możemy nie zauważyć jego obecności. Jeśli nawet nie posiadamy luki w naszym systemie, to może się on dostać pod postacią fałszywego pliku. W efekcie, w wyniku działani backdoor zostaną przechwycone nasze hasła, numery kart płatniczych, adresy poczty elektronicznej i dane osobowe.
Rootkit – to specjalnie przygotowany przez cyberprzestępców zestaw narzędzi, które mają możliwość podszyć się pod administratora systemu i nadanie hakerowi uprawnień do wprowadzania zmian na naszym komputerze.
Spyware – jest rodzajem złośliwego oprogramowania, którego zadaniem jest zbieranie informacji na nasz temat i przesyłanie ich- oczywiście bez naszej zgody- do autora oprogramowania szpiegującego.
Rodzaje spyware:
Scumware – jest to rodzaj każdego oprogramowania, które bez naszej zgody, zostaje pobierane z internetu. Bardzo często występują pod postacią nielegalnych plików Cookie, których zaakceptowanie jest od nas wymagane.
Adware – bardzo trudne do usunięcia i jedno z najczęściej spotykanych rodzajów złośliwego oprogramowania. Ten rodzaj wirusa komputerowego instaluje się na naszym urządzeniu bez naszego udziału. Zalewa nas lawiną irytujących reklam, które, zawirusowane sieją spustoszenie w naszym komputerze.
Keylogger – jest rodzajem oprogramowania szpiegującego, które zbiera informacje o nas śledząc nasz ruch na klawiaturze. Jedno z groźniejszych oprogramowań, ponieważ pozwala hakerowi uzyskać dostęp do naszych kont bankowych, co w krótkim czasie może spowodować zniknięcie naszych oszczędności.
Stealware – pod tym pojęciem może się kryć wszystko, co bez naszej wiedzy jest gromadzone a następnie wysyłane do osób trzecich. To rodzaj oprogramowania szpiegującego, które służy hakerom np. do wyłudzenia okupu.
Najgroźniejsze ataki komputerowe:
Ransomware – bardzo groźne oprogramowanie, trudne do wykrycia przez zwykłego użytkownika. Potrafią zamienić strony najczęściej odwiedzane przez użytkownika, np. strony bankowe na zainfekowane i łudząco podobne do oryginału. Oprogramowanie to blokuje strony, wyłudzając okup od ofiary, w zamian za odblokowanie dostępu.
Phishing – narzędzie opracowane przez cyberprzestępców polegające na podszywaniu się pod osoby lub aplikacje znane użytkownikowi w celu pozyskania od niego wrażliwych danych.
Pharming – jest to odmiana phishingu. Często, wpisując znaną stronę www, zostajemy przekierowani na na identycznie wyglądającą, ale fałszywą. Wskutek takiego ataku użytkownik traci loginy i hasła do kont bankowych.
Spam – to niechciane lub niepotrzebne wiadomości elektroniczne najczęściej rozpowszechniane za pomocą poczty elektronicznej.
Podsumowanie:
Wirusy komputerowe są coraz groźniejsze. Sieją ogromne spustoszenie w naszych komputerach, laptopach czy smartfonach. Żaden z użytkowników nie jest w stanie przeciwdziałać ich atakom. Nawet nie można zauważyć, ze atakują system naszych urządzeń. Dlatego warto zabezpieczyć się przed ich inwazjom, stosując odpowiednie zabezpieczenia. Jednym z nich jest zainstalowanie odpowiedniego programu antywirusowego, które w najbardziej optymalny sposób zabezpieczy nasze urządzenia przed atakami wirusów.